Print

Euchner EKS FSA a dotykový displej pro bezpečnou volbu provozních režimů

-- 20.09.16

Německá firma Euchner patří k předním světovým výrobcům komponent k zajištění bezpečnosti osob pracujících na strojních zařízeních, jako jsou bezpečnostní spínače, zámky a systémy. Nabídku v neposlední řadě doplňují i systémy elektronických klíčů EKS (Electronic Key System).

EKS je systém elektronických klíčů pro řízení oprávnění a přístupu v průmyslovém prostředí, který umožňuje zabezpečený přístup k procesům či softwarovým aplikacím. Používá se tedy jako náhrada hesel, klíčků nebo ID karet. Může tak zabránit nechtěné změně procesních parametrů, zajišťovat na jednotlivé pracoviště přístup pouze zaškolené obsluhy atd.

Funkční sestava se skládá z klíčového adaptéru s integrovanou vyhodnocovací elektronikou (tzv. kompaktní provedení určené pro instalaci do panelu, obrázek 1) a z elektronického klíče. Tam, kde je na panelu málo místa, je možné zvolit tzv. modulární provedení, u kterého je vyhodnocovací elektronika od klíčového adaptéru oddělena a instaluje se na DIN lištu v rozváděči. Samotný klíčový adaptér je pak výrazně menší a lze jej instalovat do běžného tlačítkového otvoru o průměru 22,5 mm (obrázek 2). Materiál adaptéru má navíc FDA certifikaci, takže lze adaptér použít i v potravinářství a dalších oborech s přísnými hygienickými normami.

Každý klíč obsahuje RFID datový nosič se světově unikátním sériovým číslem, které lze použít k jednoznačné identifikaci osoby žádající přístup ke stroji, a dále přepisovatelnou paměť, kam lze uložit například informace o přístupových oprávnění pro případ, že stroje nejsou síťově propojeny s centrální databází klíčů. Klíče se dodávají v různých barvách.

Systémy EKS se dodávají v různých verzích, lišící se komunikačním rozhraním pro nadřazené PLC. Dostupné jsou nejen rozhraní USB a Ethernet TCP/IP, ale i průmyslové sběrnice jako například PROFINET nebo Profibus.

Pro jednoduché aplikace, kde stačí znát pouze přístupovou úroveň a není nutné z klíče číst jeho unikátní sériové číslo pro jednoznačnou identifikaci osoby, ani do klíče zapisovat, se hodí výrazně levnější provedení Light. To používá stejné klíče, ale místo datového rozhraní má paralelní 4bitový výstup, tedy vlastně 4 digitální výstupy. Úroveň přístupu je pak indikována jejich kombinací ihned po zasunutí klíče. Navíc lze ve vyhodnocovací jednotce i na klíči nastavit 10bitový kód pro rozlišení skupin uživatelů, takže někteří mají klíč akceptovaný pouze v jednom klíčovém adaptéru, jiní mohou pracovat na určité skupině strojů a další mají přístup všude.

Všem přístrojům EKS je společné robustní provedení s vysokým krytím, které je odolné proti rušení a dalším nepříznivým vlivům vyskytujícím se v průmyslovém prostředí.

Zcela zásadní odlišností od různých docházkových systémů s ID kartami je také fakt, že EKS existuje i v provedení FSA (For Safety Applications), které má oproti standardní verzi navíc dvoukanálový bezpečnostní výstup indikující vložení nebo vytažení klíče, takže jej lze použít i pro bezpečnostně relevantní aplikace. Typickým případem je například bezpečná volba provozního režimu.

Bez vhodných alternativních provozních režimů není možné mnoho typů strojů servisovat nebo seřizovat jinak, než za pomoci nelegálního ochromení nainstalovaných bezpečnostních prvků. Zvolením vhodného provozního režimu a aktivací dodatečného ochranného zařízení, například stiskem potvrzovacího tlačítka (tzv. „tlačítko mrtvého muže“), je umožněn provoz stroje i s otevřeným ochranným krytem. K samotné volbě provozního režimu byly až dosud potřebné elektromechanické přepínače s nuceně rozpínanými kontakty.

Díky EKS FSA s integrovanými bezpečnostními výstupy je možné při správné integraci vytvořit proceduru, kterou je možné provádět bezpečný výběr provozních režimů (až PLe) i za pomoci dotykového displeje (obrázek 3), což bylo ověřeno i institutem „Institut für Arbeitsschutz der Deutschen Gesetzlichen Unfallversicherung (IFA) v Sankt Augustinu.

Protokol a další aplikační informace, například o správné integraci s řídicími systémy Simatic, jsou dostupné na naší webové stránce www.euchner.cz. 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Moderní technologie v energetice
2019-05-28 - 2019-05-28
Místo: Hotel Avanti, Brno
Fórum kvality
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Holiday Inn, Žilina
Národné fórum údržby 2019
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Hotel PATRIA, Vysoké Tatry
I servis může být SMART
2019-06-04 - 2019-06-05
Místo: ABB s.r.o., Ostrava-Hrabová
Technology Days 2019
2019-06-17 - 2019-06-20
Místo: Výstavní a společenské centrum IDEON, Pardubice

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI