Print

Hledání vhodných nástrojů k analýze procesních dat

-- 02.02.17

Jsou zapotřebí nové nástroje, mimo tabulkové procesory, které by umožňovaly procesním technikům získávat poznatky z odesílaných dat. Analýza velkých dat přispívá k zavádění koncepce průmyslového internetu věcí – Industrial Internet of Things (IIoT). 

Objem dat shromažďovaných a ukládaných procesně-výrobními organizacemi může dosahovat terabajty za den, hodinu nebo minutu. Mnoho z těchto dat se nevyužívá ke zlepšení operací v závodě.

Podle údajů společnosti Gartner se 70 % shromážděných dat nevyužívá pro analýzu nebo získání poznatků. Společnost McKinsey & Co. zdokumentovala i situace s hodnotou blížící se 99 % (viz obrázek 1). Takové situace se označují jako datově bohaté, ale informačně chudé (Data Rich, Information Poor – DRIP), kdy se uživatelé a organizace topí v záplavě dat, přičemž zároveň zoufale potřebují informace (viz obrázek 2). 

Jak je to možné? To je pro procesně-výrobní organizace důležitou otázkou. Dodávat „prakticky využitelné poznatky“ je neměnným zadáním procesních analytiků již poslední dvě desetiletí. Jako řešení bylo navrhováno moře zkratek a v nedávné době i cloud computing, což by mělo vyřešit rozpor mezi daty a poznatky. Dokonce ani „velká data“ (Big Data), koncepce s počátky sahajícími až do 90. let minulého století, s tímto problémem nepohnula. Namísto toho se vytváří více dat a stále více jich leží nevyužito. 

Přínosy procesních dat

Je užitečné brát v úvahu, kdo je ve výrobním závodě nejzodpovědnější za poznatky získané z procesních dat a kdo získává související přínosy. Zjevnou odpovědí je procesní technik, zástupce technických odborníků ve výrobním závodě. Může jít o pracovníky na pozicích technik automatizace závodu, šéf distribuovaného řídicího systému (DCS) ve výrobě nebo procesní specialista na hlavní výrobní prostředky. 

Navzdory různým označením pracovních pozic mají tito lídři společné to, že jsou odborníky na výrobní prostředky a procesy své organizace. Vědí, jaké informace mají hledat a které soubory dat jsou pro analýzu relevantní. Procesní technici představují frontovou linii zaměstnanců se schopností a motivací využívat procesní data ke zlepšení výsledků v oblasti kvality, výnosu a marží. 

Dalším faktorem jsou nástroje, které procesní technici používají pro získávání poznatků o procesních datech. Nejběžnějším spojovacím činitelem mezi daty a poznatky u procesně-výrobních organizací je technik a tabulkový procesor. Každý datový sklad nabízí napojení na tabulkový procesor, aby usnadnil zkoumání časových sérií dat z výrobních zařízení. 

Akcelerace využívání dat

Akcelerace využívání dat musí umožňovat a usnadňovat procesnímu technikovi práci. S tím je však v rozporu mnoho navrhovaných inovací pro řešení datově bohatých, ale informačně chudých situací (velká data, strojové učení, vyspělé statistické balíčky), které se zaměřují na to, aby je používali softwaroví architekti, programátoři a datoví vědci. To je zvláštní opomenutí v prostředí, kde má technik povědomí o kritickém kontextu a operacích v závodě, aby mohl z dat odvozovat poznatky. Technik by měl být prvním, a ne tím posledním, na koho se zaměřují nástroje pro vhled do výroby. 

Řešení musí rovněž zahrnovat anebo povýšit klíčové schopnosti nabízené tabulkovými procesory, díky nimž zůstávaly preferovanou volbou techniků posledních 30 let. Tabulkové procesory se staly populárními a jakékoli řešení nové generace pro urychlené vytváření vazeb mezi daty a poznatky musí být vylepšením tohoto nástroje. K nezbytným vlastnostem patří: 

Integrace dat – Společnost ARC Advisory Group uvádí, že „průměrné“ vyšetření problému s procesní výrobou v prostředí podnikového systému výrobních dat vyžaduje přístup k sedmi datovým systémům. Aby bylo možno přejít od tabulkových procesorů na vyšší úroveň, musejí softwarové nástroje umět pracovat s daty mnoha systémů, formátů a typů. 

Flexibilita – Proces zkoumání dat zahrnuje iterační přístup řešení problémů metodou pokus–omyl s mnoha drobnými kroky, jako je agregace dat, pročištění dat, kalkulace, vizualizace a spolupráce. Nedospěje-li se k určitému závěru, uživatel se v analýze vrátí zpět a začíná znovu, tj. novým směrem zkoumání. 

Tvorba přehledů – Tabulkové procesory umožňují uživatelům sdílet informace a vytvářet nové vhledy. Mohou je zveřejnit na internetu, vytisknout, zabudovat do souboru, poslat e-mailem, sdílet a publikovat. Je možné je prohlížet na jakémkoli zařízení, v aplikaci nebo prohlížeči a spouštět lokálně či v cloudu. Náhrada za tabulkové procesory bude potřebovat grafiku pouze s právem čtení, jako jsou například přehledy ukazatelů pro vedoucí pracovníky, šablony omezující interakci uživatelů na povolený soubor funkcí anebo plnohodnotný přístup umožňující spolupráci napříč týmy. 

Nad rámec tabulek

Inovace u technologií pracujících s velkými daty, datová věda a architektury s horizontálním škálováním jsou nyní k dispozici procesním technikům, a to buď jako aplikace, nebo jako funkce, aniž by vyžadovaly rozsáhlé zaškolování nebo speciální dovednosti v oblasti IT. 

Tento model funguje ve spotřební oblasti, jako je vyhledávací nástroj Google nebo technologie rozpoznávání hlasu Siri. Proč by nemohly analytické aplikace zamaskovat tuto složitost stejným způsobem pro použití procesními techniky? Je zde obrovská příležitost poskytovat použitelnost a flexibilitu tabulkových procesorů prostřednictvím využití technologií a inovací ze spotřební oblasti, a to v jediném řešení. 

Dát procesnímu technikovi k dispozici ten správný nástroj k vytvoření vazby mezi daty a informacemi má zásadní význam. Moderní řešení potřebují jen pár minut na sestavení, pročištění a zorganizování dat, což zaměstnancům poskytuje více času na vyšetření problémů ve výrobě. Výsledkem je vyšší produktivita zaměstnanců a jejich hlubší vhled do situace, což přináší vyšší výnosy, marže, kvalitu produktů a bezpečnost (viz obrázek 3). 

Michael Risse je viceprezident společnosti Seeq Corp. Upravil Chris Vavra, redaktor časopisu Control Engineering, CFE Media, cvavra@cfemedia.com.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Automatizace a modernizace pivovarů 2019
2019-01-24 - 2019-01-24
Místo: Hotel Luční bouda, Pec pod Sněžkou
DIAGO 2019
2019-01-29 - 2019-01-30
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Roboty 2019
2019-01-30 - 2019-02-01
Místo: Brno, hotel Avanti
Úspory v průmyslu
2019-03-05 - 2019-03-05
Místo: Hotel STEP ****, Praha
AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery




Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI