Print

iQ-R – průmyslová revoluce na veletrhu Amper 2015

-- 18.03.15

Veletrh Amper je jednou z největších akcí v oblasti automatizace a robotiky a pyšní se již více než dvacetiletou historií. Během této doby jsme mohli sledovat obrovský technologický a průmyslový pokrok v celé střední a východní Evropě. V 90. letech minulého století působily automatizované výrobní linky nebo robotizovaná pracoviště původem z Japonska jako science fiction, v současnosti se ovšem již jedná o standard nejen českých výrobních závodů. Plná integrace, minimalizace investičních nákladů, inovace, intuitivní software či jednoduchá diagnostika jsou pouze částí výzev, kterým je nutné čelit pro splnění současných požadavků zákazníků. S heslem „průmyslová revoluce“ proto letos prezentujeme řešení přímo z Japonska, včetně nejočekávanější PLC platformy Mitsubishi Electric s názvem iQ-R.

iQ-R


Nová řada je založena na úspěchu série Q a je pokračováním filozofie integrace několika řídicích systémů na jedné základní desce. Pokud se zákazník rozhodne pro modulární systém Mitsubishi Electric, získává hodnotu v podobě nejnovější technologie, sníží investiční náklady zkrácením doby uvedení do provozu a zvýší spolehlivost systému po celou dobu jeho životnosti. Programovací software GXWorks3, určený pro nejnovější platformu, přináší lepší ergonomii programování spolu s rychlou a intuitivní diagnostikou. Programovatelný automat řady R je jedním z nejrychlejších PLC na trhu (0,9 ns na bitovou operaci).

iQ-R – mozek inteligentního výškového skladu

Plně automatizovaný výškový sklad není již pouze koncepcí, ale skutečným místem, kde probíhají skladové operace bez lidského zásahu. K největším výhodám patří maximální využití prostoru a zkrácená doba realizace dodávek při vysokém počtu položek a zvýšené rotaci. Automatizovaný sklad umožňuje zaznamenávat zboží, bezchybně vychystávat dodávky a zejména snížit provozní náklady a zkrátit dodací lhůty. Aby však celek fungoval bezchybně, je k tomu nutný pokročilý řídicí systém, tedy iQ-R.

Na veletrhu Amper budeme prezentovat simulační stanoviště výškového skladu, jehož „mozkem“ je právě platforma iQ-R. Zároveň zajišťuje jak modularitu, tak možnost decentralizace systému, což je v podobných aplikacích velice důležité. Modulární filozofie umožňuje v daném okamžiku bezchybně integrovat nezbytné či potřebné řídicí funkce. Na jedné desce můžeme použít několik PLC, přidat pokročilé řízení, případně připojit robotické CPU. Takové řešení rozšiřuje možnost využití řídicího systému v celé aplikaci výškových skladů a ostatních přepravních úkolů. Problém nečiní ani integrace s nadřízeným systémem, jako je MES/ERP či SAP. Výsledkem je tedy univerzální platforma, která je schopna čelit mnoha výzvám.

Přepravní systémy jsou z velké části distribuovanými systémy; distribuce se nevztahuje pouze na vstupy/výstupy, ale i na značný počet měničů nebo čtecích zařízení (čárové kódy, RFID). To vše vyžaduje rychlý přenos velkého množství dat, a to nejen řídicích, ale také načítaných z přepravních palet. Pro ilustraci uveďme příklad dvojitého využití distribuované sítě: původní řídicí a současný informační systém. Data se přenášejí ze čtecího zařízení do řídicího systému. IQ-R taktéž integruje rychlá a účinná síťová řešení. CC-Link IE Control je vysoce účinná optická síť spojující řídicí jednotky, zatímco CC-Link IE Field je určena pro operativní úroveň. Obě sítě jsou založeny na průmyslovém Ethernetu a pracují rychlostí 1 Gbit/s. Zajišťují rychlou, účinnou a deterministickou komunikaci.

Svět v pohybu – technologie servopohonů MR-J4

Rychleji, důkladněji, intuitivněji – tyto požadavky způsobují, že výrobci zařízení vybírají nejlepší dodavatele servo a motion technologií. Mitsubishi Electric díky nové řadě servomotorů a servozesilovačů MR-J4 nastavuje nové trendy v oblasti přesného řízení pohybu. Řada MR-J4 se dokonale osvědčuje v balicích strojích, při manipulaci, ale i v přepravních a překládacích systémech.

Řada MR-J4 je vybavena mnoha inovačními funkcemi s jednoduchým používáním. Díky automatickému ladění v reálném čase (Realtime Auto Tuning) a řízení potlačení vibrací (Vibration Suppression Control) probíhá ladění systému rychle a uživatelsky velmi přívětivě. Tyto funkce jsou dostupné při spuštění systému i během chodu, což umožňuje zkrátit dobu uvedení do provozu a parametrizaci. Široká nabídka motorů, intuitivní software, spolehlivost a bezpečnost posouvají pohony Mitsubishi Electric na špičkové pozice.

Na brněnském veletrhu nebude chybět nová aplikace, která dokonale demonstruje, jak jednoduchým způsobem realizovat komplikované a komplexní zařízení. Manipulátor s poměrně specifickou konstrukcí se dá velmi jednoduše a srozumitelně programovat ve virtuálním prostředí iQ-R Motion. Lze ho rovněž integrovat s obrazovým systémem, což dosud bylo doménou robotiky, nikoli servopohonů. Zároveň díky uživatelsky přívětivým funkcím pro ladění pohonu funguje celé zařízení rychle a přesně.

To vše pod dohledem řídicího systému založeného na nejnovější platformě iQ-R, která umožňuje přidat ke stroji více funkcí (např. komunikaci s nadřazeným systémem či jinými stroji na výrobní lince).

Zajišťujeme klid – řadou měničů FR-A800

Společnost Mitsubishi Electric navrhla novou generaci pokročilých měničů FR-A800, která je nástupcem úspěšné řady FR-A700. Řada FR-A800 je určena pro výjimečně přesné i pro velmi složité pohonné systémy. Pokročilá funkce pro úsporu energií umožňuje snížit provozní náklady a tříletá záruka garantuje klid uživatele.

Vestavěný USB port pro programování a kopírování parametrů, přehledný ovládací panel, funkce optimalizace a úspory spotřeby energie, ještě vyšší úroveň zabezpečení, tři rozšiřující sloty v nabídce a síťové karty – to vše činí řadu A800 silně bezkonkurenční.

Na veletrhu Amper nemůže chybět expozice věnovaná jedinečným měničům. Návštěvníci budou mít příležitost si prohlédnout speciální verzi FR-A800 ve vyšší třídě IP. Měnič je umístěn ve speciálně vybavené demo aplikaci, která má simulovat provoz v extrémně vlhkém prostředí. Měnič je dokonce poléván vodou! Díky třídě krytí IP55 to však pro tento produkt není žádný problém. Návštěvníci se budou moci rovněž seznámit s jednou z nejdůležitějších funkcí řady A800 – vestavěným PLC. Vyznačuje se parametry srovnatelnými se základními kompaktními automaty a díky tomu se jedná o dokonalý doplněk pro každou průmyslovou aplikaci. Při návštěvě expozice, kromě výše zmíněných produktů, budete mít příležitost zjistit, jak si naše měniče poradí s klasickým úkolem polohování. Proto budou měniče připojeny ke dvěma nejčastěji používaným druhům motorů: indukčním a synchronním. Pro lepší zobrazení výsledků bude v expozici umístěn speciálně montovaný modul RTU, který spolu s dohledovým systémem MAPS umožňuje sledovat parametry určování polohy, např. přesnost či opakovatelnost.

iQ-F – mladší bratr i-QR

Po dobu téměř 30 let, tj. od premiéry původního automatu FX, prodalo Mitsubishi Electric ve všech koutech světa více než 13 milionů kusů této řady. A právě řada FX v tomto roce zažije svou renesanci jako iQ-F.

Od jednorázového použití v zařízeních k pokročilým síťovým aplikacím zajišťuje řada iQ-F pokročilou funkčnost, která byla dosud dostupná pouze na modulárních PLC platformách. Umožňuje uživatelům tvořit komplikovanější a složitější systémy i aplikace, jejichž účinnost je vyšší, a zároveň nevyžaduje migraci k větším a dražším PLC.

IQ-F nabízí rychlejší sběrnici, vestavěné rozšířené funkce, pokročilou obsluhu sítě SSCNETIII/H a zdokonalené vývojové prostředí. Program a parametry se nastavují prostřednictvím inženýrského prostředí GXWorks3.

Příkladem aplikace, která plně využívá všechny funkce řídicího systému iQ-F, je plně automatizovaná balicí linka. Aplikace zobrazuje simulaci zařízení, v níž jsou prováděny jednotlivé fáze balení a paletizace výrobku. Hlavní řízení provádí kompaktní iQ-F, které se servopohony komunikuje prostřednictvím čtyřosového modulu Simple Motion.

První a poslední fází výroby je překládání výrobku (tzv. pick & place). Je zde použit servopohon integrovaný s kulovým šroubem a pneumatickým čepem. Další krok tvoří simulace otočného nože a proces svařování fólie – to je umožněno pomocí CAM křivky a detekce značky. V další etapě dochází ke štítkování výrobků a smršťování fólie. Pohyb transportérů se uskutečňuje prostřednictvím integrovaných motorů s frekvenčními měniči. S řídicím systémem komunikují prostřednictvím protokolu RS 485. Celek je uzavřen ovládacím panelem, který s řídicím systémem komunikuje přes zabudovaný ethernetový port.

Zde rozhoduje rychlost – roboty s časem cyklu 0,28 s

Jak zajistit ultrarychlou práci na aplikacích, které vyžadují kvalitu a přesnost? Je to jednoduché – stačí zaměstnat nového robota Mitsubishi Electric, který za minutu provede až 150 operací pick & place.

Nový robot typu SCARA (s maximálním zatížením do 1 kg) je určen k přenášení malých předmětů obrovskou rychlostí. Dokonale se osvědčil při balení ve farmaceutickém, kosmetickém a potravinářském průmyslu, ale také v laboratořích.

Díky zavěšené konstrukci ušetříme místo na výrobní lince a vyhneme se zbytečnému pohybu, což zkracuje celý cyklus a zvětšuje rozsah úkolů, které robot může vykonávat.

V článku jsme poodkryli roušku tajemství, víc ale neprozradíme, abychom vás motivovali k návštěvě expozice společnosti Mitsubishi Electric na veletrhu Amper 2015 v Brně. Nachází se v hale V, na stánku č. 7.07. Pokročilá řešení, demo aplikace a samozřejmě i premiéra roku, tedy iQ-R – to je jen několik důvodů, proč se vyplatí navštívit naši expozici. Srdečně vás zveme!


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI