Print

CNC: optimalizace obrábění

-- 25.09.19

Technologie hardwaru i softwaru CNC se zdokonalují napříč všemi platformami a umožňují přesnější obrábění za kratší dobu.

Kořeny technologií číslicového řízení počítačem (Computer Numerical Control – CNC) sahají až do padesátých let minulého století, avšak tato technologie zůstává pro odvětví strojírenství relevantní doposud. Možnosti moderního řízení CNC stále rostou a poskytují širší sadu nástrojů pro všechna průmyslová odvětví, která potřebují tuto úroveň kontroly. Vylepšování nejrůznějších typů řezacích hlav spolu s rychlejším řídicím hardwarem a softwarem umožňují technikům přesnější obrábění za kratší dobu. Mezi výhody CNC patří vyšší objem výroby a přesnost, méně zmetků a méně dokončovacích prací.

Když se objevily možnosti vyššího výkonu u řezacích hlav a víceosých servosystémů, aplikace CNC přinutily softwarové platformy ke zlepšování. Požadavky složitějších aplikací kladené na plazmové, vodní tryskové a laserové obráběcí stroje, frézy a břity dotlačily konvenční software CNC na hranice jeho možností, takže řídící technici hledají flexibilnější možnosti. Řídicí platformy na bázi PC začaly pronikat do oblasti CNC, polohování a programovatelných řídicích prvků (PLC) na stejné platformě. Bylo to z velké části způsobeno vyššími výpočetními schopnostmi víceúčelových průmyslových PC (IPC), které pomohly zvýšit výkon a přesnost CNC odstraněním původně samostatných hardwarových zařízení. Odstranění mnoha zařízení, která spolu navzájem komunikovala, zkrátilo doby cyklu.

Dnešní řídicí platformy na bázi PC umožňují také snadnou integraci simulačního softwaru a softwaru CAD ve stejném technickém prostředí. Simulační softwarové programy mohou být propojeny přímo s řídicím softwarem v PC pro začlenění existujících modelů CAD a CNC pro rychlejší navrhování stroje. Může to také pomoci urychlit vývoj prototypových dílů za nízkých nákladů. Konstrukce stroje může být přizpůsobena tak, aby vyhovovala změnám v oblasti prototypování dílů, což dříve nebylo možné.

Systémově integrovaný software pro návrh polohování může toto proaktivní řešení ještě posunout rozšířením nabídky nástrojů pro snazší specifikaci potřebného vybavení motory a pohony a jejich přesným přizpůsobením všem mechanickým součástem ve stroji.

Oklamte osu a eliminujte deformaci

I ten nejlepší stroj musí být vylepšen a optimalizován na základě skutečných podmínek zjištěných po uvedení do provozu. Tyto podmínky, zejména u aplikací CNC, se mohou lišit v závislosti na odvětví, aplikaci a typu materiálu. V obráběcích aplikacích mohou uživatelé pozorovat deformace břitu, které mohou požadovat úpravy systému pro různé rychlosti a různé materiály. To vyžaduje software v reálném čase, který dokáže číst data z pokročilých senzorů.

Tento proces se označuje jako „klamání“ (cheating) osy výhledem dopředu a monitorováním senzorů v reálném čase. Umožňuje technikům obcházet nebo pracovat s deformací břitu pro zvýšení výkonu obrábění. Vytvoření efektivního algoritmu pro „klamání“ osy může eliminovat deformaci a zvýšit objem výroby bez ztráty přesnosti. To zlepšuje celkovou efektivitu díky minimalizaci odpadu surovin a zmetků.

Bez ohledu na typ aplikace je pokročilé řízení CNC schopno využívat 3D modely CAD a vizualizovat nedokonalosti obrábění, aby je mohli technici opravit v softwaru. Řídicí software na bázi PC s knihovnou CNC může spouštět interpolaci pro porovnání os a výpočet nejlepších vektorů na základě řízení křivky a přesných rozměrů hotového dílu. Na základě těchto informací může simulační software určit optimální dráhy obrábění dílů pomocí statistik z pozorované trajektorie osy a jejích definovaných rychlostí. Simulace pro návrh CNC může zlepšit operace se známými materiály obrobků nebo s novými a prototypovými materiály. To zajišťuje větší úspěch při nasazování a uvádění strojů do provozu.

Matt Prellwitz, specialista na technologie pohonů, Beckhoff Automation. Upravil Chris Vavra, redaktor časopisu Control Engineering, CFE Media, cvavra@cfemedia.com


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Pokročilé SCADA nástroje pro nové desetiletí
2020-05-26 - 2020-05-26
Místo: webinář
PRŮMYSLOVÝ ETHERNET A MOŽNOSTI JEHO VYUŽITÍ
2020-05-26 - 2020-05-26
Místo: webinář
Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha

Katalog

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI