Print

Dokažte více s méně prostředky, menším počtem a menšími rozměry

-- 17.02.14

Fyzické nároky řídicích zařízení, tj. počet zařízení, rozměry a spotřeba energie, se neustále snižují. Tři firmy nabízejí své postřehy týkající se trendů vývoje technologií pro serverové místnosti a jednotlivé řídicí skříně.

Ačkoli jsou ekonomický pokles z roku 2009 a následující recese již za námi, toto období přineslo řadu změn, jejichž dopad se v průmyslových odvětvích stále projevuje. Nejvíce převažující byl samozřejmě vliv na širší základnu pracovních sil. Každý, včetně operátorů závodů, údržbářů, konstruktérů zařízení a výrobců OEM, systémových integrátorů a výrobců ovládacích panelů, dělá více s méně nároky. Projevilo se to například v přehodnocení konstrukčního provedení řídicích skříní a v hledání cest směřujících k úsporám nákladů na samotné skříně.

Hlavní myšlenkou bylo zmenšení velikosti vlastní skříně. Jednoduše řečeno, menší skříně znamenají nižší náklady. Avšak zmenšení panelu znamená, že konstruktéři musejí nejprve najít způsob, jak vměstnat komponenty na panel.

Naštěstí pro ně je dnes na trhu více kompaktních produktů než kdy dříve, což úkol zmenšení skříně značně usnadňuje, porovnáváme-li situaci s poměry, které zde panovaly před pouhými deseti lety.

Abychom si to vysvětlili lépe, podívejme se na základní komponenty téměř každé řídicí skříně: napájecí zdroje, relé a svorkovnice. I když jsou tyto technologie v zásadě jednoduché, mnoho výrobců ušlo kus cesty s cílem umožnit těmto součástem vykonávat více s méně prostředky, tedy s menšími rozměry.

http://controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Bar%C4%8Da/Casopis_Unor_2014/phoenix.jpgZačněme srdcem řídicí skříně: napájecím zdrojem. Technologie napájecích zdrojů se za posledních deset let velmi výrazně posunula. V současné době nabízejí nejrůznější výrobci napájecí zdroje s celou řadou možností, včetně zesílení proudu, funkcí vzdálených alarmů a technologie přerušování obvodu. Nejúžasnější na tom všem je skutečnost, že tyto funkce sídlí ve zdrojích, které mají stále menší fyzické nároky.

Například před deseti lety nabízeli přední výrobci napájecích zdrojů, jako jsou společnosti Phoenix Contact, Sola a Puls, napájecí zdroje s max. proudem 10 A na lištu DIN, které byly široké asi 160 mm. Dnes tito výrobci nabízejí napájecí zdroje s max. proudem 10 A s mnohem větším počtem funkcí, avšak v provedení
zabírajícím na liště DIN pouhých 90 mm. To představuje téměř 50% úsporu místa. Podobně i relé se výrazně zmenšila. Relé svorkovnicového typu jsou na trhu již od konce 90. let 20. století. Nicméně instalovaná základna jejich mnohem rozšířenějšího předchůdce, relé „kostkového“ (ice cube) provedení, zůstává značně rozšířena. Hlavní výhodou svorkovnicových relé jsou jejich rozměry. Při šířce pouhých 6 mm zaujímají jen zlomek místa ve srovnání s kostkovými relé. Samozřejmě že ve většině případů jsou omezena na proud 6 A, takže přímá náhrada není možná v každé situaci. Avšak protože kostková relé používaná v řídicích skříních jsou přibližně 25 mm velká, je evidentní, kolik prostoru lze ušetřit přechodem na svorkovnicová relé, která zabírají jen čtvrtinu této šířky.

Svorkovnice jsou základním kamenem každého ovládacího panelu a i tak jednoduchý produkt může dokázat více s méně prostředky. Během let přinesly jednoduché změny v konstrukci svorkovnic od většiny výrobců výrazná vylepšení. Například kvalitnější kovy dovolují, aby menší svorkovnice přenášely vyšší proud, takže celkové fyzické rozměry svorkovnice se zmenšují. Vzhledem k počtu svorkovnic v obvyklé řídicí skříni se úspora několika milimetrů na každé z nich rychle nasčítá.

Navíc přední výrobci, včetně společností Weidmuller, Wago a Phoenix Contact, nabízejí svorkovnice dovolující připojení několika vodičů. Například společnost Phoenix Contact nabízí produktovou řadu, která uživatelům umožňuje připojit dva vodiče na každou stranu svorkovnice, takže lze přenášet dva samostatné
signály. Tím uživatelé dostávají možnost snížit počet potřebných svorkovnic na polovinu. Přímým důsledkem je opět výrazné snížení počtu součástí, a tedy i potřebného prostoru ve skříni.

Konstruktéři usilující o zmenšení celkových fyzických nároků skříně mají více možností než kdy dříve. Stačí jim jen zaměřit se na hlavní součásti používané v téměř každé řídicí skříni: napájecí zdroje, relé a svorkovnice. Ve většině případů může přechod na současné technologie přinést zmenšení až o 50 % oproti ekvivalentním součástem používaným před pouhými deseti lety. Můžete získat mnoho modernizací těchto jednotlivých součástí, nicméně uživatelé usilující o silný dopad na vlastní finanční výsledky a potenciální zmenšení celkové velikosti skříně na polovinu by měli vážně uvažovat o modernizaci všech těchto tří druhů součástí. ce

Jeremy Valentine je produktový manažer pro rozhraní společnosti Phoenix Contact, USA.

Autor: Jeremy Valentine, Phoenix Contact


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI