Print

Bezdrátová technologie usnadňuje pekárně život

-- 29.01.18

 • Řešení: Anybus Wireless Bolt
 • Země: Rakousko/Švédsko
 • Společnost: Softtec GmbH
 • Shrnutí: Zařízení Anybus Wireless Bolt™ umožňuje bezdrátovou komunikaci Bluetooth s I/O PROFINET mezi rotujícím pečicím strojem a řídicí skříní.

Rakouský výrobce strojů se zbavil kabelů a snížil náklady při budování automatizačního systému ve švédské pekárně.

Švédská pekárna Östras Bröd peče chleba už od roku 1899. Ale to, že máte dlouhou tradici, neznamená, že nemůžete využívat nové technologie. Zcela nový pečicí stroj této pekárny využívá moderní řídicí systém na bázi ovládacích prvků společnosti Siemens a bezdrátovou technologii společnosti HMS Industrial Networks.

Výrobcem stroje je rakouská společnost Softtec specializující se na inovativní automatizační řešení pro pekárny. 

Problém

Pečicí stroj sestává z několika velkých válcových kontejnerů, které během procesu pojímají těsto. Válce se pomalu otáčejí jako kolotoč, což umožňuje jejich plnění moukou a vodou, ale také komplikuje zapojení kabeláže. Řídicí skříň je navíc umístěna na druhé straně místnosti, což vedení kabeláže ještě více komplikuje. 

Řešení

Aby společnost Softtec tento problém vyřešila, nainstalovala zařízení Anybus Wireless Bolt od společnosti HMS. Anybus Wireless Bolt zajišťuje velice spolehlivé bezdrátové spojení pomocí protokolu Bluetooth nebo Wireless LAN na vzdálenost až 100 metrů. Horní část zařízení Wireless Bolt je namontována na vnější ploše, zatímco spodní strana je uvnitř a je připojena ke stroji (prostřednictvím protokolu Ethernet).

V případě pečicího stroje společnosti Softtec se zařízení Wireless Bolt používá jako náhrada kabelu od stroje k hlavní řídicí skříni na druhé straně místnosti. Společnost Softtec namontovala jedno zařízení Wireless Bolt na horní stranu pečicího stroje a další Wireless Bolt na horní stranu řídicí skříně vzdálené zhruba 10 metrů.

„Alternativou k použití bezdrátové komunikace by v této situaci byly sběrací kroužky,“ tvrdí Andreas Kisch ze společnosti Softtec, „ale vše, co se pohybuje a otáčí, se po určité době opotřebí, takže jsme se rozhodli pro bezdrátové řešení nevyžadující žádnou údržbu.“

Komunikace Bluetooth

Data se mezi dvěma zařízeními Wireless Bolt přenášejí pomocí protokolu Bluetooth. Společnost Softtec nejprve zkoušela použít WLAN, ale zjistila, že v rušeném prostředí pekárny (se spoustou jiného rádiového provozu a s množstvím nerezové oceli odrážející rádiové vlny) bude lepší použít komunikaci Bluetooth.

Protože technologie Bluetooth využívá kanály s úzkými frekvenčními pásmy a aktivně přepíná kmitočty, aby nalezla dobré spojení, je často nejlepším řešením, pokud je zapotřebí robustní a stabilní připojení, zatímco WLAN je lepší pro přenos větších objemů dat.

Jelikož jde o řídicí systém na bázi technologie Siemens, komunikace využívá I/O PROFINET. Bluetooth je preferovanou volbou pro I/O komunikaci po síti PROFINET, takže to bylo dalším důvodem použít Bluetooth. Cyklus dat I/O byl nastaven na 64 milisekund.

Spolehlivé řešení pro použití do budoucna

Nový pečicí stroj bude brzy péct chleba pro obyvatele jižního Švédska. A společnost Softtec nalezla bezdrátové řešení, o které se může rozhodně opřít ve svých budoucích instalacích po celém světě.

„Proces instalace byl v podstatě typu plug-and-play,“ vysvětluje Andreas Kisch. „Do jisté míry nám pomohla i společnost HMS; prošli jsme spolu procesem instalace a bylo to poměrně snadné. Nakonec jsme ušetřili celkem dost peněz, protože jsme nemuseli použít drahé sběrné kroužky a nebylo nutné vést vůbec žádné kabely.“

Další informace najdete na stránce www.anybus.com  nebo www.softtec.co.at.

Zařízení Anybus Wireless Bolt vám umožňuje připojit průmyslová zařízení k bezdrátové síti. Připevňuje se ke skříni nebo stroji a umožňuje bezdrátový přístup. Bezdrátový přenos se provádí prostřednictvím technologie Bluetooth, Bluetooth Low Energy nebo WLAN.

Wireless Bolt má stupeň krytí IP67 a maximální dosah 100 metrů. Může komunikovat se zařízeními po síti Ethernet, přes sériové spojení (RS232/RS485) nebo po sběrnici CAN. Bez ohledu na komunikační metodu používá stejný konektor (2x9p; 3,5 Plug Connector) pro napájení i komunikaci.

Pozitivní dopady

 • Bezdrátová komunikace mezi hlavním strojem a skříní.
 • Není nutno používat drahé sběrné kroužky.
 • Žádné opotřebení.

Společnost HMS Industrial Networks je přední nezávislý dodavatel produktů pro průmyslovou komunikaci a připojování automatizačních zařízení a systémů.

Společnost HMS uvádí na trh produkty pod následujícími značkami:

 • Anybus® – konektivita do mnoha sítí po sběrnici fieldbus a po síti průmyslového Ethernetu
 • IXXAT® – komunikační řešení po sběrnici CAN pro bezpečnostní aplikace a automobilový průmysl
 • eWON® – vzdálený přístup a správa průmyslových zařízení 

V České republice distribuuje produkty Anybus a IXXAT společnost FCC průmyslové systémy (www.fccps.cz).

Produkty eWON distribuují společnosti FCC průmyslové systémy a Foxon (www.foxon.cz).

Další informace poskytne Yvan Rudzinski (yvru@hms.se), obchodní ředitel společnosti HMS pro region CEE.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

 •   Události  
 •   Katalog  

Události

FORMY a PLASTY 2020
2020-10-07 - 2020-10-08
Místo: Brno
Výrobný manažment
2020-10-13 - 2020-10-14
Místo: Holiday Inn Žilina
ÚDRŽBA 2020 - „Efektivnost aplikace Průmyslu 4.0 do managementu údržby“
2020-10-14 - 2020-10-15
Místo: Konferenční centrum AV, zámek Liblice

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI