Print

Digitalizace a inovace jsou hnacím motorem budoucnosti výroby

-- 14.05.19

Výroba se nachází uprostřed čtvrté průmyslové revoluce – označované jako Průmysl 4.0 – a neustálé změny na provozní úrovni nutí společnosti držet krok s rychlým tempem vývoje anebo riskovat, že se ztratí a budou zaostávat. 

Čtvrtá průmyslová revoluce, nazývaná také Průmysl 4.0, je v plném proudu. Točí se kolem vzestupu průmyslového internetu věcí (IIoT) a jeho schopnosti spojit se zdánlivě se vším; patří sem inovace, jako je aditivní výroba, kolaborativní roboty, umělá inteligence či rozšířená a virtuální realita (AR/VR). Průmyslové revoluce samy o sobě nejsou ničím novým, ale jejich tempo je pozoruhodné. V historii procházely společnosti změnami tempem v řádu stovek nebo tisíců let. Naopak průmyslové revoluce 18. a 19. století zkrátily časové rozpětí mezi následnými revolucemi na méně než sto let. Třetí průmyslová revoluce podle některých zdrojů trvala od roku 1980 do tzv. Velké recese (ekonomická krize od r. 2007).

Navzdory tomu, že jsou inovace dostupnější než kdy jindy, různé země jsou na své cestě k digitalizaci různě daleko. Existuje disproporce mezi mírou přijetí nových technologií, povědomím o tom, co čtvrtá průmyslová revoluce nabízí, a konzistentním úsilím podněcovat iniciativy ke změnám. To má za následek roztříštěný systém, v němž se koncepce digitalizace průmyslu neboli Průmysl 4.0 označují různými názvy, jako jsou Society 5.0, Smart Industry, Manufacturing USA a Made in China 2025.

I když se názvy a koncepce liší, hlavní principy jsou do značné míry stejné. Země a společnosti usilují o zlepšení konektivity na výrobní úrovni, aby poskytovala lepší, rychlejší a přesnější data, aby výrobní operace byly bezpečnější a produktivnější. 

Roboty a Průmysl 4.0

Výroba svěřuje robotům mnoho nečistých, nudných a nebezpečných („tři N“) úkolů na provozní úrovni závodu. Roboty bývaly obvykle odkázány do vyhrazeného prostoru, nejlépe uzavřené v kleci, avšak nyní začínají v každodenních operacích pracovat společně s lidmi. Kolaborativní roboty jsou ve výrobě novinkou.

Nigel Smith, CEO společnosti TM Robotics, vidí výzvy a možnosti, které mohou roboty v tomto novém výrobním prostředí přinést.

„Roboty dlouhodobě dominovaly v automobilových aplikacích,“ připomněl, „v posledních letech však pozorujeme, že se roboty používají ve stále rozmanitějších odvětvích, od potravinářství přes farmaceutickou výrobu až po výrobu plastů.“

Kromě použití v nových aplikacích jsou roboty nyní také spolehlivější díky výrobcům, kteří přecházejí z hydraulických na elektrické akční členy, jak tvrdí Smith. Vzdálené monitorování pomáhá uživatelům získávat více informací, aby předcházeli možným mechanickým nebo řídicím problémům.

Rozhraní i konektivita se zlepšily. K robotu lze snadno připojit periferní zařízení, například systém počítačového vidění, což zvyšuje plynulost procesů, jako je kontrola a sledování dopravníku.

Avšak i přes tato vylepšení, jak zdůrazňuje Smith, musejí výrobci na začátku procesu stále čelit velké zásadní výzvě.

„Výzvou, která nadále ovlivňuje mnoho podniků, je výběr toho správného robotu,“ zdůrazňuje Smith, „protože roboty se stále snadněji používají a udržují, jsou levnější, efektivnější a snadněji se nasazují – výběr možností je širší. Proto je ještě důležitější, aby technici vybrali ten, který má správnou kombinaci funkcí odpovídajících potřebám aplikace.“

Od dob, kdy byl poprvé zaveden pojem Průmysl 4.0, výrobní průmysl značně pokročil. Některé dnes využívané technologie byly tehdy jen nápady. Roboty byly stále v klecích. Pracovníci, kteří pracují v interaktivnějším prostředí, neměli zdaleka tolik možností jako nyní s digitalizací.

Digitalizace má potenciál transformovat výrobní průmysl, ale společnosti musejí přijmout nové technologie, aby z nich mohly těžit. Dokonce i malé změny mohou mít obrovský dopad na provoz, personál a produktivitu.

Jonathan Wilkins, marketingový ředitel společnosti EU Automation. Upravil Chris Vavra, redaktor časopisu Control Engineering, CFE Media, cvavra@cfemedia.com.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

ARaP 2019
2019-11-19 - 2019-11-20
Místo: Fakulta strojní ČVUT v Praze, Technická 4, Praha 6
EPLAN Efficiency days 2019
2019-11-19 - 2019-11-19
Místo: Clarion Congress Hotel, Praha
EPLAN Efficiency days 2019
2019-11-20 - 2019-11-20
Místo: Clarion Congress Hotel, Ostrava

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI