Print

Budoucnost patří spolupráci člověka s robotem

-- 14.03.17

Automatizaci si lze z dnešní výroby jen stěží odmyslet. V mnoha případech probíhají její jednotlivé stupně plynule. Průmyslové roboty přebírají postupně různé nové úkoly a spolupracují stále těsněji s člověkem. Spolupráce člověk-robot (Human-Robot-Collaboration – HRC) se tak stává nedílnou součástí automatizace.

K přímé součinnosti člověka s robotem (HRC) dochází mimo jiné v oborech, které vykazují jen nízký stupeň automatizace, případně nejsou automatizovány vůbec. Klasickým příkladem je automobilový průmysl: výrobní proces zhotovení karosérie (základního skeletu) je z 95 procent automatizovaný a pouze 5 procent připadá na ruční práci. V konečné montáži je tomu naopak. Přitom mohou být některé činnosti, jež vyžadují použití značné síly, nebo jsou nepříznivé z ergonomického hlediska, ulehčit nasazením asistenčních robotů. K tomu je však zapotřebí nová generace robotů, která bezpečně spolupracuje s člověkem. Při montáži motorů, převodovek a také při konečné montáži jsou roboty již v provozu, avšak v mnoha dalších odvětvích a aplikačních sektorech je potenciál pro HRC metodu velmi značný.

Roboty a aplikační bezpečnost

Aby mohly roboty bezproblémově spolupracovat s člověkem, potřebují k tomu speciální vlastnosti. Jejich ergonomie musí být navržena na přímý kontakt. V praxi to znamená, že robot musí umět omezit svojí rychlost a tak minimalizovat kinetickou energii  nahromaděnou v systému, a rovněž musí umět spolehlivě identifikovat kolizi. Senzorika vestavěná ve všech osách se stará o to, aby robot dokázal svoje okolí „vnímat“ a bezprostředně na ně reagovat.

Při implementaci HRC metody se musí brát v úvahu celá aplikace i s příslušným okolním prostředím. Kromě bezpečnosti samotného robota, musí vyhovovat nezbytným požadavkům pracoviště robota s člověkem, aby se zaručila spolupráce s minimem rizika. To vyžaduje bezpečné koncepty robotických buněk. V neposlední řadě se musí cítit bezpečně také sám pracovník, aby se u něho vyvinul pocit, že může svého asistenta akceptovat. 

HRC a mobilita pro inteligentní továrnu (Smart Factory)

Pro zajištění maximální flexibility, kterou bude vyžadovat výroba budoucnosti, se jeví propojení HRC s mobilitou jako nejbližší logický krok. V případě, že se vzájemně spojí přednosti lehkého senzitivního robota s mobilní a autonomní platformou, stane se robot vysoce flexibilním výrobním asistentem, který není vázaný na jedno místo a má tudíž neomezený pracovní prostor, což je ideální základna pro požadavky Industrie 4.0.

HRC v interní logistice

Také v logistických centrech jsou s cílem efektivního řízení materiálových toků vzájemně těsně spojeni lidé se stroji, roboty a dopravními systémy.  Pomocí senzorů a síťově propojených IT systémů projde každý díl v pravý čas zásobovacím řetězcem. Spolupracující roboty jsou například schopné, v automatizované aplikaci „Item Pick“ (vybírání položek), za pomoci moderních systémů pro analýzu obrazů do ní integrovaných, vybírat jednotlivé položky z kontejnerů přistavených automatizovaným skladovým systémem. Člověk pak může provádět některé další úkoly sloužící ke zdokonalení procesu.  

Robot bude hrát klíčovou roli v továrně budoucnosti

Robot a člověk mohou za pomoci HRC metody vytvořit ideální tým ve výrobě budoucnosti. Člověk přitom je, a nadále zůstane, kognitivní silou. Je kreativní a pracuje jako stratég, zatímco robot do této spolupráce přináší, ve spojení s nejvyššími bezpečnostními standardy, svojí přesnost při opakování operací, svůj výkon a spolehlivost. Přitom se budou jeho schopnosti dále zdokonalovat. Roboty budou spolupracovat s lidmi stále efektivněji, budou schopny reagovat na gesta a řeč, uvědomovat si svoje prostředí a intuitivně se včleňovat do měnících se procesů. Inteligentní stroje budou mobilní, schopné se učit, dělit o své poznání, fungovat ve větším uskupení a hrát tak v továrnách budoucnosti klíčovou roli.

Zdroj i Foto z archivu: KUKA Roboter CEE GmbH


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11
EPLAN Efficiency days
2018-06-05 - 2018-06-05
Místo: L!NDNER Hotel Gallery Central, Metodova 4, Bratislava
EPLAN Efficiency days
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Hotel Košice, Moldavská cesta 51, Košice
Chytrá výrobní zařízení podporují vysokou pohotovost a efektivnost jejich údržby
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Kulturní a společenské středisko Chodov, Chodov u Karlových Varů
Digitálna údržba 4.0: Prvý krok k transformácii výroby
2018-06-14 - 2018-06-14
Místo: Hotel Holiday Inn, Trnava

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI