Print

Co oko nevidí, vidí systémy počítačového vidění

-- 21.09.12

David Hinchliff, Regional Sales managerem společnosti Cognex pro východní Evropu, se může pyšnit dvacetiletými zkušenostmi v oblasti průmyslové automatizace. U společnosti Cognex pracuje již 8 let. Rozhovor redakce časopisu Control Engineering Česko cílila na trendy v systémech počítačového vidění, jejich popularitu v České republice i na výsadní postavení, které společnost Cognex odlišuje od konkurence.

 

Proč jsou, podle Vašich zkušeností, systémy počítačového vidění v České republice tolik populární?

V závodech v České republice v současné době existuje potřeba nadále automatizovat výrobní procesy, a tím zvyšovat produktivitu. Tato potřeba nebyla až tak patrná před 8 lety, kdy společnost Cognex zahájila své působení v České republice. Dále je na české dodavatele vyvíjen ze strany konečných uživatelů v jiných částech Evropy tlak na to, aby byly produkty vyráběny podle nejvyšších možných standardů a byly sledovatelné v rámci celého výrobního procesu. Toho lze dosáhnout jen pomocí systémů počítačového vidění. Člověk tento úkol nedokáže provádět 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu.

Je to v jiných zemích odlišné?

Ani ne, i když se domnívám, že se Česká republika tímto směrem pohybuje rychleji než některé jiné země ve východní Evropě, zejména díky blízkosti České republiky k Německu, kde je mnoho našich konečných zákazníků.

Jak vidíte současnou situaci na trhu produktů počítačového vidění ve srovnání s minulými lety? Podívejme se na prognózy prodeje těchto zařízení. Očekáváte zvýšení nebo snížení objemu prodeje anebo nečekáte žádné dramatické změny?

Trh je velmi dynamický. Očekávám, že bude v následujících letech růst s tím, jak bude technologie počítačového vidění stále běžnější a bude součástí standardní nabídky automatizačních produktů dostupných průmyslu.

Která odvětví mají největší potenciál, aby se stala hlavními odběrateli zařízení počítačového vidění a infračervených kamer v blízké budoucnosti? Kdo je pro Vaši firmu nejtypičtějším odběratelem těchto zařízení?

Řekl bych, že je to automobilový průmysl, výroba elektroniky a samozřejmě farmaceutický průmysl a výroba potravin a nápojů. Všechna tato odvětví představují potenciál pro počítačové vidění.

Jaké jsou podle Vašeho názoru hlavní oblasti aplikace systémů počítačového vidění a termovizních systémů?

Je to kontrola kvality pro zajištění, že byly produkty vyrobeny správně, dříve, než se dodají konečnému zákazníkovi. Tím dodavatel předejde tomu, aby musel odvolávat produkty z trhu nebo od zákazníka, což je mnohem dražší než cena instalace spolehlivého systému počítačového vidění. Také sledovatelnost výrobního procesu je poměrně důležitá. Obvykle se provádí čtením 1D nebo 2D čárových kódů nebo alfanumerického textu (s rozpoznáváním znaků OCR). To umožňuje vedení firem dále optimalizovat produktivitu závodu.

Jaké funkce těchto zařízení mají pro Vaše zákazníky klíčový význam? Jaké jsou nejčastější důvody pro nákup těchto zařízení?

Je to spolehlivost při poskytování stabilně vysoce kvalitních výsledků, výkonné algoritmy, které lze snadno změnit s ohledem na nové aplikace, a také flexibilita možností připojení systémů počítačového vidění ke všem typům PLC a průmyslových robotů. To vše by mělo být dodáno s produktem, který se snadno programuje a udržuje.

Jaké jsou nejběžnější provozní problémy se systémy počítačového vidění a termovizními systémy?

Řekl bych, že nejběžnějším problémem je to někdo, kdo neví, co dělá. Častým problémem je rovněž výběr nevhodného osvětlení nebo rozlišení systému počítačového vidění pro danou aplikaci. Není nic horšího, než když údržbový technik musí neustále vylaďovat systém počítačového vidění, aby ve výrobním procesu fungoval správně. Společnost Cognex, jakožto světově vedoucí firma v oblasti technologie počítačového vidění, má v tomto oboru více než třicetileté zkušenosti a zná všechny tipy a triky pro úspěšný provoz. Moc dobře také víme, kterým aplikacím je lépe se vyhnout.

Jaké hlavní výzvy stojí před společností Cognex v následujících měsících a letech? Které nové produkty chce Cognex představit v nejbližší budoucnosti?

Výzvou vždy je mít produkty, které se odlišují od konkurence. Přesto se považujeme za vysoce inovativní firmu orientovanou na zákazníka a můžete si být jisti, že budeme nadále představovat produkty, kterými se odlišujeme od konkurence, jako to děláme již přes 30 let. Díky tomu jsme světovým lídrem v oblasti počítačového vidění. Motorem růstu jsou pro nás identifikační technologie a v budoucnu budeme významně investovat do ID systémů na bázi počítačového vidění.

Která oblast zařízení počítačového vidění a termovizních systémů je pro Vás momentálně nejdůležitější, a ve které oblasti čelíte určitým problémům nebo nedostatkům (čipy, komunikační zařízení, podpůrný software, zákaznická podpora apod.)?

Nemyslím si, že bychom v některé z těchto oblastí měli nějaké problémy. Ve východní Evropě zaznamenáváme velmi silný růst a v následujících letech v tom budeme pokračovat.

Na jakého zákazníka cílíte nejvíce při výrobě a vývoji zařízení počítačového vidění ve Vaší společnosti?

Trh se mění. Před mnoha lety jsme začali v oboru výroby polovodičů a nyní naše produkty využívá mnoho zcela odlišných odvětví v celé Evropě, takže neexistuje nějaký specifický zákazník, na kterého bychom se s našimi produkty zaměřovali. Naše produkty jsou spolehlivé, flexibilní a rozmanité, takže je lze použít ve většině odvětví. Všude tam, kde lidé chtějí ušetřit peníze a zvýšit svou celkovou produktivitu, aby fungovali efektivněji v dnešním konkurenčním ekonomickém klimatu.Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice
Dny teplárenství a energetiky
2020-09-08 - 2020-09-09
Místo: KC ALDIS, Hradec Králové
Digitální výroba 2020
2020-09-09 - 2020-09-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-09-10 - 2020-09-10
Místo: Praha
Potravinářství + Farmacie 2020
2020-09-22 - 2020-09-22
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI