Print

Dokonalé nanášení barvy

-- 17.03.15

Automatizované lakování pryžových pružinových systémů společnos ti ROSTA pomocí systémů počítačového vidění společnosti Cognex a robotických řešení společnosti Robotec Solutions.

Pružiny chrání zařízení před opotřebením. Vysoce kvalitní laky chrání součásti před korozí. Aby společnost Robotec Solutions zajistila dokonalé nalakování pryžových pružinových systémů společnosti ROSTA ve velkém množství, automatizovala svůj dříve částečně manuálně obsluhovaný systém správy dílů. Systémy počítačového vidění společnosti Cognex detekují závěsné unašeče opatřené 2D kódy, což umožňuje plně automatické programové řízení lakovacích robotů.

Pružiny dovolují opakování střídavých pohybů, aniž by se zatěžovaly stroje, výrobní linky a pohyblivé součásti vozidel. Pryžové pružiny švýcarské společnosti ROSTA, patentované již v roce 1942, poskytují stejně elegantní a jednoduché tlumení s nízkým opotřebením. Součástka společnosti ROSTA je důmyslně vytvořenou pružinou se čtyřmi pryžovými segmenty vloženými mezi vnější plášť a o 45° pootočený vnitřní čtvercový profil. Tyto inovativní pryžové pružinové systémy určené pro strojní zařízení a automobilový průmysl mohou zahrnovat různé součásti, jako jsou torzní pružina, patní ložisko a tlumič nárazů, díky poměrně kompaktně vyrobeným elastickým patním ložiskům. Jejich provoz je tichý a bezúdržbový.

Pryžové pružinové systémy o hmotnosti 40 g až 80 kg jsou chráněny před korozí vysoce kvalitním lakem společnosti Aqualack. Na začátku roku 2014 společnost modernizovala svou lakovnu a přešla na plně automatický provoz lakovacích robotů. Tuto modernizaci provedla švýcarská firma Robotec Solutions specializovaná na robotickou automatizaci.

Zavedení systému počítačového vidění společnosti Cognex bylo milníkem v tom nejryzejším smyslu inovace. Tato lakovna, vybavená bezdrátovým ručním snímačem čárového kódu DataMan 8100 a dvěma stacionárními snímači čárového kódu DataMan 50S, automaticky přiřazuje součástkám pružin unášeným nadhlavní drahou produktově specifický lakovací program.

Elektrostatické lakování

Až do konce roku 2013 byly součástky pryžových pružin opatřovány základním nátěrem pomocí lineárních portálových robotů a vrchním lakem ručně. Nový systém však dnes dovoluje plně automatické lakování. Za tímto účelem v lakovně pracují dva šestiosé roboty s kloubovým ramenem naprogramované a nainstalované odborníky ze společnosti Robotec Solutions. Samotné lakování se provádí pomocí elektrostaticky nabitého laku společnosti Aqualack. Když částečky laku nabité napětím 100 kV dopadnou na součásti pružin uzemněné závěsem, zcela přilnou k jejich povrchu a vytvoří hermeticky těsnou ochrannou vrstvu.

Aby robotické řízení přesně vědělo, jaký typ produktu se nachází před plochou lakovací tryskou, unašeče jedoucí na nadhlavní dráze i produkty musejí být během celého procesu lakování identifikovatelné a sledovatelné. Toho je dosaženo opatřením závěsných unašečů robustními 2D kódy odolnými proti opotřebení a opatřením součástí pružin 1D kódy z příslušných produktových katalogových listů.

Prvním krokem v řetězci snímání čárového kódu je spárování produktů připevněných k závěsným unašečům pomocí snímače čárového kódu DataMan 8100 společnosti Cognex. Kombinace kódů produktu a závěsného unašeče poskytuje systému jedinečnou informaci, pokud jde o to, kde se který produkt v procesním řetězci nachází. Krátké „vyfocení“ ručním snímačem Cognex směrem k 1D kódu produktového katalogového listu stačí i k následnému přečtení několika 2D kódů ze závěsných unašečů.

Snímání na dálku

Díky svému dlouhému dosahu představuje bezdrátový snímač DataMan 8100
Wireless skvělou výhodu, protože dovoluje zaměstnancům ručně snímat 2D kódy podél celé 20metrové dráhy unašeče. Mají proto časovou rezervu při průchodu závěsného unašeče skenovaného na vstupu linky a mohou zavěsit nové produktové unašeče. Další výhodou snímače DataMan 8100 je jeho schopnost snadno číst nalepovací štítky o rozměrech cca 2 × 2 cm s natištěnými 2D kódy na závěsném unašeči, a to ze vzdálenosti něco přes jeden metr. Integrované dekódovací algoritmy dovolují rychlé dekódování 2D kódů. Velkou vzdálenost čtení dovoluje speciální optika LiquidLens. Integrovaný rádiový modul a inteligentní základová stanice snímače DataMan 8100 byly navrženy pro aplikace bezdrátového čtení čárového kódu na delší vzdálenosti.

Správný program

Když je hotovo spárování unašečů a produktů, stacionární snímače čárového kódu DataMan 50S se aktivují na vzdálenost asi 1,5 m krátce před vstupem do lakovny. Přečtením 2D kódu první snímač DataMan 50S kontroluje, zda byl unašeči přiřazen produkt. Spouští otevírání a uzavírání sledovacích bodů, které iniciují a zastavují další přesun do lakovny. Druhý snímač DataMan 50S znovu přečte 2D kód a vyšle informaci o produktově specifickém programu do řízení robota nebo řízení lakovny. Díky malým rozměrům – pouze 23,5 × 43,5 × 27 mm – je možné snímač čárového kódu DataMan řady 50 snadno integrovat i do těch nejtěsnějších míst, což hrálo významnou roli při instalaci do stávajícího systému společnosti ROSTA. Při dalším průchodu lakovnou jsou 2D kódy na unašečích chráněny krytem před znečištěním lakem.

V závislosti na velikosti součástky projde touto modernizovanou linkou 20 000 až 30 000 dílů týdně.

Rozhodujícím faktorem je výkon

Velká čtecí vzdálenost bezdrátového snímače čárového kódu DataMan 8100 byla rozhodující při zadání projektové objednávky společnosti Robotec Solutions. Klíčovou roli navíc hrály také desítky let zkušeností a vysoká míra odbornosti této společnosti při implementaci zakázkových aplikací. Silný tým specialistů na robotiku také snadno zvládl modernizovat linku za pouhé tři týdny zprovozňování na přelomu let 2013/2014. A navíc díky stejně inovativnímu, výkonnému a robustnímu systému počítačového vidění společnosti Cognex závod od té doby běží hladce.

Produktové novinky společnosti Cognex můžete osobně shlédnout na veletrhu Amper od 24. do 27. března na stánku 6.05 v hale V.

Společnost Cognex

Společnost Cognex Corporation navrhuje, vyvíjí, vyrábí a uvádí na trh systémy počítačového vidění a průmyslové systémy snímání ID kódů neboli zařízení, která dokážou „vidět“. Společnost Cognex je světovým lídrem v oblasti počítačového vidění a průmyslového snímání ID kódů. Její systémy počítačového vidění a snímání ID kódů se využívají po celém světě, a to v celé řadě inspekčních, identifikačních a naváděcích aplikací v rámci výrobního a distribučního procesu. Klíčovými trhy jsou automobilový průmysl, výroba potravin a nápojů, farmaceutický průmysl, logistika a výrobci OEM. Společnost Cognex má sídlo ve státě Massachusetts (USA) a regionální zastoupení a distributory po celé Severní Americe, Evropě, Asii či v Latinské Americe. Také ve východní Evropě rozšiřuje společnost Cognex svou lokální přítomnost a nyní nabízí technickou podporu a školení v učebnách svých zastoupení v polské Vratislavi (Wrocłav) a maďarské Budapešti. Další podrobnosti naleznete na webové stránce společnosti Cognex na adrese www.cognex.com.

Další případové studie společnosti Cognex a informace o produktových novinkách v českém jazyce si můžete přečíst na portálu www.industrymedia.eu/cz/.

Kontakt na prodejce: Pavel Sejček, Sales Engineer, info.cz@cognex.com

Jan Kučera, Sales Engineer, jan.kucera@cognex.com


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI