Print

Balluff – novinky z oblasti bezpečnostních komponent

-- 13.03.17

Společnost Balluff představí na 25. mezinárodním veletrhu AMPER 2017 v Brně kromě tradiční nabídky indukčních, kapacitních, magnetických, optoelektronických snímačů, přístrojů k odměřování polohy, systémových řešení pro připojení snímačů prostřednictvím průmyslových sběrnic s využitím rozhraní IO-Link také čtyři technické novinky z oblasti bezpečnostních komponent.

Jednou z prezentovaných novinek je bezpečnostní sběrnicový modul, který spojuje automatizační a bezpečnostní techniku pomocí systému IO-Link. Dalšími představovanými novinkami jsou bezpečností optické závory BLG 4A určené k ekonomickému zabezpečení nezabezpečených prostor pro ochranu osob, bezpečnostní snímač s funkcí / bez funkce zamykání BID F101 a tlačítko nouzového zastavení BAM ES s kompaktním provedením pro jednoduchou montáž na různé stroje a zařízení.

Bezpečné snímání signálů a komunikace

Bezpečnostní sběrnicový modul Profisafe IO-Hub (obr. 1) spojuje automatizační a bezpečnostní techniku pomocí systému IO-Link. Tento nový bezpečnostní modul vstupů a výstupů vystupuje v síti jako IO-Link Master. V úrovni snímačů je otevřený, proto jej lze připojit k téměř jakémukoliv bezpečnostnímu zařízení. Díky spojení automatizační a bezpečnostní techniky je stroj zajištěn i řízen jedním systémem, protože systém IO-Link poskytuje jak podrobné informace o snímačích a akčních členech, tak i bezpečnostní informace. Oba světy propojuje protokol Safety over IO-Link. Integrace bezpečnostní techniky je tak jednoduchá jako nikdy předtím.

Parametry modulu se nastavují centrálně z řídicího systému. Bezpečnostní informace jsou přes jednotku master sdělovány přímo do řídicího systému. Bezpečnou komunikaci s řídicím systémem zajišťuje použití protokol Profisafe v komunikačním systému Profinet.

Výhody bezpečnostního sběrnicového modulu jsou:

  • nízké náklady na opravy díky průběžné diagnostice a jednoduché výměně zařízení,
  • nízké náklady na montáž díky jednotným připojovacím kabelům M12,
  • zmenšení požadovaného počtu IP adres,
  • standardizovaná koncepce kabeláže, možnost přímého připojení bezpečnostních jisticích zařízení,
  • možnost připojit téměř jakékoliv bezpečnostní zařízení.

Optoelektronické zajištěnínebezpečných míst

Bezpečnostní optické závory BLG 4A (obr. 2) jsou bezkontaktní ochranná zařízení pro detekci prstů, rukou nebo těla. Používají se v pracovních prostorách, v nichž jsou umístěny potenciálně nebezpečné stroje. Jejich úkolem je dát při vstupu obsluhy popud k zastavení pohybu stroje. Zařízení se skládá z vysílače a přijímače infračerveného záření. Jakmile jsou paprsky mezi vysílačem a přijímačem přerušeny, přijímač přepne výstup OSSD, který iniciuje zastavení stroje.

Výhody bezpečnostních optických závor BLG 4A jsou:

  • nahrazují ochranná oplocení a umožňují lepší využití prostoru,
  • zajišťují rychlou interakce mezi člověkem a strojem, vysoce odolné proti manipulaci.

Závory jsou vhodné k detekci prstů, rukou nebo celého těla. Odpovídají podmínkám pro úroveň vlastností PL e a úroveň integrity bezpečnosti SIL 3 a pomáhají zajistit spolehlivé zastavení nebezpečných pohybů.

Bezpečnostní spínač BID F101 s funkcí zamykání nebo bez ní

Bezpečnostní spínače s odděleným ovladačem jsou zařízení, která zajišťují ochranu osob i stroje. V součinnosti s řídicím systémem a bezpečnostním modulem zabezpečují přístup do chráněného prostoru. V závislosti na požadavcích mohou být použity bezpečnostní spínače nebo bezpečnostní zámky s mechanickým nebo elektrickým zamykáním. Bezpečnostní spínače BID F101 (obr. 3) mají odolné kovové pouzdro s indikací stavu a otočnou ovládací hlavu (kroky po 90°) se dvěma otvory. Připojují se pětipólovým nebo osmipólovým konektorem M12.

K jejich výhodám patří to, že uzamčení může být vybaveno pracovním nebo klidovým proudem. Přídržná síla je 2 500 N.

Tlačítko nouzového zastavení BAM ES

Zařízení s automatizovaným provozem, které může být nebezpečné, musí být vybaveno tlačítkem nouzového zastavení. Zařízení pro nouzové zastavení je doplňkovým ochranným zařízením, které podle potřeby ihned odešle příkaz k zastavení a může být použito jako zařízení k ochraně osob. Tlačítko musí být viditelné a neustále snadno přístupné, aby umožňovalo zastavení v každé nouzové situaci.

Základní funkcí tlačítka nouzového zastavení BAM ES (obr. 4) je spolehlivé odpojení napájení. Jde o zařízení s nuceným rozpojením podle ČSN IEC 60947-5-1 (Spínací a řídicí přístroje nízkého napětí – Část 5-1: Přístroje a spínací ústrojí řídicích obvodů – Elektromechanické přístroje řídicích obvodů). Hřibové tlačítko s otočným odjištěním se připojuje pětipólovým konektorem M12. Jeho výhodami jsou odolnost proti prachu a vodě, kompaktní pouzdro a jednoduchá montáž.

www.balluff.cz


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

PROMOTIC Semináře
2018-10-23 - 2018-10-23
Místo: Trnava
ÚDRŽBA 2018
2018-10-24 - 2018-10-25
Místo: Liblice
PROMOTIC Semináře
2018-10-24 - 2018-10-24
Místo: Praha
Školení pro uživatele kalibrátorů a kalibračního software Beamex
2018-10-30 - 2018-10-31
Místo: Jelínkova vila, Třebíčská 342/10, 594 01 Velké Meziříčí
Bezpečnost v průmyslu
2018-10-31 - 2018-10-31
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI