Print

Chytré technologie motorem budoucí výroby

-- 06.12.18

EMO Hannover 2019 s novými obchodními modely na bázi inteligentního digitálního propojení.

EMO Hannover 2019, vedoucí světový veletrh obrábění kovů, proběhne pod heslem „Smart technologies driving tomorrow’s production“ od 16. do 21. září. Do centra pozornosti se dostává změna výchozích podmínek. Průmyslová výroba se nyní už nezaměřuje jen na „lépe, rychleji a přesněji“, nýbrž na vývoj a uplatňování nových funkcí v rámci Průmyslu 4.0. Digitalizace a inteligentní propojení výroby v kombinaci s mnoha novými inovacemi od Big Data přes datovou analýzu a umělou inteligenci až po platformovou ekonomiku tvoří základ nových obchodních modelů, které umožní zákazníkům a nabízejícím firmám dosáhnout dalšího stupně produktivity. 

„Už minulý veletrh EMO Hannover ukázal, že Průmysl, 4.0 pronikl do strojírenského průmyslu, “ říká Carl Martin Welcker, generální komisař veletrhu EMO Hannover 2019. „Ubíráme se dále tímto směrem a jako přední světová platforma inovací klademe ve výrobě důraz na další vývojový krok: technické možnosti digitalizace a propojení systémů, které se stále více odráží v nových obchodních modelech,“ řekl dále C. M. Welcker. „To neznamená, že v budoucnu nebudeme dále usilovat o optimalizaci zařízení a procesů v klasickém smyslu. Jsem však přesvědčen, že kvantové skoky v produktivitě, kvalitě a spolehlivosti vyplynou především z nových technologií. Proto v roce 2019 uvidíme mnoho řešení, která představují nové služby a servis pro zákazníky v strojírenském průmyslu.“ 

Inteligentní využití dat

Pro nové obchodní modely na širší úrovni je třeba napřed zredukovat na použitelnou míru obrovská množství dat, která vznikají v důsledku digitalizace a propojení výroby a procesů. Jen ten, kdo z Big Data dokáže vybrat jen relevantní data (Smart Data), může mít ve svém podnikání z Průmyslu 4.0 užitek. Vědci Vědecké společnosti pro výrobní techniku ( Wissenschaftliche Gesellschaft für Produktionstechnik WGP) už v minulém roce zveřejnili a ukázali ve svém stanovisku k Průmyslu 4.0 postup, jak lze pomocí metody Data Mining například využívat Big Data. V dalších bilaterálních nabídkách průmyslu a vědy vedle tohoto poradce poskytují experti z WGP vysoce aktuální expertízu. V neposlední řadě využijí veletrh EMO, aby spolu se svými partnery z průmyslu své projekty představili světové veřejnosti. 

Využití umělé inteligence

V posledních letech dosáhla umělá inteligence obdivuhodného průlomu. Dílčí oblast Machine Learning umožňuje strojům a procesům, aby se samy optimalizovaly pomocí Smart Data. Umí v datových proudech rozpoznat vzory a odvodit z nich akce. Systém se umí učit z každé situace. 

Umělá inteligence se už prosazuje i ve všedním životě. K podtrhnutí jejího významu ve strojírenství publikoval svaz německých výrobců strojů a zařízení VDMA studii „Machine Learning 2030“, kterou je třeba chápat jako jakousi Roadmap. V pracovním kruhu VDMA se nyní konkretizují a implementují doporučení podnikům, politické sféře a vědě. Je jen otázkou času, kdy tento scénář budoucnosti vstoupí také do továren. Automobilový průmysl má velkou důvěru v umělou inteligenci a navazuje příslušné kooperace. Jako příklad uveďme spolupráci společnosti Mercedes-Benz a výrobce grafických čipů Nvidia. V příštích letech chtějí společně představit na silnici vozidlo založené na umělé inteligenci. V oblasti umělé inteligence se skrývá velký potenciál také pro výrobce strojů a zařízení. 

Využívat nové ekonomické struktury

Téměř denně se ukazuje, že se spolu s využíváním Průmyslu 4.0 vyvíjejí nové ekonomické struktury. Vzniká stále více platforem, ze kterých výrobci a poskytovatelé služeb mohou obsloužit své zákazníky. Pro výrobce obráběcích strojů to znamená využít tuto příležitost, protože trend platformové ekonomiky, jak ukazují současné průzkumy, je patrný. 

Několik příkladů už existuje, jako Virtual Fort Knox, cloudová platforma pro výrobní podniky Fraunhoferova ústavu výrobní techniky a automatizace IPA ve Stuttgartu. Funguje jako IT-Backbone pro řešení Průmyslu 4.0 a propojuje výrobní podniky s firmami nabízejícími softwarová řešení a výrobce strojů a zařízení. Svá řešení nabídnou ale také IT firmy, výrobci strojů, zařízení a řídicích systémů. 

„Vidíme, jak nové technologie ovlivňují vývoj strojírenství, a dokonce jsou jeho motorem,“ říká generální komisař veletrhu EMO C. M. Welcker. „Do září 2019 bude na trhu k dispozici mnoho konkrétních řešení. Jsem přesvědčen, že tuto mezinárodní výkladní skříň využije mnoho vystavovatelů veletrhu EMO, aby prezentovali svou nabídku a profilovali se zde.“ Průmysl 4.0 vytváří nové potřeby zákazníků, na které musí výrobci strojů a zařízení, pokud si chtějí zachovat konkurenceschopnost, reagovat. Kdo se včas přizpůsobí této nové formě ekonomiky, nemůže jen využívat nové obchodní formy, musí také aktivně spoluutvářet vývoj platforem. Zájemci naleznou inspiraci a konkrétní příklady inovativních řešení opět v Hannoveru v září 2019. 

EMO Hannover 2019 – vedoucí světový veletrh obrábění kovů

Mezinárodní výrobci výrobních technologií představí od 16.do 21. září 2019 na veletrhu EMO Hannover chytré technologie. Pod heslem „Smart technologies driving tomorrow’s production“ ukáže vedoucí světový veletrh obrábění kovů celou paletu moderní techniky obrábění kovů, která je srdcem každé průmyslové výroby. Budou zde představeny nejnovější stroje a efektivní technická řešení, služby doprovázející produkt, udržitelnost ve výrobě a mnoho dalšího. V popředí veletrhu EMO jsou třískové a tvářecí obráběcí stroje, výrobní systémy, přesné nástroje, automatizovaný materiálový tok, počítačová technologie, průmyslová elektronika a příslušenství. Odborní návštěvníci veletrhu EMO jsou ze všech významných průmyslových branží, jako je výroba strojů a zařízení, automobilový průmysl a jejich subdodavatelé, technika pro letectví a kosmonautiku, jemná mechanika a optika, loďařský průmysl, medicínská technika, výroba nástrojů a forem, ocelové a lehké stavby. EMO Hannover je nejvýznamnější světové mezinárodní setkání výrobní techniky. Veletrhu EMO Hannover 2017 se zúčastnilo téměř 2.230 vystavovatelů ze 44 zemí a okolo 130.000 odborných návštěvníků ze 160 zemí. EMO je registrovaná značka evropského svazu výrobců obráběcích strojů CECIMO.

Texty a fotografie k veletrhu EMO Hannover najdete na www.emo-hannover.de/bilddatenbank. 

Autor: Gerda Kneifel, VDW-práce s tiskem a veřejností


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Moderní technologie v energetice
2019-05-28 - 2019-05-28
Místo: Hotel Avanti, Brno
Fórum kvality
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Holiday Inn, Žilina
Národné fórum údržby 2019
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Hotel PATRIA, Vysoké Tatry
I servis může být SMART
2019-06-04 - 2019-06-05
Místo: ABB s.r.o., Ostrava-Hrabová
Technology Days 2019
2019-06-17 - 2019-06-20
Místo: Výstavní a společenské centrum IDEON, Pardubice

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI