Print

Beckhoff: Otvorené automatizačné systémy

-- 11.10.16

Spoločnosť Beckhoff New Automation Technology sa od svojho založenia zamerala na vývoj a výrobu produktov pre automatizáciu na platforme priemyselných PC. Postupne sa podarilo vytvoriť novú filozofiu automatizácie, ktorej obľuba stále stúpa. Už tretím rokom je značka Beckhoff zastupovaná na území Českej republiky a Slovenska svojou dcérskou spoločnosťou v Brne.

Hlavným dôvodom bol zvýšený záujem o komponenty Beckhoff ako aj požiadavky na kvalitné technické zabezpečenie na lokálnej úrovni. Pre zákazníkov je k dispozícii obchodné a technické oddelenie. Nechýba tiež školiaca miestnosť vybavená najnovšími technológiami vzdelávania programátorov a pracovníkov údržby. Pobočka Beckhoff Česká republika plne pokrýva potreby trhu v Čechách a na Slovensku. Tím odborníkov je schopný poradiť nielen s vývojom nových aplikácií ale aj s retrofitom starších zariadení a servisom starších výrobkov Beckhoff.

V čom sa Beckhoff odlišuje od ostatných výrobcov riadiacich systémov? Už na prvý pohľad je zrejmé že všetky riadiace systémy Beckhoff sú postavené na platforme PC. Pre samotného užívateľa to znamená otvorenosť a voľnosť na akú je zvyknutý z prostredia informačních technológii. Na priemyselnom počítači (IPC) Beckhoff paralelne beží runtime systému TwinCAT, ktorý vykonáva PLC úlohu v reálnom čase a vedľa neho pracujú aplikačné programy operačného systému Microsoft Windows®. Vhodným príkladom priemyselných PC Beckhoff je riadiaci systém C6930, ktorý môže byť vybavený až štvorjadrovým procesorom Intel® Core™ i7 6th Generation s taktovacou frekvenciou 2,4 GHz.

Nakoľko ide o riadiaci systém na platforme PC nájdete na C6930 všetko to, čo na klasickom PC. Operačnú pamäť RAM až do veľkosti 16 GB, HDD alebo SSD disk, DVI výstup pre monitor alebo riadiaci panel, USB 2.0 a USB 3.0 porty a gigabitové ethernetové porty. Priemyslený počítač C6930 je v kompaktnom kovovom prevedení so zvýšeným teplotným rozsahom vnútorných komponentov. Počítač je hardvérovo konfigurovateľný s možnosťou dopĺňania ďalších priemyselných rozhraní napr. EtherCAT, Profinet, Profibus, CAN atď.

Kombinácia paralelného behu operačného systému Microsoft Windows® a runtime aplikácie TwinCAT umožňuje používateľovi kombinovať štandardné PLC programovacie jazyky s klasickým programovaním, ktoré poznáme zo sveta IT. Systémy Beckhoff môžu v skutočnom čase (real time) riadiť výrobnú linku v jazyku PLC a zároveň pod operačným systémom Microsoft Windows môže bežať databázová aplikácia, ktorá ukladá údaje o počte vyrobených kusov, generuje sériové čísla a ďalšie dôležité informácie týkajuce sa výrobného procesu. Tieto výrobné dáta sú dostupné ktorémukoľvek používateľovi v podnikovej sieti prostredníctvom SQL serveru, web serveru atď. Pre výrobcu výrobnej linky alebo podnikovú údržbu je možné sa pripojiť na diaľku k výrobnej linke a diagnostikovať alebo upravovať riadiaci program PLC napríklad pomocou softwaru TeamViewer. Možnosti ako využívať priemyselný počítač Beckhoff sú neobmedzené nakoľko ide o platformu PC. Stručne povedané Beckhoff kombinuje to najlepšie v oblasti riadiacich systémov a informačních technológií.

Ponuka priemyselných PC firmy Beckhoff je široká. Zákazník si môže vybrať medzi radou kompaktných PC vhodných do rozvádzačov, montážou do racku, na montážné plato alebo DIN lištu. Ďalšou skupinou sú panelové PC veľkosti od 5" po 24" s rozlíšením HD. Panely môžu byť vo viac dotykovom prevedení – technológia multitouch. Typickými znakmi panelov Beckhoff je robustné hliníkové šasi a kvalitný zobrazovací panel určený na priemyselné použitie.

Druhým kľúčovým prvkom stratégie firmy Beckhoff je otvorenosť. Nejde len o otvorenosť na úrovni hardvéru ale aj otvorenosť k rôznym spôsobom komunikácie. Aj keď Beckhoff vyvinul vlastnú komunikačnú zbernicu EtherCAT ponúka možnosti pripojenia riadiacich systémov a vstupno-výstupných kariet ku všetkým bežným priemyselným zberniciam: Profibus, Profinet, CANopen, DeviceNet, Modbus atď. V spojení s otvorenou platformou IPC dostáva zákazník pri tvorbe aplikačného softvéru voľnosť komunikácie s inými zariadeniami.

Vývojový nástroj a run-time spoločnosti Beckhoff se nazývá TwinCAT. Aktuálna verzia 3 je integrovateľná do prostredia MS Visual Studio®, čím vzniká unikátny programovací nástroj, ktorý kombinuje štandardné PLC programovacie jazyky podľa normy IEC 61131-3 (LD, FBD, IL, SFC, ST) s možnosťou programovania „real-time“ aplikacií v jazyku C/C+. Samozrejmosťou je možnosť používania ostatných programovacích jazykov a nástrojov prostredia Microsoft Visual Studia® ( C#, VB atď). Ďalšie doplnky vývojového nástroja TwinCAT zahrňujú knižnice na tvorbu NC a CNC aplikácií, automatizáciu budov, funkčnú bezpečnost atď. Naviac TwinCAT 3 umožňuje jednoduché spojenie s prostredím Matlab/Simulink a Lab-View, čím užívateľ dostane maximálne výkonný a efektívny nástroj pre riešenie zložitých priemyselných úloh. Ponuka spoločnosti je tak široká, že presahuje rozsah tohoto článku. Je však dôležité spomenúť pohony a to nielen klasické servomeniče , servopohony a prevodovky, ale aj špeciálne pohony napríklad lineárne motory a mechatronický systém XTS.

Medzi tohoročné novinky spoločnosti Beckhoff určite patrí nová rada 7 palcových panelových PC s označením CP6706-0001-0050, ktoré sú vybavené viacjadrovými procesormi Intel® Atom™ a pamäťovou kartou CFast. Základnú pämať RAM 2 GB DDR3L je možné rozšíriť až na 8 GB. Priemyselné PC je dostupné s operačným systémom Windows Embedded Compact 7® nebo Windows Embedded Standard 7®. Rovnaké typy viacjadrových procesorov Intel® Atom™ využíva aj nová rada priemyselných počítačov C6905-0010 Z nášho pohľadu budúcnosť IPC je v používaní viacjadrových procesorov s ktorými dokáže efektívne pracovať programovacie prostredie TwinCAT 3. Najvýkonnejším priemyselným počítačom spoločnosti Beckhoff je priemyselný servrer C6670 osadený dvomi 18jadrovými procesormi Intel® Xeon®. S dvomi Gigabit Ethernet řadičmi a výkonnou grafickou kartou tento server ponúka neuveriteľný výpočtový výkon pre nejnáročnejšie automatizačné úlohy.

Ďalšou novinku je jednokáblové riešenie EtherCAT P, ktoré umožňuje kombinovať komunikáciu a napájanie v jednom štvoržilovom Ethernetovom kábli. Toto revolučné riešenie umožňuje napájanie snímačov a akčních členov s rôzným napäťím cez EtherCAT P Slave modul. Napätia US (napájanie zbernice a snímačov) a UP (napájanie akčných členov) sú od seba galvanicky oddelené a umožňujú odber pripojených členov až do 3A.

Všetky výhody EtherCATu ako voľná topológia, vysoká prenosová rýchlosť, diagnostika, časové značky atď zostali úplne zachované. Technológia EtherCAT P umožňuje navzájom prepájať všetky úrovne danej aplikácie od snímačov s napájaním 24 V DC až po servomeniče s napájaním 400 V AC /600 V DC s odberom 64 A. V neposlednom rade EtherCAT P prináša zníženie nákladov na kabeláž, montáž a znižuje chybovosť pri zapájaní. V produktovom portfóliu sú okrem napájacích a vstupno-výstupných modulov (digitálne a analógové) aj EtherCAT P kabeláž.

Kompaktné riešenie v oblasti funkčnej bezpečnosti spoločnosť Beckhoff ponúka novinku EK1960 TwinSAFE Companct Controller. Tento modul môže pracovať samostatne alebo s ďalšími TwinSAFE komponentmi v sieti EtherCAT. V základnej konfigurácii je k dispozícii 20 digitálných vstupov a 24 výstupov. Programovanie je v TwinCAT Safety editore, ktorý je súčasťou vývojového prostredia TwinCAT3.

Podrobné informácie nájdete na webových stránkách www.beckhoff.com. 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice
Dny teplárenství a energetiky
2020-09-08 - 2020-09-09
Místo: KC ALDIS, Hradec Králové
Digitální výroba 2020
2020-09-09 - 2020-09-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-09-10 - 2020-09-10
Místo: Praha
Potravinářství + Farmacie 2020
2020-09-22 - 2020-09-22
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI