Print

Hlavní důvody pro zavádění edge computingu a jeho přínosy pro chytrou výrobu

-- 16.05.18

Edge computing znamená rychlejší dobu odezvy, zvýšenou spolehlivost a zabezpečení. V článku vyzdvihujeme pět výhod edge computingu.

Již bylo mnoho řečeno o tom, jak internet věcí (Internet of Things – IoT) transformuje svět výroby. Celá řada studií již přišla s odhady, že do roku 2020 bude připojeno více než 50 miliard zařízení. Očekává se také, že se v každém závodě budou denně shromažďovat data z více než 1,4 miliardy datových bodů.

To představuje dosud nebývalé požadavky a očekávání v oblasti konektivity, výpočetního výkonu a rychlosti i kvality služby. Můžeme si u kriticky významných operací dovolit jakoukoli latenci? Právě to je nejdůležitějším impulzem pro zavádění edge computingu. Větší výkon blíže ke zdroji dat – k tzv. věci v internetu věcí.

Edge computing a důvody pro jeho zavádění

Edge computing znamená umístit výpočetní výkon pro zpracování dat na okraj sítě, blíže zdroji těchto dat. V případě edge computingu shromažďuje každé zařízení data, využívá model zpracování dat prováděný v cloudu a podává výsledek pro další zpracování a analýzu.

Výzkum organizace IDC předpovídá, že během tří let se bude 45 % dat vytvářených internetem věcí ukládat, zpracovávat, analyzovat a prakticky využívat blízko nebo přímo na okraji sítě a že více než 6 miliard zařízení bude připojeno k řešení edge computingu. Infrastruktura edge computingu eliminuje nevýhody cloudové infrastruktury, což patří mezi hlavní impulzy pro zavádění technologie edge computingu.

Edge computing: Pět přínosů

Edge computing se zavádí stále více, stává se hlavním proudem a pro celou řadu odvětví nabízí mnoho potenciálních výhod. Edge computing přináší pět případných výhod pro chytrou výrobu:

 

  1. Rychlejší doba odezvy: Výpočetní výkon a ukládací kapacita jsou distribuované a lokální. Protože odpadá nutnost komunikovat s cloudem, snižuje se latence a zrychluje odezva. Zabrání to výpadkům kriticky významných operací strojů nebo vzniku nebezpečných incidentů.
  2. Spolehlivost provozů s přerušovanou konektivitou: U většiny vzdálených výrobních prostředků může být problematické monitorování nebo nespolehlivé internetové připojení v oblastech, jako jsou ropné vrty, čerpadla farem, solární farmy nebo větrné mlýny. Schopnost okrajových zařízení lokálně ukládat a zpracovávat data zajišťuje, že nedojde ke ztrátě dat nebo k provoznímu výpadku v případě omezeného internetového připojení.
  3. Zabezpečení a shoda s předpisy: Díky technologii edge computingu lze omezit značnou míru přenosu dat mezi zařízeními a cloudem. Je možno lokálně filtrovat citlivé informace a přenášet do cloudu pouze informace důležité pro budování datového modelu. To uživatelům umožňuje vytvoření adekvátního rámce  zabezpečení a souladu s předpisy, což je nezbytné pro zabezpečení a audity podniku.
  4. Cenově výhodné řešení: Jedním z praktických problémů při zavádění IoT jsou počáteční náklady na zajištění přenosové kapacity sítě, ukládání dat a výpočetního výkonu. Edge computing může lokálně provádět velkou míru datových výpočtů, což firmám umožňuje rozhodnout, které služby budou provozovat lokálně a které odešlou do cloudu, což snižuje konečné náklady na celkové řešení IoT.
  5. Interoperabilita mezi staršími a moderními zařízeními: Okrajová zařízení mohou vystupovat jako komunikační prostředník mezi staršími a moderními stroji. To starším průmyslovým strojům umožňuje připojit se k moderním strojům nebo řešením IoT a poskytuje okamžité přínosy v podobě získávání informací ze starších i z moderních strojů.

 

Mohl by vzniknout dojem, že edge computing nahradí cloud, ovšem to je nepravděpodobné. I když má edge computing mnoho výhod, cloud poskytuje výpočetní výkon pro zpracování obrovských souborů dat, nabízí prediktivní a počítačové učení a algoritmy umělé inteligence. Ve vzájemné kombinaci umožňují edge computing a cloud vybudovat cenově výhodné a výkonné řešení pro chytrou výrobu.

Abhijit Mhetre pracuje jako viceprezident marketingu společnosti Altizon Systems. Společnost Altizon je členem sdružení CSIA a obsahovým partnerem vydavatelství CFE Media. Upravila Emily Guentherová, zástupkyně obsahového ředitele, CFE Media, eguenther@cfemedia.com.

Autor: Abhijit Mhetre, Altizon Systems


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Automatizace a modernizace pivovarů 2019
2019-01-24 - 2019-01-24
Místo: Hotel Luční bouda, Pec pod Sněžkou
DIAGO 2019
2019-01-29 - 2019-01-30
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Roboty 2019
2019-01-30 - 2019-02-01
Místo: Brno, hotel Avanti
Úspory v průmyslu
2019-03-05 - 2019-03-05
Místo: Hotel STEP ****, Praha
AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI