Print

Deset osvědčených zásad programování řídicího systému

-- 14.03.18

K deseti zásadám nejlepší praxe pro programátory patří definování struktury, znalost systémových zdrojů a nástrojů, konzistentnost a udržování přehledu o změnách během projektu. 

Programování řídicího systému je vědou i uměním. Používání nejrůznějších nástrojů, jazyků a funkcí umožňuje technikům vytvářet kreativní řešení. Protože k dispozici je velké množství metod a nástrojů, cesty k úspěchu mohou být různé. Programovací standardy jsou metodami psaní kódu, které byly prohlášeny za přijatelné, a obvykle je definují a podporují dodavatelé řídicího systému. Níže uvádíme deset osvědčených zásad, jež mohou být výchozím bodem k zajištění trvalé úspěšnosti při programování.

 

 1. Definujte strukturu: Při vývoji programu od začátku nebo v rámci úpravy stávajícího programu si programátoři musejí vytvořit odstup od detailů a definovat strukturu. Získají tím jasný plán k tomu, jak rozdělit funkce a proměnné a jak zajistit logické uspořádání. Rozdělení funkcí do segmentů umožňuje vytvořit řešení, které mohou ostatní programátoři snadno rozšiřovat a v němž se vyznají. Začněte vypracováním vizuálního schématu, jak bude kód strukturován.
 2. Poskytněte dokumentaci: Podpůrná dokumentace funkčních požadavků nebo specifikací je nezbytná pro následný rozvoj funkcí. Stejně důležitá je i podpůrná dokumentace programovacích standardů, které se použijí pro dosažení cílů definovaných ve specifikacích.
 3. Počítejte s budoucími změnami: Při vývoji systému je důležité počítat s budoucím rozšiřováním, se změnami a s redukováním.
 4. Znejte systémové zdroje: Systémové zdroje jsou nezbytným předpokladem efektivního běhu softwaru. Přetížit systém s následnou latencí nebo i jeho pádem je tím posledním, co by mohli programátoři chtít.
 5. Opětovně využívejte kód: Práci na řídicím systému usnadňuje to, že pro dosažení daného logického úkonu lze použít stejné funkce opakovaně. Není v zájmu programátorů „natvrdo“ kódovat tytéž funkce. V případě nutnosti změny aplikace programované bez použití volání funkcí by to vyžadovalo další náklady a čas.
 6. Buďte konzistentní: Konzistentnost je obvyklým předpokladem úspěchu v mnoha sférách. Ani u programování tomu není jinak. Zpětné dekódování řídicího systému za účelem porozumění koncepci řešení a nalezení nekonzistentních postupů je frustrující. Ukazuje to nezralost řešení a může to způsobit četné problémy v průběhu životního cyklu řídicího systému.
 7. Znejte své nástroje: Dobří programátoři by měli dokonale rozumět všem dostupným nástrojům. Pokud si programátoři neudržují přehled o tom, jaké nástroje jsou aktuálně k dispozici, škodí sami sobě a potenciálně ztrácejí pracovní efektivitu. Vyhraďte si čas na testování programovacích nástrojů, abyste při programování a zavádění používali ty nejefektivnější metody.
 8. Udržujte pořádek: Udržování pořádku v rámci programu je vždy dobrou zásadou. V některých případech musejí programátoři vytvořit funkce nebo opatření, které jim pomohou se správou dat a s udržováním přehledné pracovní oblasti, aby nedocházelo ke zmatkům. Organizovanost přispívá k větší efektivitě a profesionalitě.
 9. Přidávejte ke kódu komentáře: Komentování by se mělo provádět na každé úrovni. To znamená, že každá samotná funkce by měla mít stručný komentář, dokonce i každá sekce kódu by měla mít komentář v záhlaví vysvětlující rozdělení částí. Dále by měla být okomentována i aplikace jako celek, aby mohl následný programátor navázat na stejný způsob uvažování. Komentáře by měly být stručné, konzistentní a psané během programování.
 10. Sledujte změny: Sledování změn v rámci aplikace je nezbytné pro její údržbu během životního cyklu. Do aplikace by měly být začleněny změnové protokoly a pokud možno v hlavičkové sekci shrnovány celkové změny. Jsou-li zapotřebí změny ve funkční vrstvě, měly by být reflektovány v celkovém záhlaví a v komentářové vrstvě v rámci funkce.

Projekty využívající robustní řešení umožňují firmám prosperovat ve výrobním prostředí. ce 

Robbie Peoples je ředitel pro integraci společnosti Cross Co. Integrated Systems Group. Tento článek byl původně publikován v blogu Innovative Controls společnosti Cross. Upravil Chris Vavra, redaktor časopisu Control Engineering, CFE Media, cvavra@cfemedia.com.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

 •   Události  
 •   Katalog  

Události

Úspory v průmyslu
2019-03-05 - 2019-03-05
Místo: Hotel STEP ****, Praha
AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno
AMPER TOUR - komentované prohlídky
2019-03-19 - 2019-03-21
Místo: Výstaviště Brno
Výroba nové generace: Evoluce v signalizační technice
2019-03-19 - 2019-03-19
Místo: Brno, Veletrh Amper

Katalog

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI