Print

Definování hodnoty edge computingu

-- 16.05.18

Prozkoumejte tři důležité faktory zavádění řešení edge computingu.

S nárůstem počtu připojených zařízení a strojů si průmyslové podniky uvědomují potřebu efektivního způsobu správy obrovského množství dat. Protože jsou průmyslové technologie stále složitější a zařízení stále výkonnější, edge computing se jeví jako cenné řešení pro zapřáhnutí veškeré této výpočetní síly k získání hodnoty pro firmu. Organizace zjišťují, že ve své infrastruktuře provozních technologií (PT) nemají k dispozici konektivitu potřebnou pro odesílání obrovského množství dat do cloudu a zpět a že nemají ani luxus příslušného časového prostoru. Problémy s latencí zhoršují schopnost podnikat kroky na základě dat v reálném čase. Proto pro organizace s potřebou velkých dat a analytiky v reálném čase může být praktičtější a cenově výhodnější mít tuto výpočetní sílu na okraji (edge).

Edge computing přináší výpočetní výkon blíže k místům, kde se v řídicí smyčce odehrává měření a rozhodování, a může být pro průmyslové podniky obrovským přínosem. Některá přicházející řešení edge computingu mohou uživatelům poskytovat výhody cloudu, avšak bez souvisejících omezení a možné zranitelnosti.

Při posuzování těchto technologií by se měly firmy zaměřit na následující tři kritické složky, aby zajistily úspěšné zavedení edge computingu v „cloudovém stylu“.

1. Eliminace výpadků výroby

Nepřerušovaná výroba a zvyšování celkové efektivity budou vždy prioritami pro získání hodnoty prostřednictvím průmyslového internetu věcí (Industrial Internet of Things – IIoT). Aby podniky efektivněji distribuovaly pracovní zatížení u kriticky významných funkcí a zpracování v reálném čase, měly by se zaměřit na platformy analytiky v reálném čase, které zpracovávají a analyzují data přímo tam, kde jsou generována – na okraji. Provádění tohoto automatizovaného rozhodování co nejblíže samotnému procesu má smysl u aplikací, jako je vyspělé monitorování a diagnostika, optimalizace výkonu stroje v reálném čase a prediktivní údržba. Počítačové zpracování přímo na okraji může pomoci průmyslovým podnikům snižovat neplánované výpadky a zajistit nepřerušenou produktivitu, což se příznivě projeví ve vyšší nákladové efektivitě.

2. Schopnost analyzovat, podnikat kroky a chránit data v reálném čase

Čím více podniky využívají data z automatizovaných systémů a IIoT, tím větší kritický význam tato data mají. Ve skutečnosti mohou být generovaná data tím nejcennějším aktivem organizace pocházejícím z jejích aktivit v oblasti IIoT. Využití edge computingu umožňuje podnikům dostávat v kriticky významných datech hodnotu v reálném čase, a to bez latence spojené s ukládáním informací ve fyzickém datovém středisku nebo v cloudu. Vzhledem k této hodnotě musejí být taková data chráněna. To vyžaduje zajistit spolehlivou infrastrukturu, prediktivní servis, aplikace pro řízení výkonu a zabezpečenou konektivitu. Podniky budou muset chránit svůj hardware a zároveň řešit i potřebu jednotné infrastruktury pro okrajová zařízení, aby posunuly své stávající možnosti co nejlepšího využití kriticky významných dat.

3. Zjednodušení operací

S nástupem IIoT se v průmyslových podnicích rozvolňuje hranice oddělující podnikové datové středisko a obchodní systémy (IT) od systémů výrobní automatizace (PT) a jejich příslušné sítě. Takoví pracovníci, „odborníci na hybridní PT“, pak mají kombinaci dovedností, které umožňují propojit světy IT a PT a tím částečně ulevit týmům IT při jejich práci na organizování transformace IIoT.

Stále větší rozšíření IIoT vytváří i větší poptávku po intenzivním zpracování dat na okraji. Spojením aplikací a softwaru IIoT s možnostmi komplexního prediktivního modelování mohou podniky otevřít potenciál nové generace zpracování dat na okraji. Edge computing omezuje výpadky výroby a související náklady, zvyšuje hodnotu kriticky významných dat a umožňuje pracovníkům PT vést transformaci IIoT, což snižuje pracovní zátěž týmů IT. Využití síly edge computingu pomáhá podnikům uspět při rozjezdu na jejich cestě k IIoT. 

Jason Andersen je viceprezident pro podnikovou sféru společnosti Stratus Technologies. Společnost Stratus je členem sdružení CSIA a obsahovým partnerem vydavatelství CFE Media. Upravila Emily Guentherová, zástupkyně obsahového ředitele, CFE Media, eguenther@cfemedia.com.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno
AMPER TOUR - komentované prohlídky
2019-03-19 - 2019-03-21
Místo: Výstaviště Brno
Údržba a diagnostika: Prediktivní údržba 4.0
2019-03-21 - 2019-03-21
Místo: Výstaviště Brno
HANNOVER MESSE 2019
2019-04-01 - 2019-04-05
Místo: Hannover, Německo
Údržba pro TOP manažery 2019
2019-04-10 - 2019-04-11
Místo: Konferenční centrum Akademie věd ČR – zámek Liblice

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI