Print

Budoucnost onboardingu je virtuální

-- 16.02.21

Přestože pro mnohé působí stále futuristicky, virtuální (VR) a rozšířená realita (AR) již dávno nenachází uplatnění pouze v herním průmyslu. Čím dál tím více používanější a finančně dostupnější, získávají si tyto technologie stále větší pozornost firem, které hledají nové způsoby, jak je s ohledem na současnou situaci využít pro úspěšný nábor a onboarding nových zaměstnanců.

Podle výsledků nejnovější studie PwC z počátku října 2020 je školení ve virtuální realitě výrazně zábavnější, rychlejší a levnější, než klasické prezenční studium nebo e-learning. Především u školení měkkých (soft) dovedností se ukázalo, že účastníci virtuální výuky jsou až čtyřikrát efektivnější. Místo dvou hodin tradiční výuky se tak doba studia ve VR zkrátila na pouhých 30 minut. Oproti výuce v učebnách se také účastníci výzkumu cítili sebevědomější své nově získané znalosti ihned využít, a to až o 35 %. Virtuální realita také výrazně pomohla při zapojení emoční inteligence účastníků, až čtyřikrát větší byla i míra soustředění.

 

Možností jak koncipovat onboardingový program ve virtuální či rozšířené realitě je celá řada. Jedna z největších tuzemských sklářská firem například plánuje pomocí virtuální reality umožnit návštěvu výrobních prostor a dozvědět se více o tvorbě křišťálových uměleckých děl. Slavná značka s několika závody tak snadno představí své tradiční postupy nejen potenciálním kupcům, ale také novým zaměstnancům, kteří pracují v jiném městě. V případě velkých mezinárodních firem je formát seznámení s prací na zahraničních pobočkách výrazným přínosem nejen pro lepší pochopení fungování celé společnosti, ale sníží také výdaje na pracovní cesty, které jsou navíc v této době obtížně realizovatelné.

Kromě prezentace reálného prostředí je navíc možné seznámit své zaměstnance s produkty, které jsou zatím ve fázi prototypů. Představení pomocí virtuální reality tak výrazně zvýší zapojení a angažovanost zaměstnanců a zároveň posílí znalost dalšího směřování společnosti, nadcházející cíle a vize. Tímto způsobem například designérka Anna Marešová ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy představila s ročním předstihem svůj návrh tramvaje T3 Coupé.

Opravdu velkým pozitivem virtuální reality je také možnost simulovat různé krizové scénáře. Je nasnadě představit si takové uplatnění ve zdravotnictví nebo při vojenském výcviku, své využití ale VR nalézá napříč obory, při úvodním školení zákaznické komunikace nebo práce s interními systémy. Kvalitně zpracovaný výukový program pak usnadní onboarding nejen samotným nováčkům, ale také nadřízeným či kolegům, kteří mají zaškolení na starost. Opravdu výrazně ulehčení přinese využití virtuální technologie v provozech s vysokou fluktuací zaměstnanců.

Kromě virtuální reality se na onboarding skvěle hodí i rozšířená realita. Česká automobilka ŠKODA Auto například využívá systém v rozšířené realitě pro prediktivní údržbu výrobních zařízení ve ŠKODA FabLab. Namísto tištěného manuálu tak nováčci dostanou k dispozici brýle HoloLens 2 od společnosti Microsoft. Stačí pak, aby pomocí brýlí naskenovali příslušný QR kód a do reálného prostředí se jim promítne hologram ve formě seznamu úkolů, které je nutné při prohlídce stroje udělat. Plnění jednotlivých částí podle detailního postupu si pak mohou odškrtávat gesty, které zařízení bez problému rozpozná. Práce s brýlemi i samotným systémem je vysoce intuitivní a celý proces kontroly tedy zabere výrazně méně času. ŠKODA Auto tak dosahuje efektivnějšího pracovního procesu, zlepšení bezpečnosti i snížení  nákladů.

Překážkou využívat v rámci HR procesu umělou realitu už nejsou ani pořizovací ceny helem, které se dnes pohybují na úrovni cen tabletů. Jak navíc potvrzuje průzkum PwC, v dlouhodobém horizontu může být nákup potřebného hardware společně s vývojem softwaru dokonce mnohonásobně výhodnější, než náklady na klasické školení.

Problémem není ani dodržování vysokých hygienických standardů, protože veškeré příslušenství se dá během několika minut ekologicky dezinfikovat pomocí UV boxů.

Autor: Tereza Kosáková, Brainz Immersive


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Katalog

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2021 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI