Print

Budoucnost patří spolupráci člověka s robotem

-- 14.03.17

Automatizaci si lze z dnešní výroby jen stěží odmyslet. V mnoha případech probíhají její jednotlivé stupně plynule. Průmyslové roboty přebírají postupně různé nové úkoly a spolupracují stále těsněji s člověkem. Spolupráce člověk-robot (Human-Robot-Collaboration – HRC) se tak stává nedílnou součástí automatizace.

K přímé součinnosti člověka s robotem (HRC) dochází mimo jiné v oborech, které vykazují jen nízký stupeň automatizace, případně nejsou automatizovány vůbec. Klasickým příkladem je automobilový průmysl: výrobní proces zhotovení karosérie (základního skeletu) je z 95 procent automatizovaný a pouze 5 procent připadá na ruční práci. V konečné montáži je tomu naopak. Přitom mohou být některé činnosti, jež vyžadují použití značné síly, nebo jsou nepříznivé z ergonomického hlediska, ulehčit nasazením asistenčních robotů. K tomu je však zapotřebí nová generace robotů, která bezpečně spolupracuje s člověkem. Při montáži motorů, převodovek a také při konečné montáži jsou roboty již v provozu, avšak v mnoha dalších odvětvích a aplikačních sektorech je potenciál pro HRC metodu velmi značný.

Roboty a aplikační bezpečnost

Aby mohly roboty bezproblémově spolupracovat s člověkem, potřebují k tomu speciální vlastnosti. Jejich ergonomie musí být navržena na přímý kontakt. V praxi to znamená, že robot musí umět omezit svojí rychlost a tak minimalizovat kinetickou energii  nahromaděnou v systému, a rovněž musí umět spolehlivě identifikovat kolizi. Senzorika vestavěná ve všech osách se stará o to, aby robot dokázal svoje okolí „vnímat“ a bezprostředně na ně reagovat.

Při implementaci HRC metody se musí brát v úvahu celá aplikace i s příslušným okolním prostředím. Kromě bezpečnosti samotného robota, musí vyhovovat nezbytným požadavkům pracoviště robota s člověkem, aby se zaručila spolupráce s minimem rizika. To vyžaduje bezpečné koncepty robotických buněk. V neposlední řadě se musí cítit bezpečně také sám pracovník, aby se u něho vyvinul pocit, že může svého asistenta akceptovat. 

HRC a mobilita pro inteligentní továrnu (Smart Factory)

Pro zajištění maximální flexibility, kterou bude vyžadovat výroba budoucnosti, se jeví propojení HRC s mobilitou jako nejbližší logický krok. V případě, že se vzájemně spojí přednosti lehkého senzitivního robota s mobilní a autonomní platformou, stane se robot vysoce flexibilním výrobním asistentem, který není vázaný na jedno místo a má tudíž neomezený pracovní prostor, což je ideální základna pro požadavky Industrie 4.0.

HRC v interní logistice

Také v logistických centrech jsou s cílem efektivního řízení materiálových toků vzájemně těsně spojeni lidé se stroji, roboty a dopravními systémy.  Pomocí senzorů a síťově propojených IT systémů projde každý díl v pravý čas zásobovacím řetězcem. Spolupracující roboty jsou například schopné, v automatizované aplikaci „Item Pick“ (vybírání položek), za pomoci moderních systémů pro analýzu obrazů do ní integrovaných, vybírat jednotlivé položky z kontejnerů přistavených automatizovaným skladovým systémem. Člověk pak může provádět některé další úkoly sloužící ke zdokonalení procesu.  

Robot bude hrát klíčovou roli v továrně budoucnosti

Robot a člověk mohou za pomoci HRC metody vytvořit ideální tým ve výrobě budoucnosti. Člověk přitom je, a nadále zůstane, kognitivní silou. Je kreativní a pracuje jako stratég, zatímco robot do této spolupráce přináší, ve spojení s nejvyššími bezpečnostními standardy, svojí přesnost při opakování operací, svůj výkon a spolehlivost. Přitom se budou jeho schopnosti dále zdokonalovat. Roboty budou spolupracovat s lidmi stále efektivněji, budou schopny reagovat na gesta a řeč, uvědomovat si svoje prostředí a intuitivně se včleňovat do měnících se procesů. Inteligentní stroje budou mobilní, schopné se učit, dělit o své poznání, fungovat ve větším uskupení a hrát tak v továrnách budoucnosti klíčovou roli.

Zdroj i Foto z archivu: KUKA Roboter CEE GmbH


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Pokročilé SCADA nástroje pro nové desetiletí
2020-05-26 - 2020-05-26
Místo: webinář
PRŮMYSLOVÝ ETHERNET A MOŽNOSTI JEHO VYUŽITÍ
2020-05-26 - 2020-05-26
Místo: webinář
Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI