Print

Díky počítačovému vidění snížil jihlavský Bosch zmetkovitost o 100 %

-- 25.06.12

Systémy počítačového vidění jsou nesmírně důležité při produkci velmi přesných komponentů a stále častěji se prosazují především v sériové výrobě. Zvláště automobilový průmysl se na tyto progresivní technologie spoléhá čím dál častěji.

Nutnost naprosté přesnosti s povolenou odchylkou často jen v řádech mikrometrů nutí výrobce automobilů a rovněž jejich dodavatele pořizovat technologie, které jim umožní případné větší chyby zachytit ještě před dodáním zákazníkovi. Proto se rozhodli ve firmě Bosch Diesel s. r. o. v Jihlavě, jejíž výrobní program zahrnuje komponenty automobilové techniky pro divizi Dieselových systémů, přistoupit na instalaci inteligentních kamer určených ke sledování produktů ve výrobě a ke zjišťování jejich kvality. Rovněž byly zakoupeny čtečky datamatrixových kódů. „Když jsem v roce 2008 do firmy přišel, byl tady Cognex už poměrně rozšířený, měli jsme asi 30 čteček kódů a čtyři kamery.

Systémy se nám osvědčily, protože vyrábíme tělesa nejprve v měkkém a poté doobrábíme ve tvrdém stavu. Nechtěli jsme používat systémy od více výrobců kvůli kompatibilitě, a proto jsme zakoupili i další systémy od Cognexu. Dnes máme jen na našem oddělení výroby těles CP 3 asi 80 čteček a více než 25 kamer. V celém výrobním areálu Bosche v Jihlavě jsou instalovány i další,“ popisuje zkušenosti technolog obrábění divize Dieselové systémy společnosti Bosch Petr Koten. „Na začátku spolupráce podstoupili vybraní pracovníci školení od Cognexu. Následné školení pro další pracovníky firmy Bosch probíhalo interně.

Co se týká správy zařízení, nastavení čtečky se provádí pomocí aplikace DataMan setup tool, která je pro uživatele jednoduchá. Instalace kamery a následného programu je složitější a vyžaduje jisté zkušenosti. V Boschi jsme začali používat programovací rozhraní Spreadsheet,“ upřesňuje Petr Koten. Školení pro uživatele čteček není nijak složité. Dostanou kartu, na které mají vytištěny tři konfigurační DMC sloužící k restartu čtečky, záměně čtečky do jiné dokovací stanice a nastavení čtečky pro danou operaci jaké osvětlení, potvrzovací symboly, zvuková nastavení a podobně. Samotná obsluha stroje kameru nenastavuje, pouze v případě potřeby otírá kryt čočky. Školení je naopak nutné pro specialisty, kteří nastavují a spravují kamery.

Náročnost provozů ve společnosti Bosch Jihlava vyžaduje i instalaci dalších technologií, které funkčnost systémů počítačového vidění podpoří. „Faktorem, který může ovlivnit funkčnost, je okolní osvětlení. V některých případech je proto nutné použít speciální externí světla, např. infračervené osvětlení. Jeho zabudování do čtecí soustavy není problém. Celou soustavu skládající se z kamery, přídavného osvětlení, popřípadě ofuku ovládá externí řídicí jednotka (PLC). Naší specialitou je konverzní software, který integruje čtecí zařízení a naši databázi,“ vysvětluje Petr Koten. V oddělení CP 3 se čtečky a kamery od Cognexu používají pro kontrolu obrábění a dokončovací práce na výrobních linkách na dvanácti úsecích.

Hlavním úkolem je eliminace chyb při výrobě a tyto technologie primárně slouží nejen ke zjištění závady samotné, ale i který stroj nebo pracovník chybu vyprodukoval. Firma tak dokáže eliminovat distribuci závadných produktů do další stanice a zároveň se z těchto chyb poučit. Čtečky se používají pro kontrolu čitelnosti vyražených šestimilimetrových datamatrixových kódů (matrix rastr 14 × 14), kamery pak obsluhují konkrétní pracovníci pro vizuální kontrolu těles čerpadel a dalších výrobků. Úspěšnost zachycených chyb (čtení) se kamer a čteček firmy Cognex na nynějších 99 až 100 procent. Pokud se jedná o velmi znečištěné prostředí s produkcí s přesností na mikrometry, je zachycováno i 98 procent výrobků. Důležitá je pak kvalita  datamatrixových kódů.

Hlavním přínosem čteček a kamer je dostupnost záznamu o průběhu tělesa výrobou ze všech klíčových operací. Dle požadavku výroby jsou u tělesa pomocí DMC evidovány různé vlastnosti: čas, kdy prošlo operací, jméno pracovníka, stroj, vřeteno, kvalita vyražení DMC a status tělesa. Jedním z nejvýraznějších efektů výroby je možnost zpětného dohledání, protože díky uloženým fotografiím z výrobních operací jsou technici v jihlavském Boschi schopni ohraničit dávku na minimum, poté vyselektovat a následně ji zkontrolovat, resp. změřit. Pokud by záznamy nebyly k dispozici, bylo by nutné ohraničit širší dávku a s tím jsou spojeny komplikace, například nutnost vyššího počtu měření, nedodání těles na další operace a následné prostoje.

Další výhodou čteček používaných nyní v jihlavském Boschi je aplikace bez nutnosti pevného připojení, což dříve nebylo možné. Z přibližně 80 používaných čteček je zhruba 75 bezdrátových. Někdy je nutné čtečku použít dva nebo tři metry od stolu, kde jsou běžně umístěny, a manipulace se čtečkou vybavenou kabelem by v tomto případě byla nejen časově náročnější, ale i nebezpečnější z hlediska ochrany zdraví při práci na kluzké podlaze. Při výrobě automobilových komponentů vzniká celá řada nečistot, které ulpívají také na kamerách. S prachem a mastnotou si však technika dokáže poradit a pracovníci tak musí pouze dvakrát až třikrát za směnu otřít kryt čočky kamery, další údržba není nutná. U samotných výrobků se proto používá jen dodatečný odfuk nečistot z datamatrixového kódu, aby je mohly zkontrolovat čtečky.

Přestože se automobilový průmysl a jeho dodavatelé snaží o úsporu financí vkládaných do nových technologií, plánují v divizi Dieselové systémy zakoupit další tři kamery, a to i přes finanční náročnost jejich pořízení. Přednost ovšem dostane integrace kamer, které byly zakoupeny dříve. Důležitá je v tomto směru úspora pracovních sil a kamerové systémy dokážou tyto náklady částečně snížit.

Petr Pohorský je publicista věnující se převážně tématu průmyslová automatizace, kontaktovat jej můžete na e-mailu: po@industrymedia.eu.

 

Autor: Petr Pohorský, IAM


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba
2018-05-22 - 2018-05-23
Místo: Brno
27. ročník mezinárodní konference metalurgie a materiálů - METAL 2018
2018-05-23 - 2018-05-25
Místo: Hotel Voroněž I, Brno
B&R Innovation Day 2018
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Zámecký pivovar Litomyšl
EPLAN Efficiency days
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Clarion Congress Hotel Praha, Freyova 945/33, Praha 9 – Vysočany
SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11

Katalog

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI