Print

Hlavní důvody pro zavádění edge computingu a jeho přínosy pro chytrou výrobu

-- 16.05.18

Edge computing znamená rychlejší dobu odezvy, zvýšenou spolehlivost a zabezpečení. V článku vyzdvihujeme pět výhod edge computingu.

Již bylo mnoho řečeno o tom, jak internet věcí (Internet of Things – IoT) transformuje svět výroby. Celá řada studií již přišla s odhady, že do roku 2020 bude připojeno více než 50 miliard zařízení. Očekává se také, že se v každém závodě budou denně shromažďovat data z více než 1,4 miliardy datových bodů.

To představuje dosud nebývalé požadavky a očekávání v oblasti konektivity, výpočetního výkonu a rychlosti i kvality služby. Můžeme si u kriticky významných operací dovolit jakoukoli latenci? Právě to je nejdůležitějším impulzem pro zavádění edge computingu. Větší výkon blíže ke zdroji dat – k tzv. věci v internetu věcí.

Edge computing a důvody pro jeho zavádění

Edge computing znamená umístit výpočetní výkon pro zpracování dat na okraj sítě, blíže zdroji těchto dat. V případě edge computingu shromažďuje každé zařízení data, využívá model zpracování dat prováděný v cloudu a podává výsledek pro další zpracování a analýzu.

Výzkum organizace IDC předpovídá, že během tří let se bude 45 % dat vytvářených internetem věcí ukládat, zpracovávat, analyzovat a prakticky využívat blízko nebo přímo na okraji sítě a že více než 6 miliard zařízení bude připojeno k řešení edge computingu. Infrastruktura edge computingu eliminuje nevýhody cloudové infrastruktury, což patří mezi hlavní impulzy pro zavádění technologie edge computingu.

Edge computing: Pět přínosů

Edge computing se zavádí stále více, stává se hlavním proudem a pro celou řadu odvětví nabízí mnoho potenciálních výhod. Edge computing přináší pět případných výhod pro chytrou výrobu:

 

  1. Rychlejší doba odezvy: Výpočetní výkon a ukládací kapacita jsou distribuované a lokální. Protože odpadá nutnost komunikovat s cloudem, snižuje se latence a zrychluje odezva. Zabrání to výpadkům kriticky významných operací strojů nebo vzniku nebezpečných incidentů.
  2. Spolehlivost provozů s přerušovanou konektivitou: U většiny vzdálených výrobních prostředků může být problematické monitorování nebo nespolehlivé internetové připojení v oblastech, jako jsou ropné vrty, čerpadla farem, solární farmy nebo větrné mlýny. Schopnost okrajových zařízení lokálně ukládat a zpracovávat data zajišťuje, že nedojde ke ztrátě dat nebo k provoznímu výpadku v případě omezeného internetového připojení.
  3. Zabezpečení a shoda s předpisy: Díky technologii edge computingu lze omezit značnou míru přenosu dat mezi zařízeními a cloudem. Je možno lokálně filtrovat citlivé informace a přenášet do cloudu pouze informace důležité pro budování datového modelu. To uživatelům umožňuje vytvoření adekvátního rámce  zabezpečení a souladu s předpisy, což je nezbytné pro zabezpečení a audity podniku.
  4. Cenově výhodné řešení: Jedním z praktických problémů při zavádění IoT jsou počáteční náklady na zajištění přenosové kapacity sítě, ukládání dat a výpočetního výkonu. Edge computing může lokálně provádět velkou míru datových výpočtů, což firmám umožňuje rozhodnout, které služby budou provozovat lokálně a které odešlou do cloudu, což snižuje konečné náklady na celkové řešení IoT.
  5. Interoperabilita mezi staršími a moderními zařízeními: Okrajová zařízení mohou vystupovat jako komunikační prostředník mezi staršími a moderními stroji. To starším průmyslovým strojům umožňuje připojit se k moderním strojům nebo řešením IoT a poskytuje okamžité přínosy v podobě získávání informací ze starších i z moderních strojů.

 

Mohl by vzniknout dojem, že edge computing nahradí cloud, ovšem to je nepravděpodobné. I když má edge computing mnoho výhod, cloud poskytuje výpočetní výkon pro zpracování obrovských souborů dat, nabízí prediktivní a počítačové učení a algoritmy umělé inteligence. Ve vzájemné kombinaci umožňují edge computing a cloud vybudovat cenově výhodné a výkonné řešení pro chytrou výrobu.

Abhijit Mhetre pracuje jako viceprezident marketingu společnosti Altizon Systems. Společnost Altizon je členem sdružení CSIA a obsahovým partnerem vydavatelství CFE Media. Upravila Emily Guentherová, zástupkyně obsahového ředitele, CFE Media, eguenther@cfemedia.com.

Autor: Abhijit Mhetre, Altizon Systems


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno
AMPER TOUR - komentované prohlídky
2019-03-19 - 2019-03-21
Místo: Výstaviště Brno
Údržba a diagnostika: Prediktivní údržba 4.0
2019-03-21 - 2019-03-21
Místo: Výstaviště Brno
HANNOVER MESSE 2019
2019-04-01 - 2019-04-05
Místo: Hannover, Německo
Údržba pro TOP manažery 2019
2019-04-10 - 2019-04-11
Místo: Konferenční centrum Akademie věd ČR – zámek Liblice

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI