Print

Čtyři zásady pro dosažení efektivnější automatizace

-- 22.05.17

Programování se na řízení procesů podílí významnou měrou. Při vytváření úspěšného projektu mohou výrazně pomoci následující zásady, jako je spolupráce se zákazníkem, reagování na změny a kladení důrazu na jednotlivce a jejich interakce. 

Programování se na řízení procesů podílí velkou měrou. Zvažte uplatnění následujících čtyř zásad pro efektivní a účinný vývoj programů: Klaďte větší důraz na jedince a jejich interakci než na procesy a nástroje; pracovní software namísto komplexní dokumentace; spolupráce se zákazníkem namísto sjednávání kontraktu a reagování na změnu namísto lpění na plánu. Každá zásada je nezbytná pro dosažení efektivního účinného vývoje programu a může představovat rozdíl mezi úspěchem a selháním. 

1. Klaďte větší důraz na jedince a jejich interakci než na procesy a nástroje

I když mohou být pracovní procesy a nástroje užitečné, mohou také omezovat. Některé nástroje jsou dobré pro vytvoření kostry, ba dokonce i významné části práce. Snaha přimět nástroj, aby generoval celý program, často vede k „programování nástroje“. Totéž lze říci o snaze nutit projekt, aby následoval pracovní proces, protože každý projekt je jiný. Fáze pracovního procesu by se měly využívat jako vodítko k podpoře projektu, a nikoli jako měření, která je nutno opravovat. 

I když jsou pracovní proces a nástroje užitečné, skutečný rozdíl je dán přednostmi a slabinami jedinců, jejich vzájemnou interakcí a společnou prací na projektu. Dobrý tým najde to nejlepší využití pro každého hráče. Tyto kvality mohou pracovní procesy a nástroje jen rozšířit, nikoli však nahradit. 

2. Pracovní software namísto komplexní dokumentace

S tímto krokem mívají mnozí potíže. Tendence kontinuálně návrh vylepšovat až k dokonalosti nás často vede ke snaze o dosažení imaginárního cíle. Často produkujeme dokumenty, které jsou velmi podrobné, ale musejí se opravovat, když už konečný produkt běží. Proč? Protože nevíte to, co nemůžete vidět. Proto má zásadní význam simulace. 

Přidávání a odstraňování přístrojové techniky, řídicích smyček a modifikování funkčnosti je snadnější, když je můžete vidět v simulaci. Pokud jediné, co před sebou máte, je papír a představivost, je pro automatizační i provozní personál těžší situaci vidět a porozumět jí. V této oblasti rovněž můžeme snadno strávit největší množství času, když připravujeme a předěláváme přehledy na základě toho, co vidíme na papíře. Dostat projekt do simulace (pracovní software) všem umožňuje vidět jeho chování; nejde tak o pouhou představu, ale o skutečnost. 

3. Spolupráce se zákazníkem namísto sjednávání kontraktu

Dobrá znalost vašeho partnera může představovat obrovský rozdíl mezi úspěšným partnerstvím namísto dvou samostatných subjektů, které samy sebe chrání při rozvodu. Odhodlání dospět ke kladnému výsledku znamená, že obě strany musejí spolupracovat na hledání bilaterálně výhodných příležitostí. Důvěra a odhodlání jsou klíčem k úspěchu. Pokud se věci podobají spíše sjednávání kontraktů, pak se vše točí okolo ustanovení psaných drobným písmem místo komplexního pohledu na celou situaci. 

4. Reagování na změnu namísto lpění na plánu

I když se slovo „předělávka“ často vytahuje jako určitý strašák, neexistuje žádný projekt, který by nevyžadoval určitou míru předělávek. Ke změnám prostě dochází. Snaha křečovitě se držet plánu funguje jen málokdy. Život je plný změn. Přicházejí nečekané věci. To, co jsme připravili určitým způsobem, nakonec funguje jinak. Schopnost přizpůsobit se je stejně nezbytná jako začít s plánem. 

Je však nutno říci, že jde o preferovaný přístup, nikoli o pravidlo. Neznamená to, že nikdy nebudete plánovat, dokumentovat, sjednávat nebo používat pracovní procesy a nástroje. Znamená to naučit se používat věci na správném místě a dosáhnout tak co nejlepších výsledků. Neznamená to, že existuje absolutně správný nebo absolutně špatný způsob. Znamená to, že se potřebujeme naučit, jak vyvážit svůj přístup, abychom dosáhli co nejlepších výsledků. Uplatnění těchto zásad pečlivě vyváženým způsobem může přispět k získání lepšího výsledku. ce

Rocky Chambers pracuje jako hlavní specialista na řídicí systémy společnosti Maverick Technologies, což je obsahový partner vydavatelství CFE. Upravil Chris Vavra, redaktor časopisu Control Engineering, cvavra@cfemedia.com.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Automatizace a modernizace pivovarů 2019
2019-01-24 - 2019-01-24
Místo: Hotel Luční bouda, Pec pod Sněžkou
DIAGO 2019
2019-01-29 - 2019-01-30
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Roboty 2019
2019-01-30 - 2019-02-01
Místo: Brno, hotel Avanti
Úspory v průmyslu
2019-03-05 - 2019-03-05
Místo: Hotel STEP ****, Praha
AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI