Print

Digitální vlna tsunami

-- 25.09.19

Automatizace je mrtvá, ať žije digitální továrna! Alespoň takový pocit ve mně vyvolává pohled na seznam přihlášených na letošní Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně. Zatímco posledních několik let se hlavním tématem veletrhu stala automatizace, pro letošní rok ji oficiálně nahrazuje digitální továrna, a aby se to moc nepletlo, má i ona svůj přídomek – protentokrát 2.0.

Sám už si nejsem jistý, jestli by se to mělo násobit, sčítat či jen pokračovat v číselné řadě, protože jasným signálem má být skutečnost, že samotný pojem Průmysl 4.0 už je přežitý a je potřeba přijít s novou řadou. Nebo alespoň s mírným faceliftem. Takže za chvíli se budeme bavit zřejmě o Průmyslu 5.0, 6.0, 7.0… až si tak někdy říkám, aby z toho nezbyla opravdu jen ta nula. Nicméně i sami organizátoři v proklamacích přiznávají, že velká část veřejnosti, ba dokonce i část odborné obce netuší, co si má vlastně pod pojmem Průmysl 4.0 představit. Pak ale úplně nechápu, proč dělat nějakou druhou vlnu, když v té původní jsme se zatím ani nenamočili.

Na druhou stranu je nutné uznat, že ponechat automatizaci jako hlavní téma veletrhu by bylo značně neaktuální, opravdovým trendem je totiž právě digitální transformace. Tuto tezi podporuje i množství exponátů a vystavujících, kteří se hlásí k této specifické skupině. Jeden by řekl, že bez ukázky digitálních řešení se snad na veletrhu neobejdou, nebo dokonce že tam ani nemají co dělat. Ale nebudeme přeci měnit koncepci největšího tuzemského veletrhu, směr je jasně (a dobře) daný. Nezbývá tedy než čekat, jak silná druhá vlna bude a koho nekompromisně smete jako obávaná tsunami.

Naštěstí v našem redakčním ansáblu jsme strach pustili po vodě, protože právě téma digitální transformace je v posledních letech naším denním chlebem. Největší kousek z automatizačního bochníku si však bezesporu odlomilo strojírenství, konkrétně automotive. Digitalizace je na vzestupu i v jiných klasických segmentech tuzemské výroby, což dokazují i tradiční podzimní segmentová setkání pro výrobce z oblasti potravinářství, farmacie či plastikářství. Digitalizace pohltila veškerá diskusní fóra a není se čemu divit, neboť ruku v ruce s vývojem společnosti se musí měnit i výrobní prostředí. Nastává čas, kdy i tuzemský průmysl začíná chápat, že Průmysl 4.0 nerovná se koupit si robot jakkoli kooperující s člověkem.

Průmysl objevuje kouzlo různých klasických principů digitální a sdílené ekonomiky. Nejeden tradiční dodavatel průmyslových komponent již pochopil, že prodej léty osvědčené a prověřené techniky už je na deseti procentech skutečných obchodních transakcí. Daleko častěji pak osvícenější poskytují své know-how, například v oblasti servisu. Ostatně opakoval bych se, kdybych opět zdůrazňoval, jaký potenciál představuje oblast digitalizace v průmyslové údržbě; to je však záležitost našeho druhého časopisu, případně tradičního fóra údržby, čímž se vracíme na letošní MSV, do jehož programu je fórum opět zařazeno… a hojně protkáno digitalizací.

Digitální transformace zkrátka probíhá, ale vyznat se v ní začíná být trochu složitější. Možná se následující stránky stanou průvodcem a pomocníkem v této problematice, poskytnou tu správnou inspiraci nebo alespoň zpříjemní chvilku zajímavou četbou. A pokud byste zavítali na MSV do Brna, v orientaci Ván zcela jistě pomůže naše MSV TOUR.

A teď prosím rychle na další stránku, neotálejte, čeká Vás vzrušující plavba na vlnách digitální transformace.

Autor: Lukáš Smelík


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Pokročilé SCADA nástroje pro nové desetiletí
2020-05-26 - 2020-05-26
Místo: webinář
PRŮMYSLOVÝ ETHERNET A MOŽNOSTI JEHO VYUŽITÍ
2020-05-26 - 2020-05-26
Místo: webinář
Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha

Katalog

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI