Print

Flexibilita robotů řady e-Series vrací firmám jistotu v nejistých časech

-- 19.11.19

uvedl v rozhovoru pro časopis Control Engineering Česko Pavel Bezucký, obchodní ředitel společnosti Universal Robots pro Českou republiku a Slovensko.

Pro představení nového kolaborativního robota UR16e v České republice si společnost Universal Robots nemohla vybrat vhodnější okamžik než MSV v Bně. Redakce Control Engineeringu si tuto událost samozřejmě nemohla nechat ujít a s obchodním ředitelem UR pro ČR a SR jsme si povídali nejen o horké novince a jejích vlastnostech, ale také o důvodech výroby kobota s nosností nad 10 kg a o nejisté situaci na trhu.

Jak hodnotíte současnou situaci na trhu z pohledu vaší společnosti?
Za deset let existence jsme celosvětově nasadili cca 38 tisíc kolaborativních robotů. Toto číslo představuje více než polovinu všech kolaborativních robotů nasazených po celém světě. Tomu zhruba odpovídá i náš současný podíl na trhu v této oblasti s tím, že ze zmíněných 38 tisíc robotů se největší část z nich prodala za poslední dva roky. Je to i díky tomu, že jsme všude, kde se něco děje. Fungujeme prostřednictvím svých distributorů ve všech rozvinutých průmyslových zemích. Tady je názorně vidět, jak exponenciálně trh s roboty roste.

Proč jste vůbec začali přemýšlet o novince typu UR16e?
Potřeba kolaborativní robotiky vychází ze situace, která na trhu panuje. Ať už se budeme bavit o trhu v ČR, nebo ve světě, víceméně všude mají stejné problémy. Zásadním problémem pro většinu firem je nedostatek pracovníků napříč škálou jejich profesního zaměření. Když se podíváte na čísla ze statistického úřadu, na konci loňského roku byla neobsazenost pracovních míst v ČR mezi 6–7 procenty, což je nejvyšší číslo z celé EU. Nyní se začíná strašit krizí a firmy začínají být opatrnější a zpomalují. Do toho nejistota plynoucí z obchodní války mezi USA a Čínou, očekávaná krize v automobilovém průmyslu nebo dopady brexitu. To vše způsobuje obavy na trhu a nikdo pořádně neví, co bude. Zároveň však firmy vědí, že pokud mají přežít a dále existovat, jsou tlačeny k automatizaci. Velké i malé firmy jsou v současné době schopné stále získávat zakázky, protože práce je dost, ale problém je v tom, že jejich výrobní kapacita již nestačí. Ať už z nedostatku technologií, nebo lidí, kteří by je byli schopni obsluhovat. V této situaci firmy začínají přemýšlet o redukci výrobních nákladů. Automatizace je vždy jedním z prvních nástrojů, po kterém sáhnou.

Zní to jednoduše. Nemáte lidi na práci, a tak je nahradíte robotem…
Ono to ale není pravda ve všech případech. Podle posledních výzkumů osciluje v České republice podíl lidské práce a výrobních operací, které lze automatizovat, kolem deseti procent. Obecně je to mezi 15–17 procenty. Strašit tím, že nás roboty připraví o práci, tak úplně nekoreluje s tím, co z těchto studií vychází. Když chcete, jste v současné době schopni automatizovat téměř cokoli, dokonce i složité výrobní aplikace. Když ale začnete počítat, pak zjistíte, že některé investice nemají návratnost. Automatizace je schopna efektivně
nahradit lidskou práci v případech, kdy je relativně jednoduchá. Bavíme se tedy o takové práci, kterou většina lidí stejně nechce dělat, nebo o práci, která je neergonomická. Žijeme v prostoru s řadou regulací a zjišťujeme, že spoustu činností, které lidé ještě před pěti lety vykonávali, najednou dělat nemohou.

Co tedy dnes zákazníci od vás očekávají?
Hodně s nimi hovoříme a musím říci, že se naše chápání kolaborativní robotiky hodně změnilo. Začínali jsme s pětikilovým robotem, pak jsme vyvinuli desetikilový, tříkilový a došli jsme k závěru, že to tak úplně nestačí. Spousta aplikací je řešitelná roboty našeho kolaborativního typu, ale my to nejsme schopni z určitých důvodů realizovat, ať už jde o nosnost, momenty nebo cyklus, které jsou schopny vyvinout. Doposud to firmy řešily tak, že na tyto specifické aplikace nasadily klasický průmyslový robot se složitým programováním. A dostáváme se opět na začátek tohoto cyklu, jelikož právě narážíme na nedostatek kvalifikovaných programátorů. Průmyslový robot zabere hodně místa a továrny nemohou růst donekonečna. Průmysloví roboti mají určitě na trhu své místo, protože řeší spoustu aplikací, které my v Universal Robots řešit zatím nedokážeme. Vždy se ale s cenou za jejich pořízení a následný provoz dostanete na hodnoty, se kterými nesplňujete požadavky na
nutnost redukce výrobních nákladů.

Tady se tedy otevřel prostor pro nový UR16e?
Novou řadu kolaborativních robotů e‑Series jsme představili již v minulém roce. Na první pohled vypadají stejně jako řada předcházející, nicméně to hlavní, co je nové, je schováno uvnitř řídicího boxu. Řada e‑Series má mnohem schopnější
software a je připravena na to, abychom mohli neustále dodávat nové funkce. Nový kolaborativní robot UR16e tuto řadu rozšířil s tím, že má za úkol řešit vyšší potřebné momenty a nosnost. Na začátku září jsme tedy celosvětově představili robot, který mimo jiné unese 16 kilogramů s dosahem 900 mm. Platí pro něj vše, co pro ostatní coboty z řady e‑Series, včetně 17 bezpečnostních funkcí, které umožňují jeho bezproblémové nasazení po boku lidských pracovníků.

Takže „šestnáctka“ vlastně vzešla z požadavku trhu na vyšší nosnost?
Nejen na nosnost. Pro mě osobně je velmi důležité, že UR16e je schopen vyvíjet mnohem větší momenty. Hodí se na aplikace, kde potřebujete působit vyšší silou nebo vyvinout vyšší moment. Využití najde hlavně u obráběcích strojů, při manipulaci s břemeny, paletizaci, utahování nebo leštění. Díky jeho parametrům je možné jej využít například při odjehlování. S UR16e se dostáváme k aplikacím, které jsme doposud nezvládali s přidanou hodnotou velké flexibility. To vše při relativně nízkých nákladech na pořízení.

Otázka nákladů je pro většinu firem zásadní. Co jiného je ještě může přimět k investici do kolaborativního robotu typu UR16e?
Opět se vrátím na začátek k nejistotě panující na trhu. Dnes nemáte zaručeno, že firmy budou mít za dva tři roky zakázky. Je normální plánovat na takto dlouhé cykly, přitom řada firem dnes neví, co bude příští měsíc. Flexibilita robotů řady e‑Series vrací firmám jistotu v nejistých časech. Dnes postavíte linku, za rok dostanete od zákazníka odvolávku, a pokud to byla „natvrdo“ naprogramovaná obrovská linka například s jednoúčelovými stroji nebo velkými průmyslovými roboty, najednou nemáte co a ani na čem vyrábět. Vlastníte pouze linku, se kterou si nevíte rady. Pokud ve výrobě používáte flexibilní technologie, dostáváte možnost zařízení kdykoli přemístit, jednoduše přeprogramovat a začít používat pro úplně jiný proces.

Autor: Vítězslav Fejfar


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice
Dny teplárenství a energetiky
2020-09-08 - 2020-09-09
Místo: KC ALDIS, Hradec Králové
Digitální výroba 2020
2020-09-09 - 2020-09-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-09-10 - 2020-09-10
Místo: Praha
Potravinářství + Farmacie 2020
2020-09-22 - 2020-09-22
Místo: Brno

Katalog

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI