Print

Individualita na montážní lince

-- 14.12.12

Společnost B&R vyvinula výkonný počítač Panel PC 725 speciálně pro provoz u linek. Toto pozoruhodně odolné zařízení má plné krytí IP65, snadno zvládá rázy i vibrace a umožňuje jednoduchou a rychlou montáž na rameno výrobní linky. Je dokonale připraveno pro flexibilní monitorovací i provozní aplikace. Díky těmto funkcím zvládá společnost BMW ve svém závodě v německém Dingolfingu enormní variabilitu součástí pro montáž sedadel a pružně reaguje na změny v konstrukci a designu i na nejrůznější velikosti sérií.

Řidiči luxusních limuzín požadují to nejlepší na poli bezpečnosti, individuality i pohodlí. Německý automobilový průmysl na tyto požadavky reaguje obrovskou nabídkou volitelných prvků v interiéru, a to především ve vozech nejvyšší třídy. Součástí štědré nabídky interiérů BMW je velký výběr druhů sedadel. V katalogu najdete mnoho typů sedadel s nejrůznějšími volitelnými prvky a se stovkami kombinací materiálů a barev. Prakticky žádná dvě sedadla nejsou stejná. Tato svoboda volby je velmi atraktivní pro zákazníky, ale pro výrobní linky představuje značné logistické a technické výzvy.

Výroba sedadel „just in sequence“

Skupina BMW nedávno přešla v závodě na výrobu sedadel v Dingolfingu z principu samostatných buněk k výrobním linkám. V každé ze dvou hal je nyní samostatná linka, která vyrábí sedadla v rytmu „just in sequence“. Každá výrobní linka má čtyři hlavní montážní dopravníky, na nichž se paralelně vyrábějí čtyři součásti celého sedacího vybavení pro jeden automobil. Pokyn k výrobě konkrétní sady přichází na linku až ve chvíli, kdy je příslušné vozidlo připraveno k montáži. Po vyzvednutí a připravení součástí předního sedadla jsou na lince na samostatných dopravnících sestaveny mechanické součásti a opěradlo. Rám sedadla pak pokračuje na dopravník pro závěrečnou montáž – k dokončení komplikovaných čalounických prací a airbagů, předpínačů bezpečnostních pásů, ovládacích prvků, vyhřívání a chlazení, krytů a displejů. Na konci pásu má sedadlo za sebou 26 operací.

Jeden počítač Panel PC na každé stanici

Konkrétní materiály a součásti pro dané sedadlo zjišťují dělníci na jednotlivých montážních stanicích v počítačích Panel PC 725 od B&R, které jsou ergonomicky umístěny na ramenech. Montážní data spravuje systém BVIS v Panel PC se systémem Windows XP. V Panel PC pracuje také vizualizační aplikace COPA-DATA Zenon. Díky dostatečné velikosti paměti RAM a 1,6GHz procesoru ATOM mají počítače dostatečný výkon pro práci aplikací BVIS i Zenon v jednom Panel PC. 

Nastavené hodnoty i data ze skeneru se objevují na obrazovce, jakmile jsou k dispozici. Je tedy možné ušetřit náklady i úsilí na integraci obou aplikací. Robustní konstrukce a elegantní profil Panel PC dobře zapadají do náročného průmyslového prostředí. Systém je velmi odolný proti nárazům, rázům i vibracím. Místo pevných disků využívá karty CompactFlash, je plně chráněn krytím IP65 a pracuje bez ventilátoru.

Montáž na rameno umožňuje rychlé změny polohy

Po sestavení až do posledního objednaného detailu a po důkladném vyzkoušení přepraví elektrický dopravník s vozíky úplnou sadu sedadel k hlavní montážní lince o patro níže přesně v okamžiku, kdy má být sada namontována na podvozek. Systém dopravníků má minimální rezervy, proto je nezbytné přizpůsobit načasování výroby sedadel změnám načasování hlavní montážní linky podle výkyvů v počtu montovaných automobilů. Navíc musí být možné snadno a rychle změnit uspořádání pracovních stanic a polohy Panel PC.

Pro tyto průmyslové počítače je taková pružnost běžnou záležitostí. Panel PC s krytím IP65 jsou obvykle připojovány drahými kabely s krytím IP65, ale u počítačů Panel PC 725 jsou všechny kabely vedeny přes přírubu krytu, a proto je možné použít levnější standardní kabely. Baterie a karta CompactFlash jsou za samostatným krytem a přístup během servisu je tedy snazší. Při demontáži Panel PC obsluha pouze odpojí standardní ethernetový kabel, který počítač spojuje s výrobní sítí BMW, a napájecí kabel M12. Poté postačí uvolnit šrouby s šestihrannou hlavou na přírubě, které počítač pevně drží na ramenu. Stejně snadno lze Panel PC namontovat na jinou stanici a pokračovat ve výrobě bez přerušení. Dokonalá montáž je tedy možná za všech okolností.

B+R automatizace, spol. s r. o.

Stránského 39
616 00 Brno
Tel.: 541 420 311
www.br-automation.com

 

 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Moderní technologie pro potravinářský průmysl IV
2017-09-20 - 2017-09-20
Místo: Kongresové centrum Praha
Moderní technologie pro farmaceutický průmysl IV
2017-09-21 - 2017-09-21
Místo: Kongresové centrum Praha
MSV 2017 - Mezinárodní strojírenský veletrh
2017-10-09 - 2017-10-13
Místo: Výstaviště Brno
DeburringEXPO
2017-10-10 - 2017-10-12
Místo: Exhibition Centre Karlsruhe, Rheinstetten, Germany
Údržba 2017
2017-10-11 - 2017-10-12
Místo: Konferenční centrum Akademie věd ČR – zámek Liblice

Katalog

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 737 489 292

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Ano, proto se je snažíme minimalizovat
Ne, jsou na odpovídající úrovni
Nejsou vysoké, ale rychle rostou

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   Blogy   |   
Copyright © 2007-2017 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI