Print

Jaké trendy čekají cloud? Růst, blockchain a outsourcované služby

-- 16.10.19

Cloudové služby jsou stále rozšířenější a jejich poskytovatelé nepřestávají inovovat. Co tedy oblast čeká v dalších letech, jaké trendy posílí? Vzrostou nejen tržby, ale také obliba multi a hybridního cloudu, stejně jako outsourcovaných služeb. Původní komentář Jaye Chapela doplnil o svůj pohled a český rozměr Petr Loužecký, ředitel cloudových služeb společnosti Algotech. 

Tržby spojené s oborem v dalších letech narostou. Jen letos se počítá s tím, že hodnota globálního trhu s veřejnými cloudovými službami dosáhne 206 miliard dolarů, což představuje 17% nárůst proti loňsku. Popularita cloudu roste i v Česku. „Obrat Algotechu celkově v roce 2019 roste a očekává se zhruba o 20 % vyšší než v roce 2018. Velký růst zaznamenáváme právě v oblasti cloudových služeb, kde se jedná skoro o 30% nárůst oproti srovnatelnému období v loňském roce. To pouze podtrhává celosvětový trend přesunu spotřeby IT služeb směrem ke cloudu,” shrnuje Loužecký z Algotechu. Cloudové služby se samozřejmě vyvíjí, nabízejí klientům novinky a inovace. Toto jsou hlavní trendy:

1)     Kontejnery se stanou mainstreamovým řešením

Ve světě cloudových služeb se jedná o zásadní krok - kontejnerizace mění způsob, kterým se zdroje nasazují na cloud. Trend se objevil loni, letos sílí a bude stále více užívaný i v roce 2020. A v čem přesně to spočívá? „Kontejnerizace je virtualizace na úrovni operačního systému, nikoliv rozdělení fyzického hardware. Samotný kontejner obsahuje jen aplikaci a podpůrné soubory. To umožňuje rychlé spouštění aplikací, například v závislosti na zatížení. Nejznámějším prostředím pro provozování kontejnerů je Docker,” říká Loužecký. Hlavní výhodou postupu je jeho výrazné zrychlení - pokud se navíc používá skutečně efektivně, může využívání cloudových služeb zlevnit.

2)     Posílí multi-cloud a hybridní cloud

Na dobrých výsledcích cloudových služeb se podepíše i růst multi-cloudu a hybridního cloudu. „Tyto druhy cloudových služeb fungují tak, že je využíváno více poskytovatelů, například pro různé služby či servery. U hybridního cloudu se jedná o kombinaci provozovaných služeb v lokalitě zákazníky a u cloud poskytovatele, jejich výhodou je například snazší integrace na výrobní systémy vázanými na lokalitu. Snižuje se zde závislost na internetové připojení, a snadno se například zálohuje mimo firmu,“ vysvětluje Loužecký. Podle Chapela 62 % z public cloud adopters používá dvě nebo více unikátní cloudové platformy, a toto číslo v dalších letech poroste. „Pro firmy má takové řešení hned několik benefitů: Výběr nejvíce vhodného systému pro vaši společnost, rozložení rizika v rámci geografického rozložení vašeho podnikání či menší riziko změny cenové politiky jednoho dodavatele. Zároveň se snižuje riziko vazby na jednoho poskytovatele, tedy tzv. ‚lock in‘,“ uvádí Loužecký. Má to však i svou stinnou stránku. Využívání více platforem může komplikovat například optimalizaci nákladů.

3) Boom čekají outsourcované služby

I tento sektor dosáhl v loňském roce prudkého nárůstu a nadále se mu daří. Firmy se soustředí na základní byznys operace, což znamená, že služby čím dál více outsourcují. O jaké služby se jedná? Především o zabezpečení, o network, data centra a další. Tím, že si firmy najmou profesionály, kteří se o zajištění činností postarají, snižují výdaje a naopak zvyšují efektivitu. “I v Česku máme zkušenost, že větší i menší společnosti postupně předávají správu svých systémů do rukou odborníků. Komplexnost IT totiž každým rokem roste a je velmi obtížné mít ve firmě experty na každou část problematiky. Outsourcing toto řeší sdílením zdrojů mezi více firem. Komunikace a bezpečnost budou dle nás nejrychleji rostoucí oblasti, kde se budou hledat zdroje mimo původní firmu, předpovídá Loužecký.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Pokročilé SCADA nástroje pro nové desetiletí
2020-05-26 - 2020-05-26
Místo: webinář
PRŮMYSLOVÝ ETHERNET A MOŽNOSTI JEHO VYUŽITÍ
2020-05-26 - 2020-05-26
Místo: webinář
Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI