Print

Čtyři otázky při výběru frekvenčního měniče

-- 23.05.17

Při výběru frekvenčního měniče (Variable Frequency Drive – VFD) je nutno zvážit druh aplikace, charakteristiku zdroje napájení a další aspekty bezpečnosti a údržby, abyste zajistili, že provoz výrobního závodu zůstane plynulý a s minimálními odstávkami. 

Výrobní závody potřebují více automatizovaného řízení a větší rychlost výroby. Frekvenční měniče (vfD) se běžně využívají pro řízení třífázových motorů v automatizovaných procesních závodech a v komerčních budovách. Je důležité, aby frekvenční měniče odpovídaly potřebám aplikace. Nákupčí a experti specifikující parametry frekvenčních měničů by si před výběrem měniče pro příslušnou aplikaci měli položit určité otázky. 

1. O jakou aplikaci jde?

Aplikace lze rozdělit do tří kategorií: s proměnlivým krouticím momentem, s konstantním krouticím momentem a s konstantním výkonem. Uživatelé mohou najít pokyny ke krouticímu momentu a k charakteristikám výkonu potřebným pro konkrétní aplikace v referenčních tabulkách v katalozích výrobců pohonů a na internetu. V tabulce č. 1 v internetové verzi článku je uvedeno několik příkladů každého z těchto typů. V této fázi je nejdůležitější, aby pohon odpovídal zátěžovým charakteristikám. Pohon je nutno vybrat tak, aby splňoval nebo překračoval požadavky motoru na proud v průměrném ustáleném stavu a při přetížení, které bývá typické při náročném spouštění. 

2. Jaké jsou charakteristiky zdroje napájení frekvenčního měniče?

Jakmile je definován typ aplikace, dalším krokem je identifikovat vstupní napětí, frekvenci a konfiguraci distribuce napájení. V Severní Americe je obvykle na vstupu střídavý proud, ale některé aplikace vyžadují stejnosměrný. K variantám nízkonapěťového vstupu obvykle patří 115 V stříd., 208 až 230 V stříd., 380 až 480 V stříd. nebo 575 až 600 V stříd., a dokonce až 690 V stříd. Typickými vstupními frekvencemi je 50 nebo 60 Hz. Ačkoli to není příliš obvyklé, střídavé pohony jsou specifikovány tak, aby fungovaly se zdroji stejnosměrného proudu, což rozšiřuje záběr pro použití u alternativních technologií a v aplikacích náročnějších systémů. 

3. Jaká skříň je zapotřebí?

Zajištění správné skříně má zásadní význam, protože prodlužuje životnost pohonů a poskytuje jim ochranu. Mnoho pohonů je součástí větších automatizačních platforem a má vyhrazen prostor v čistých a klimatizovaných řídicích místnostech. Zařízení jsou díky tomu vystavena menšímu namáhání působením okolního prostředí. Většina výrobců pohonů nabízí skříně nebo minimálně chráněné produkty přímo pro tento účel. Většina regulátorů individuálních motorů, instalovaných v provozu samostatně, je vystavena proměnlivým podmínkám. Zohlednit to, kde bude pohon instalován, je klíčem k jeho dlouhé provozní životnosti. Typy UL nebo NEMA 1, 12 a 4 představují většinu standardních tříd ochrany, které byste mohli potřebovat. Podívejte se na hodnoty uvedené v tabulce č. 2 v internetové verzi článku. Provoz mimo tyto rozsahy je možný a každý výrobce pohonů může poskytnout dimenzovací koeficienty (derating factors), které umožní správný výběr většího produktu pro náročnější aplikace. Mohou být dostupná i řešení navržená na zakázku. 

4. Je pohon kompatibilní s procesem?

V tomto kroku si uživatelé, výrobci strojů a systémoví integrátoři musejí položit dvě otázky týkající se procesu: 

 

  • Je zapotřebí zpětná vazba? Definujte požadavky a očekávání, jež na motor kladou aplikace. Mnoho aplikací pohonů se považuje spíše za regulátory procesů než za regulátory rychlosti. Zabudovaná paměť, rychlejší procesory a vstupy/výstupy (I/O) umožňují pohonům řídit nejrůznější procesy. Může to být například snímač připojený k pohonu za účelem udržování výšky hladiny v nádrži pomocí aplikace PID anebo aplikace navíjecího stroje využívající několik převodníků, které ovládají více pohonů a počítají správné průměry a rychlosti. Ať už jde o jakýkoli druh procesu, nebo měřených signálů – tlak, průtok nebo teplota – tyto údaje se stále využívají k řízení vstupu pohonu do motoru. 
  • Jaký druh komunikace se vyžaduje? Komunikace je klíčovou součástí mnoha aplikací. V některých případech stačí jen praktický displej pomáhající operátorovi potvrdit, že je proces připraven. Dalšími možnými komunikačními cestami z pohonu mohou být analogové a digitální výstupy. Mohou být zapotřebí statistické údaje o podmínkách řízených pohonem a v takovém případě je dobrým řešením komunikace po sběrnici fieldbus. Je možné také řízení ze systému sběru dat (u aplikací automatizace budov). 

Tim Park, hlavní aplikační inženýr společnosti Danfoss. Upravil Chris Vavra, redaktor časopisu Control Engineering, CFE Media, cvavra@cfemedia.com.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Technical Computing Camp 2018
2018-09-06 - 2018-09-07
Místo: Hotel Fontána, Brněnská přehrada
Moderní technologie pro potravinářský průmysl
2018-09-18 - 2018-09-18
Místo: Olomouc
Moderní technologie pro farmaceutický průmysl
2018-09-19 - 2018-09-19
Místo: Olomouc
PROMOTIC SCADA + eWON flexy workshop
2018-09-26 - 2018-09-26
Místo: Hotel Absolutum Boutique Hotel, Praha
MSV Tour 2018
2018-10-01 - 2018-10-04
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI