Print

Deset osvědčených zásad programování řídicího systému

-- 14.03.18

K deseti zásadám nejlepší praxe pro programátory patří definování struktury, znalost systémových zdrojů a nástrojů, konzistentnost a udržování přehledu o změnách během projektu. 

Programování řídicího systému je vědou i uměním. Používání nejrůznějších nástrojů, jazyků a funkcí umožňuje technikům vytvářet kreativní řešení. Protože k dispozici je velké množství metod a nástrojů, cesty k úspěchu mohou být různé. Programovací standardy jsou metodami psaní kódu, které byly prohlášeny za přijatelné, a obvykle je definují a podporují dodavatelé řídicího systému. Níže uvádíme deset osvědčených zásad, jež mohou být výchozím bodem k zajištění trvalé úspěšnosti při programování.

 

 1. Definujte strukturu: Při vývoji programu od začátku nebo v rámci úpravy stávajícího programu si programátoři musejí vytvořit odstup od detailů a definovat strukturu. Získají tím jasný plán k tomu, jak rozdělit funkce a proměnné a jak zajistit logické uspořádání. Rozdělení funkcí do segmentů umožňuje vytvořit řešení, které mohou ostatní programátoři snadno rozšiřovat a v němž se vyznají. Začněte vypracováním vizuálního schématu, jak bude kód strukturován.
 2. Poskytněte dokumentaci: Podpůrná dokumentace funkčních požadavků nebo specifikací je nezbytná pro následný rozvoj funkcí. Stejně důležitá je i podpůrná dokumentace programovacích standardů, které se použijí pro dosažení cílů definovaných ve specifikacích.
 3. Počítejte s budoucími změnami: Při vývoji systému je důležité počítat s budoucím rozšiřováním, se změnami a s redukováním.
 4. Znejte systémové zdroje: Systémové zdroje jsou nezbytným předpokladem efektivního běhu softwaru. Přetížit systém s následnou latencí nebo i jeho pádem je tím posledním, co by mohli programátoři chtít.
 5. Opětovně využívejte kód: Práci na řídicím systému usnadňuje to, že pro dosažení daného logického úkonu lze použít stejné funkce opakovaně. Není v zájmu programátorů „natvrdo“ kódovat tytéž funkce. V případě nutnosti změny aplikace programované bez použití volání funkcí by to vyžadovalo další náklady a čas.
 6. Buďte konzistentní: Konzistentnost je obvyklým předpokladem úspěchu v mnoha sférách. Ani u programování tomu není jinak. Zpětné dekódování řídicího systému za účelem porozumění koncepci řešení a nalezení nekonzistentních postupů je frustrující. Ukazuje to nezralost řešení a může to způsobit četné problémy v průběhu životního cyklu řídicího systému.
 7. Znejte své nástroje: Dobří programátoři by měli dokonale rozumět všem dostupným nástrojům. Pokud si programátoři neudržují přehled o tom, jaké nástroje jsou aktuálně k dispozici, škodí sami sobě a potenciálně ztrácejí pracovní efektivitu. Vyhraďte si čas na testování programovacích nástrojů, abyste při programování a zavádění používali ty nejefektivnější metody.
 8. Udržujte pořádek: Udržování pořádku v rámci programu je vždy dobrou zásadou. V některých případech musejí programátoři vytvořit funkce nebo opatření, které jim pomohou se správou dat a s udržováním přehledné pracovní oblasti, aby nedocházelo ke zmatkům. Organizovanost přispívá k větší efektivitě a profesionalitě.
 9. Přidávejte ke kódu komentáře: Komentování by se mělo provádět na každé úrovni. To znamená, že každá samotná funkce by měla mít stručný komentář, dokonce i každá sekce kódu by měla mít komentář v záhlaví vysvětlující rozdělení částí. Dále by měla být okomentována i aplikace jako celek, aby mohl následný programátor navázat na stejný způsob uvažování. Komentáře by měly být stručné, konzistentní a psané během programování.
 10. Sledujte změny: Sledování změn v rámci aplikace je nezbytné pro její údržbu během životního cyklu. Do aplikace by měly být začleněny změnové protokoly a pokud možno v hlavičkové sekci shrnovány celkové změny. Jsou-li zapotřebí změny ve funkční vrstvě, měly by být reflektovány v celkovém záhlaví a v komentářové vrstvě v rámci funkce.

Projekty využívající robustní řešení umožňují firmám prosperovat ve výrobním prostředí. ce 

Robbie Peoples je ředitel pro integraci společnosti Cross Co. Integrated Systems Group. Tento článek byl původně publikován v blogu Innovative Controls společnosti Cross. Upravil Chris Vavra, redaktor časopisu Control Engineering, CFE Media, cvavra@cfemedia.com.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

 •   Události  
 •   Katalog  

Události

Automatizace a modernizace pivovarů 2019
2019-01-24 - 2019-01-24
Místo: Hotel Luční bouda, Pec pod Sněžkou
DIAGO 2019
2019-01-29 - 2019-01-30
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Roboty 2019
2019-01-30 - 2019-02-01
Místo: Brno, hotel Avanti
Úspory v průmyslu
2019-03-05 - 2019-03-05
Místo: Hotel STEP ****, Praha
AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI