Print

Dvojí kvalita potravin?

-- 25.09.19

Pomůže aplikace porovnávající informace o potravinářských výrobcích.

Potraviny spotřebitele často klamou lákavým reklamním sdělením či vizuálně příjemným obalem, zatímco nám jejich opravdová kvalita zůstává skryta. Až dosud neexistoval žádný veřejně přístupný zdroj, který by shromažďoval veškerá data o určité potravině. To vadilo i českému marketérovi Petru Václavkovi a rozhodl se vytvořit Foodgroot.

Foodgroot je databází potravin, která svým uživatelům pomocí mobilní aplikace nabídne po naskenování čárového kódu potraviny veškeré informace o její kvalitě.

Petr Václavek chtěl, aby byly informace co možná nejpodrobnější, a tak aplikace zobrazuje data, jako je využití technologií při výrobě a zpracování, biochemické složení, přidané látky, GMO, původ potravin, doba převozu, certifikace kvality a také hodnocení samotných uživatelů. Právě hodnocení od ostatních slouží jako jeden z hlavních ukazatelů kvality a je důležitým hlediskem, na základě kterého se mohou lidé rozhodnout.

Jak to funguje?

Pro zjištění informací o potravině je třeba pouze načíst její čárový kód, díky kterému aplikace ihned zobrazí komplexní přehled o kvalitě dané potraviny i její hodnocení, jak si vlastně stojí vůči ostatním v dané kategorii zboží. Podle tvůrců pracuje vytvořený algoritmus při hodnocení se zhruba 70 různými parametry, jež se týkají kvality. Aplikace však umí pracovat i s potravinami, které čárovým kódem opatřeny nejsou, jako je například pečivo, uzeniny či nebalené ovoce a zelenina. V takovém případě bude prozatím nutné ji vyhledat pomocí fulltextového vyhledávání.

Výhodou je, že uživatelé sami mohou informace do databáze doplňovat a podílet se tak na hodnocení potravin, které poslouží dalším uživatelům. Skóre jednotlivých položek se hodnotí na škále 0 až 100 %, což vytváří v každé kategorii žebříček, v němž má každá potravina své místo. Dobrou orientaci v přehledu zajišťuje barevné rozlišení, kdy zelená označuje položku jako nejlepší a červená nejhorší.

Foodgroot by chtěl brzy vyrazit také do zahraničí, a to hlavně proto, že se často diskutuje o rozdílné kvalitě potravin napříč Evropou. Díky Foodgrootu by si pak mohl každý uživatel najít mezinárodní srovnání kvality potraviny od stejného výrobce v různých zemích, kde bude aplikace fungovat.

Plán na expanzi je zatím po Evropě, ale Václavek by se rád do budoucna dostal také do Spojených států, Austrálie nebo Asie.

Podle všeho databáze prozatím nepracuje s daty poskytnutými od samotných výrobců, ale od společnosti, která s výrobci spolupracuje. Později by Foodgroot měl navázat kontakt přímo s výrobci a získávat kompletní data od nich, aby zajistil ještě větší transparentnost a otevřenost. Další plány do budoucna zahrnují namísto nutnosti načítat čárový kód také možnost využít rozšířené reality, kdy si uživatel bude moci zobrazit veškerá data ještě mnohem jednodušeji pouhým pohledem na čárový kód.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Pokročilé SCADA nástroje pro nové desetiletí
2020-05-26 - 2020-05-26
Místo: webinář
PRŮMYSLOVÝ ETHERNET A MOŽNOSTI JEHO VYUŽITÍ
2020-05-26 - 2020-05-26
Místo: webinář
Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI