Print

Je český průmysl nakloněn systémovým integrátorům?

-- 08.09.12

Díky promyšleným akvizicím (např. firem Elau, Telvent nebo Viridity EnergyCenter) dokáže Schneider Electric vlastními silami realizovat jak komplexní projekty v jednotlivých oblastech (automatizace budov, datová centra, atd.), tak mezioborově pojaté projekty. Přesto na cestě k maximálním energetickým úsporám – zejména ve sféře průmyslu – zůstává spolupráce se systémovými integrátory klíčovou strategií.

Vyplatí se systémová integrace?

K tradičním obchodním modelům společnosti Schneider Electric patří prodej zboží skrze prostředníky – firmy, které poskytují koncovému uživateli další přidanou hodnotu. V případě velkoobchodů s elektroinstalačním materiálem se jedná například o regionální dostupnost, kvalifikovaný personál nebo individuální obchodní podmínky.

Vrátíme-li se zpět k systémovým integrátorům (SI), pak je jejich přidanou hodnotou zejména projekční kompetence, aplikační znalosti řídicích systémů resp. automatizačních prostředků v širším slova smyslu a v neposlední řadě i dobrá orientace v jednom či více průmyslových odvětvích (v závislosti na komplexnosti daného oboru, případně na velikosti subjektu SI).

Od špendlíku po lokomotivu

Přes v současnosti vysoký podíl automobilové výroby je pro průmysl v České republice charakteristické široké spektrum odvětví – stručně řečeno „od špendlíku k lokomotivě“. To vyžaduje od dodavatelů automatizačních řešení širokou oborovou znalost, zejména v porovnání se zeměmi s dominancí určitého průmyslového odvětví, např. petrochemie. Výše uvedená struktura českého průmyslu tak logicky podtrhuje význam systémových integrátorů – jak z pohledu uživatelů a investorů, tak ze strany výrobců automatizační techniky.

Uživatelé požadují partnera (SI) schopného efektivně zrealizovat projekt a dosáhnout zlepšení technologických výrobních parametrů, při zachování vysoké spolehlivosti a zejména bezpečnosti. Výrobci potřebují k budování úspěšné obchodní pozice partnera (SI), který optimálně využije specifickou nebo univerzální funkcionalitu jejich řídicího systému a zrealizuje projekt, jehož výsledný ekonomický přínos pro zákazníka/uživatele se stane základem instalované (referenční) báze pro další aplikace.

Které partnerství je nejsilnější? To, které se vyplatí všem zúčastněným!

Pohnutky a požadavky uživatelů i výrobců strojů jsme si již ozřejmili. Víme ale, co potřebuje systémový integrátor? Jako podnikatelský subjekt je SI pochopitelně závislý na množství a kvalitě zakázek, které se mu podaří získat a úspěšně zrealizovat. Protože k základním přínosům systémového integrátora patří odborná znalost, potřebuje velmi vysokou úroveň technické podpory ze strany výrobce – od přípravy architektury ŘS resp. projektu, přes samotné programování a práci se SCADA systémem, až po případnou asistenci při uvádění do provozu. Výrobce (dodavatel) řídicích systémů se silnou obchodní značkou a stabilním finančním zázemím citelně zvyšuje šance SI na zisk zakázky – výhodné pro všechny zúčastněné strany.

Alliance Partners: záruka kvality, efektivity a zdravého rozumu

Společnost Schneider Electric trvalé rozvíjí nástroje a programy pro efektivní spolupráci se systémovými integrátory. Výhodou zmíněných programů je především jejich korporátní platforma, která poskytuje srovnatelné podmínky systémovým integrátorům na celém světě. Například již v roce 2010 byla zahájena činnost programu „Schneider Electric Alliance Partners“.

Jeho cílem je vybudování mezinárodní sítě systémových integrátorů s důrazem na jejich regionální působnost, vysokou odbornou kompetenci a jasný profil v oblasti technologických procesů. Vybraným partnerům je nabízena účast v první  a/nebo druhé úrovni programu. Účast v první úrovni programu zajistí partnerovi (SI) přístup k aktuálním inženýrským nástrojům pro přípravu, tvorbu i správu projektů na úrovni procesního řízení (SCADA, HMI, PLC, atd.) a registraci jména účastníka v mezinárodní databázi systémových integrátorů Schneider Electric. V rámci České republiky pracují v tuto chvíli čtyři alianční partneři úrovně jedna.

Postupem do druhé úrovně se daný SI stane tzv. přímo vyjmenovanou firmou, kterou bude Schneider Electric celosvětově doporučovat k realizaci projektů – samozřejmě s přihlédnutím k jeho oborové a regionální působnosti. V tomto případě, kdy SI zaštiťuje přímo jméno společnosti Schneider Electric, je podmínkou certifikace personálu (inženýrů) potenciálně pracujícího na daných mezinárodních projektech. Uvedený postup je nejen prověrkou úrovně znalostí ze strany Schneider Electric, ale může být rovněž dobrým vodítkem pro SI při hodnocení potenciálu vlastních zaměstnanců (potvrzeno řadou z více než 700 certifikovaných SI). Je český průmysl systémovým integrátorům nakloněn? Ano, těm schopným rozhodně.

www.schneider-electric.cz

 

Autor: Ing. Vladimír Janypka, Schneider Electric


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba
2018-05-22 - 2018-05-23
Místo: Brno
27. ročník mezinárodní konference metalurgie a materiálů - METAL 2018
2018-05-23 - 2018-05-25
Místo: Hotel Voroněž I, Brno
B&R Innovation Day 2018
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Zámecký pivovar Litomyšl
EPLAN Efficiency days
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Clarion Congress Hotel Praha, Freyova 945/33, Praha 9 – Vysočany
SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI