Print

Industry 4.0 – Úloha OPC UA v inteligentnej továrni

-- 11.10.16

Či už sa pýtate výrobcov alebo užívateľov, pojem Industry 4.0 a budúcnosť, ktorú sľubuje, má takmer elektrizujúci efekt na priemyselnú automatizáciu. Prvá priemyselná revolúcia predstavila mechanizáciu výroby pomocou vody a parnej energie. Druhá sériovú výrobu s pomocou elektrickej energie. Tretia bola digitálna s využitím elektroniky a IT pre ďalšiu automatizáciu výroby. Štvrtá etapa priemyselnej revolúcie prinesie inteligentné továrne, inteligentné stroje a sieťovo prepojené procesy.

Dôležitosť Industry 4.0

V továrni budúcnosti budú všetky komponenty ovládať výrobný proces autonómne. To bude možné vďaka ich prepojiteľnosti. Či už sú tieto komponenty ľudia, stroje, zariadenia alebo systémy. Všetko je nastavené tak, aby boli prepojené, zbierali informácie a zdieľali ich. Aj preto budú komponenty budúcnosti automaticky oznamovať, že potrebujú servisný zásah.

Aby bolo možné úspešne realizovať koncept Industry 4.0, treba najprv prekonať niekoľko problémov.

Kým priemysel je na prahu najnovšej priemyselnej revolúcie, vzájomne prepojenie je kritickým pilierom, ktorý ju umožní. Podstatnou súčasťou tohto procesu je OPC UA. Štandard, ktorý umožňuje interoperabilitu na všetkých úrovniach – zariadenie do zariadenia, zariadenie do podniku, aj mimo neho.

OPC UA a Embedded

OPC je skratka pre Open Connectivity, svetovo najrozšírenejší štandardizovaný proces výmeny dát pre automatizačnú technológiu.

Štandard zbiera a prenáša dáta v jednotnej podobe z rôznych zariadení, riadiacich systémov a aplikácií v celej organizácii. OPC je dominantným komunikačným štandardom na priemyselných trhoch, vďaka jeho jednoduchému prístupu k štruktúrovaniu a abstrakcii procesných dát. Dizajn tohto štandardu umožňuje mapovať do OPC dátovej štruktúry takmer všetky priemyselné dáta.

Evolúcia OPC – OPC UA, spája architektúru orientovanú na služby (SOA) s platformovo nezávislými protokolmi so zabudovanými bezpečnostnými mechanizmami. OPC UA aplikácie sa dajú ľahko vytvoriť v akomkoľvek prostredí, čo umožňuje, aby boli plne škálovateľné a fungovali na čomkoľvek od mikrokontrolérov až po podnikové serverové farmy.

Ak je OPC Server vložený priamo do zariadenia, môže vytvoriť optimálne riešenie takmer pre všetky aplikácie. Umožňuje priemyselným zariadeniam spoločnosti to, aby boli všetky pripojené. To poskytuje užívateľom výhody z hľadiska účinnosti, nákladov a tiež prevádzky svojich systémov. OPC UA sa už pripojilo z podnikovej úrovne do zložených systémov automatizačných súčiastok.

„OPC UA poskytuje metódu pre bezpečnú a spoľahlivú výmenu dát. A vzhľadom na to, že je najpopulárnejším otvoreným štandardom konektivity, bude hrať hlavnú úlohu v tom, aby sa Industry 4.0 stal realitou.“

Úloha OPC UA v Industry 4.0

OPC UA je navrhnutý tak, aby bol platformovo nezávislý a času odolný. V dôsledku toho podporuje požiadavky Industry 4.0. Okrem toho, OPC UA uľahčuje integráciu neviditeľných komponentov továrne budúcnosti v permanentnej výmene dát. Tým zohráva OPC UA dôležitú úlohu v koncepte Internet of Things.

Zabudovaná technológia OPC UA umožňuje otvorenú konektivitu zariadení, senzorov aj regulátorov a prináša zjavné výhody pre podnik. Vďaka dátam, ktoré OPC UA poskytuje, môžu koncoví užívatelia ťažiť z rýchlejšieho rozhodovania a integrované podniky sa tak stávajú realitou. Koncept tohoto integrovaného priemyslu je jadrom Industry 4.0.

MatrikonOPC vyvinul OPC UA Embedded Server Software Development Kit (SDK) s cieľom uľahčiť tvorbu inteligentných sieťových zariadení a to tým, že umožňuje integráciu plne kompatibilných vysoko výkonných OPC UA serverov priamo do zariadenia. Tento typ riešenia, ktorý je škálovateľný nad každou triedou zariadení, je jedinečný.

Záver 

Riadenie toku materiálu, tovaru a informácií, umožňujúce rýchlejšie rozhodovanie a zjednodušenie reportovania. Toto všetko sú výhody, ktoré môžu organizácie očakávať pri prechode na Industry 4.0.

Inteligentné materiály budú informovať stroje o tom, ako majú byť spracované. Údržba a oprava budú priamo iniciované komponentami inteligentných tovární a nemenné výrobné linky budú premenené na efektívne modulárne systémy.

Aj keď plne funkčný Industry 4.0 sa môže v tejto fáze zdať ako futuristický koncept, pokroky sa neustále dejú a postupne vedú ku komplexnej transformácií, a veľkým zmenám na každej úrovni podniku. Očakáva sa, že technológia OPC UA, ktorá umožňuje výmenu dát na všetkých úrovniach organizácie, bude rozhodujúca pre úspešnosť.

www.kfb.sk


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice
Dny teplárenství a energetiky
2020-09-08 - 2020-09-09
Místo: KC ALDIS, Hradec Králové
Digitální výroba 2020
2020-09-09 - 2020-09-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-09-10 - 2020-09-10
Místo: Praha
Potravinářství + Farmacie 2020
2020-09-22 - 2020-09-22
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI