Print

Bezpečnostní systémy EUCHNER pro ochranné kryty a dveře strojů, robotů a výrobních linek

-- 15.09.14

Německá firma EUCHNER patří k předním světovým výrobcům komponent sloužících k zajištění bezpečnosti osob pracujících na strojních zařízeních. Jako jeden z prvních producentů představil EUCHNER před několika lety bezpečnostní systémy s vysokou úrovní kódování pracující na principu unikátně kódovaných RFID transpondérů integrovaných v aktuátoru. Systémy s vysokou úrovní kódování nabízejí velmi dobrou úroveň ochrany proti neoprávněné manipulaci uživatelem a díky tomu mají výhodné postavení v normě ISO 14119:2013 (Safety of machinery – Interlocking devices associated with guards – Principles for design and selection), která již za několik měsíců nahradí stávající EN 1088.

Moderní bezpečnostní systémy již nepoužívají mechanické aktuátory ve tvaru vidličky, které jsou kódované svým tvarem, ale aktuátory obsahující unikátně kódované transpondéry (RFID). To znamená, že existuje vždy jen jeden jediný aktuátor s určitým kódem.

Přenos dat z aktuátoru do bezpečnostního systému je bezkontaktní, takže není nutné mít přesně seřízený ochranný kryt. Při přiblížení aktuátoru do pracovního dosahu čtecí hlavy se načte jeho kód a porovná se s kódem v paměti systému naučeným během instalace. Pokud jsou oba kódy shodné, aktivují se bezpečnostní výstupy. Tím je zajištěna vysoká odolnost proti neoprávněné manipulaci. Počet možných kódů/kombinací velmi výrazně přesahuje 1 000, což je hranice, za kterou už dle ISO14119:2013 mluvíme o blokovacích prvcích s vysokou úrovní kódování.

A právě díky tomu je jediné opatření pro zabránění neoprávněné manipulaci, které je nutno dle nové normy udělat, tj. připevnit aktuátor způsobem znemožňujícím demontáž běžným nářadím (přivaření, lepení, nýtování, speciální šrouby). Dosud to bylo dostačující pro všechny typy blokovacích prvků, například pro elektromechanické bezpečnostní spínače a zámky s aktuátorem ve tvaru vidličky nebo pro magnetické spínače. Tyto prvky jsou však v nové normě zmíněny jako blokovací zařízení s nízkou úrovní kódování, u nichž je nutno nově provést alespoň jedno ze čtyř dodatečných opatření. Zjednodušeně řečeno, tyto prvky bude potřeba montovat mimo dosah, skrytě nebo jinak mechanicky zabezpečit, aby zejména při otevřeném ochranném krytu nebylo možné vložit náhradní aktuátor. To lze poměrně snadno udělat například na velkých obráběcích strojích, velmi složité to ale bude například u dveří v ochranných oploceních a u malých krytů či pracovišť. Náklady na tato dodatečná konstrukční opatření často vzrostou tak, že převýší cenový rozdíl  mezi bezpečnostními prvky staré a nové generace.

Firma Euchner nabízí bezpečnostní systémy jak bez jištění ochranného krytu (spínače), tak i s jištěním (zámky). Typové řady nesou označení CES, ESL, CET, MGB a CKS. O bezpečnostních systémech mluvíme proto, že se jedná o  certifikovaný celek zahrnující v jednom pouzdře vstupní prvky (čtecí hlava), logiku (bezpečnostní vyhodnocovací obvody) i výstupní prvky (polovodičové OSSD výstupy s detekcí zkratů na výstupu pomocí vlastních testovacích pulzů). Velkou výhodou jsou diagnostické LED, s jejichž pomocí lze dle barvy a počtu bliknutí přesně diagnostikovat závadu a její možné příčiny. Všechny systémy dosahují nejvyšší úrovně bezpečnosti, a to kat.4/PLe dle EN ISO 13849-1, i při použití jediného prvku na krytu.

Systémy s výstupními obvody typu AR jsou určeny pro řazení prvků do série již v místě instalace pomocí Y-konektorů a následné vyhodnocení celého řetězce pomocí jednoho bezpečnostního relé nebo vstupu na bezpečnostním PLC, a to bez snížení úrovně vlastností (PL) celého řetězce. V případě potřeby však mohou být provozovány i samostatně.

Systémy s výstupními obvody typu AP jsou určeny jen k samostatnému provozu, tedy každý prvek se zapojuje na vstupy nadřazeného bezpečnostního relé nebo systému samostatně. Dostupné jsou i typy určené pro přímé a jednoduché připojení k decentralizovaným modulům vstupů a výstupů, jako je například ET200pro. Proto jsou vybaveny konektorem M12 se stejným zapojením, jako mají tyto moduly.

http://controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/Casopis_zari_2014/euch1.JPGZákladem sortimentu bezkontaktních bezpečnostních spínačů je miniaturní typ CESC04 (obr. 1). Protože má stejné montážní rozteče jako většina magnetických bezkontaktních spínačů na trhu, představuje za ně ideální náhradu. Oproti nim má nejen více jak dvojnásobný pracovní dosah (±15 mm), ale hlavně více aktivních ploch, což umožňuje montáž aktuátoru, resp. směr jeho přibližování ze 7 různých pozic. Spínače CES-C04 jsou tedy z hlediska mechanické montáže velmi univerzální, dodává se k nim také sortiment montážních plechů pro hliníkové profily různých šířek a výrobců.

http://controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/Casopis_zari_2014/euch2.JPGBezpečnostní spínače CES existují i v jiných typech pouzdra; příkladem může být provedení ve tvaru kostky s konektorem M12, prodávané pod označením CES-C01. Toto pouzdro je standardizováno a je obvyklé zejména v automobilovém průmyslu. Nejčastěji bývá tento spínač integrován do ocelové petlice (obr. 2). V jazyku petlice je umístěn transpondér, její pohyblivá část je vybavena nejen aretací proti nechtěnému zavření, ale i otvorem pro umístění visacích zámků. Při vstupu do nebezpečného prostoru lze petlici uzamknout. Spínač i jeho konektor jsou chráněny před poškozením mechanickým krytem. Petlice je použitelná pro posuvné dveře i dveře na pantech, svým provedením je určena do těžkých provozů s hrubým zacházením a lze ji snadno instalovat například na hliníkové profily.

http://controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/Casopis_zari_2014/euch3.JPGNovinkou v sortimentu společnosti Euchner je bezpečnostní spínač ESL ve tvaru dveřního madla (obr. 3). Již není dále nutné pořizovat zvlášť mechanické madlo od výrobců profilových systémů a dodatečně na dveře montovat bezpečnostní spínač. Robustní celokovové pouzdro je vhodné do těžkých průmyslových prostředí. Západka, ve které je integrován transpondér, má klínovitý tvar jako u běžných dveří. Dveře lze tedy zavírat prostým přibouchnutím, pouzdro slouží současně jako doraz. Symetrické provedení madla ESL dovoluje snadnou montáž na hliníkové nebo ocelové profily šířky 30–50 mm, a to jak pro dveře zavěšené vpravo, tak i pro dveře zavěšené vlevo; k tomu může uživatel přemístit konektor nahoru nebo dolů. V pouzdře je navíc instalována zámková vložka – tou lze madlo uzamknout a zabránit tak neautorizovaným osobám otevřít dveře a zastavit proces v nevhodném okamžiku. Jako volitelný doplněk lze dokoupit únikový prvek ve tvaru modrého hřibovitého tlačítka, kterým lze dveře otevřít zevnitř chráněného prostoru, pokud dojde k jejich nechtěnému zabouchnutí.http://controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/Casopis_zari_2014/euch4.JPG

Pro aplikace, kde je nutné i jištění (uzamčení) ochranného krytu, jsou určeny bezpečnostní systémy CET (obr. 4). Jedná se vlastně o bezpečnostní zámky nové generace, kde se místo tvarem kódovaného aktuátoru ve tvaru vidličky používá zamykací kolík s integrovaným RFID transpondérem. I díky tomu CET dosahuje PLe pro funkci detekce uzamčení krytu.

Zamykací kolík je odpružený a při zavírání dveří se přes naváděcí rampu dostane do zamykací prohlubně obsahující čtecí hlavu. Do této prohlubně kolík zapadne a tím je zajištěno uzamčení krytu. Naváděcí rampa může být také dvojitá – kolíkem lze tedy najíždět zleva i zprava. V praxi je to využitelné třeba u zamykání otočných stolů, přesuvných krytů nebo k zajištění polohy různých manipulátorů. K odemčení krytu je určen zabudovaný elektromagnet, který vytlačí zamykací kolík nad úroveň zamykací prohlubně. Systém toleruje nepřesné seřízení dveří až o ±4 mm v každém směru. Maximální jisticí síla je 6 500 N, což je více než dvojnásobek proti zatížení, které snesou běžné elektromechanické zámky. Volitelně lze CET vybavit prvky umožňujícími nouzové odjištění zevnitř chráněného prostoru.

Nejsofistikovanějším zástupcem celé řady je dveřní systém MGB (obr. 5) využívající princip zamykacího kolíku s integrovaným RFID transpondérem podobně jako CET, ale mechanicky optimalizovaný pro použití na dveřích. Do blízkosti dveří se také obvykle umísťují tlačítka sloužící jako žádost o vstup do chráněného prostoru, nulování chyby a podobně. I http://controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/Casopis_zari_2014/euch5.JPGty umí MGB snadno nahradit, dodává se totiž i v mnoha verzích s integrovanými ovládacími prvky na přední straně krytu. Typicky se jedná o prosvětlená tlačítka s výměnnými barevnými krytkami, tlačítko nouzového zastavení s monitorovacím kontaktem nebo přepínače ruční či na klíček. Tyto ovládací prvky jsou vyvedeny do svorkovnice uvnitř MGB zcela samostatně, takže jejich funkčnost není pevně dána a nadřazený řídicí systém je může libovolně využít.

MGB je vybaveno venkovní klikou pro pohodlné ovládání, kterou lze při použití na posuvných dveřích nahradit dveřní koulí. Kliku je možno pomocí visacího zámku zajistit v otevřené poloze, je-li třeba chránit osoby vstupující dovnitř nebezpečného prostoru, například při provádění údržby.

Volitelně lze MGB doplnit modulem s vnitřní nouzovou červenou klikou, kterou lze i uzamčené dveře kdykoli a jediným pohybem odemknout a otevřít a uniknout tak z nebezpečného prostoru. Současně dojde k vypnutí bezpečnostních výstupů a k zastavení nebezpečných pohybů.

Konstrukce MGB toleruje ve velkém rozsahu neseřízené dveře, provedení je univerzální pro levé a pravé dveře a velmi snadná je také montáž – stačí jen 2 šrouby pro každý modul, uchycené třeba do středové drážky v hliníkovém profilu. Významní dodavatelé ocelových plotových systémů, jako je například Axelent nebo Troax, také dodávají jako systémové příslušenství hotové montážní plechy pro MGB.

MGB lze také jako jediný obdobný bezpečnostní systém na trhu dodat rovněž s integrovaným rozhraním Profinet (pod označením MGB-PN). Zapojování, konfigurace a diagnostika se tak velmi zjednoduší. Přes Profinet jsou vedeny veškeré signály, jak bezpečnostně relevantní, tak i ty od ovládacích prvků a signálek. MGB-PN má integrovaný dvouportový RT přepínač, takže lze jednotlivé MGB-PN propojovat řetězově od jednoho ke druhému, není nutné od každého táhnout datový kabel až do přepínače v rozváděči.

EUCHNER electric s.r.o.
www.euchner.cz


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI