Print

Frekvenční startéry – pokroková volba pro ovládání motoru od společnosti Eaton

-- 20.11.15

Frekvenční startér od společnosti Eaton nabízí alternativní technické řešení pro spouštění a řízení pohonů.

Rozšiřující se automatizace strojů a rostoucí legislativní požadavky, jež se vztahují k energetické účinnosti, vedly k podstatnému zvýšení poptávky po frekvenčních měničích. V tomtéž období si na trhu vybudovala silnou pozici standardní spouštěčová kombinace. Za účelem překlenutí mezery mezi oběma typy spouštění vyvinula společnost Eaton novou třídu zařízení – frekvenční startér.

Elektronická regulace rychlosti otáčení pomocí frekvenčních měničů nabývá stále na důležitosti a pro její použití platí předpis Evropské unie EC 640/2009, který stanovuje při přímém připojení na elektrorozvodnou síť povinnost použít motory s účinností třídy IE3 a od roku 2015 u motorů třídy IE2 použít frekvenční měniče. Znamená to, že zejména u jednoduchých aplikací dochází k rostoucímu odklonu od motorových spouštěčů k frekvenčním měničům.

Výhody spojení spouštěčové kombinace a frekvenčního měniče

Mezi dvěma nejrozšířenějšími metodami spouštění elektrických motorů existuje zřetelný rozdíl. Na jedné straně máme spouštěčovou kombinaci s jednoduchým ovládáním a vysokou spolehlivostí, ale s určitými funkčními omezeními. Frekvenční měnič na druhé straně poskytuje možnost regulace otáček a řadu dalších funkcí, ale za cenu vyšší složitosti. Přechod k frekvenčním měničům proto pro mnoho uživatelů představuje určitý problém, protože jde o velmi složité zařízení, které i za normálních okolností vyžaduje komplexní znalosti technologie pohonů.

Společnost Eaton jakožto průkopník a jeden z vedoucích specialistů oboru spínání, ochrany a ovládání elektrických motorů vyvinula novou třídu zařízení, která v sobě pojí výhody spouštěčové kombinace a frekvenčního měniče. Takzvaný frekvenční startér lze ovládat stejně jednoduše jako motorový spouštěč se stykačem, přitom nabízí současně možnost regulace rychlosti motoru.

Jednoduchost na první pohled…

Eaton uvádí novou třídu produktu na trh pod názvem PowerXL-DE1 ve dvou rozměrech. Užší verze FS1 má šířku pouhých 45 mm a je ideální pro ovládání motorů do výkonu 1,5 kW. Verze FS2 má dvojnásobnou šířku (tj. 90 mm) a je navržena pro jmenovitý výkon od 2,2 kW do 7,5 kW. Obě zařízení jsou na první pohled ztělesněním jednoduchosti.

Jejich přitažlivost spočívá v tom, že produkty nejsou vybaveny žádnými tlačítky ani ovládacími prvky. To umožňuje jejich instalaci „rovnou z krabice“, což znamená, že montér musí pouze vybalit produkt, zapojit jej stejně jako motorový spouštěč se stykačem a zařízení je schopné provozu. Skutečnost, že DE1 nevyžaduje žádné nastavení parametrů, znamená snížení pravděpodobnosti chyb při instalaci na minimum a též zkrácení doby vyžadované pro přejímku. Stav zařízení a jeho provozní režim indikují na první pohled tři LED diody.

Kromě jednoduchého zacházení integrovala společnost Eaton do nové třídy zařízení také hledisko spolehlivosti. Provedení frekvenčního startéru zahrnuje schopnost detekovat regenerativní energetickou zpětnou vazbu od motoru a prodloužit tak automaticky dobu doběhu. Koncepce rovněž zahrnuje funkci DC (stejnosměrného) brzdění a funkci automatického snížení spínací frekvence, což zabraňuje přehřátí startéru. V případě, že závada způsobí vypnutí zařízení, funkce automatického restartu umožňuje zajistit nepřerušený běh motoru. Znamená to, že již nadále není nutný manuální restart a není ohrožena bezpečnost.

Frekvenční startéry jsou továrně vybaveny vnitřními filtry proti elektromagnetickému rušení (EMC filtry), takže se hodí pro použití jak v průmyslových, tak veřejných elektrorozvodných sítích (kategorie C1, C2, C3), a to bez nutnosti dalších externích EMC filtrů.

Frekvenční startéry mají výjimečné parametry a jsou navrženy pro použití v prostředích s okolní teplotou od –10 °C do +50 °C (se sníženým výkonem do +60 °C). Splňují tak požadavky různých aplikací na trhu, pro které dříve neexistovalo ideální řešení. Jedná se např. o aplikace, u nichž nebylo možné použít DOL spouštěč (spouštění s přímým připojením) nebo spouštěč hvězda – trojúhelník či softstartér, a to z důvodu vysokého proudového odběru motoru během spouštění při současném požadavku na zachování krouticího momentu při startu. Tyto požadavky platí i pro manipulaci s materiálem, kdy je potřeba stroje či drtiče spouštět po jejich zastavení s plným zatížením.

U mnoha jednoduchých aplikací v oblasti transportu jsou normální měniče kmitočtu často předimenzovány, tj. jsou příliš komplikované, velmi nákladné a nadmíru složité.

Možnosti nastavení: od šroubováku až po vzdálenou klávesnici

Frekvenční startér nabízí podstatně více možností, než lze zjistit na první nebo na druhý pohled. Zásuvný a univerzální konfigurační modul DX-EXT-SET dovoluje operátorovi změnit nejdůležitější továrně nastavené parametry pomocí šroubováku – není nutná klávesnice, software ani návod k použití. Znamená to, že doby rozběhu/doběhu, ochranu motoru, kmitočet elektrorozvodné sítě a konfiguraci svorkovnice lze ergonomicky nastavit. Po nastavení parametrů pomocí ovládacích prvků na čelní straně může konfigurační modul tuto sestavu parametrů „mechanicky uložit“ a poté přímo přenést na další frekvenční startér – jednoduše zasunutím do startéru DE1 a stiskem tlačítka „SET“ (nastavit). Tato funkce zjednodušuje a urychluje přejímky při sériové výrobě a výměnu zařízení v případě závady.

Jako alternativu pro nastavení parametrů a ovládání startérů DE1 nabízí společnost Eaton svým uživatelům externí klávesnice s LED nebo OLED displeji. Tyto prvky jsou již známy z produktové řady PowerXL.

V nabídce je rovněž komunikační zástrčka pro Bluetooth komunikaci určená k jednoduchému kopírování parametrů z jednoho startéru na druhý. Jako všechny prvky produktové řady PowerXL je i startér DE1 kompatibilní s Eaton softwarem „drivesConnect“.

Tento software a klávesnice umožňují kombinovat v rámci jedné ovládací sítě až 63 zařízení (DE1, DC1, DA1), centrálně je ovládat a konfigurovat jejich parametry jako uzly na síti. Startér DE1 se standardně dodává s rozhraním Modbus a lze jej rovněž přímo integrovat do inovačního komunikačního systému SmartWire-DT.

Eaton Elektrotechnika s. r. o.
Komárovská 2406
193 00 Praha 9

tel.: +420 267 990 411
fax: +420 267 990 419

e-mail: ElektrotechnikaCZ@eaton.com 

www.eatonelektronika.cz 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI