Print

Dotyková rozhraní HMI

-- 17.02.14

Rozhraní s dotykovými displeji jsou všude ve spotřební elektronice a nyní přicházejí i do prostředí závodů. Víte, jak fungují?

Jednou z všudypřítomných technologických změn v posledních několika letech
byl přechod od mechanických kláves a myší jakožto zařízení pro zadávání dat a ukazování polohy k dotykovým displejům. Je velmi pravděpodobné, že máte v podstatě neustále ve svém dosahu zařízení vybavená dotykovým displejem a možná máte i nějaká podobně vybavená rozhraní HMI. Ale víte, jak fungují?

Existují dva hlavní technologické přístupy, které mají různé provozní a uživatelské charakteristiky. Bez toho, abychom zabíhali do přílišných podrobností, si povíme, jak fungují.

Rezistivní dotykové displeje využívají dvě pružné průhledné fólie potažené vodivým materiálem se známými odporovými vlastnostmi. Tyto dvě fólie jsou od sebe udržovány pomocí vzduchové mezery nebo mikroskopických izolátorů. Každá fólie má podél svého povrchu napěťový gradient a tyto dva gradienty jsou orientovány kolmo k sobě, aby tvořily osy x a y.

http://controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Bar%C4%8Da/Casopis_Unor_2014/zkz1.jpgKdyž na horní fólii působí tlak, plochy přijdou do kontaktu a vytvoří mezi sebou
elektrický obvod. Procesor pomocí odporových charakteristik vypočítá průsečík
a získá tak vámi zadávanou informaci. Rezistivní dotykové displeje jsou naprosto běžné v aplikacích, jako jsou letištní odbavovací terminály, prodejní terminály v obchodech určené pro vlastní placení zboží a podobně, tj. v místech, kde jsou zapotřebí jen základní zadávací funkce, protože tyto displeje dokážou přečíst v daný okamžik jen jeden bod. Flexibilita při navrhování obrazovek tohoto typu je mnohem vyšší než při použití klávesnice a myši; tato možnost se v průmyslových rozhraních HMI využívá již mnoho let.

Obrazovky mohou být malé, a přesto použitelné, a to díky vysokému rozlišení v kombinaci se zadávacím perem (stylus) pro stisknutí drobných virtuálních  tlačítek. Protože předmět dotýkající se obrazovky nemusí být vodivý, uživatelé
mohou nosit rukavice nebo používat nekovový stylus. Nevýhodou tohoto  přístupu je to, že se obrazovka může nakonec opotřebit nebo poškodit, což způsobí permanentní nebo náhodný kontakt.

Kapacitní obrazovky využívají skutečnosti, že lidské tělo je vodivé. I když se tato technologie využívá různými způsoby, také kapacitní dotykové displeje vytvářejí souřadnice x a y, a to měřením změn v poli displeje, jež jsou  způsobeny vodivým prstem uživatele. Nevyžaduje to, aby součást displeje byla pružná, ale je nutné, aby prst nebyl v rukavici nebo jinak izolovaný.

Kapacitní dotykové displeje lze ovládat způsobem, který jim umožňuje vnímat více než jeden bod kontaktu, což dovoluje vícedotykové aplikace typu http://controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Bar%C4%8Da/Casopis_Unor_2014/zkz2.jpgmultitouch využívající gesta rychlého posouvání (swipe), pinzety (pinch) a roztahování (zoom). Taková použití jsou běžná u chytrých telefonů a tabletů a postupně si nacházejí cestu i do aplikací HMI. Firmy využívající tento přístup se často odvolávají na studie, které uvádějí, že aplikace typu multitouch dovolují uživateli zadávat informace rychleji než tradiční klávesnicí a myší, přinejmenším u uživatelů zvyklých na tyto metody.

Avšak vzhledem k velikosti prstů mnoha zaměstnanců, kteří pracují v průmyslovém prostředí, existuje zjevné omezení velikosti virtuálních tlačítek, které lze na obrazovce vytvořit. Například muž se silnými prsty může mít problém s psaním textové zprávy na iPhonu, protože středy virtuálních kláves jsou jen 5 mm od sebe. Firmy využívající tuto technologii musí dimenzovat grafické prvky vhodným způsobem, pokud se očekává, že uživatelé budou  informace zadávat širšími prsty.

I když je výroba kapacitních dotykových displejů obvykle dražší než u rezistivních, jejich odolnost a možnosti jim dovolují začlenění do širší palety aplikací, včetně použití ve více rozhraních HMI. Vliv spotřební elektroniky na průmyslové produkty je znatelný a stává se stále běžnějším. ce

Peter Welander je obsahový ředitel časopisu Control Engineering, pwelander@cfemedia.com.

Autor: Peter Welander, Control Engineering


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI