Print

Automatizační „stavebnice“ společnosti Panasonic

-- 23.07.18

Pro stavbu jednoúčelového stroje, výrobní linky či jakéhokoli jiného zařízení je třeba vždy na začátku stanovit, jaké komponenty budeme používat. Motory má výborné firma XY, programovatelné automaty dodá jiná a senzoriku koupíme „tam a tam“. Zkuste na to jít opačně. Zvolte si celosvětově silného partnera, který zastřeší kompletní dodávku automatizační techniky. Vše vám dodá jedna společnost. Veškerý vývoj v rámci společnosti Panasonic probíhá interně a tím je zaručeno, že pohony, PLC, dotykové displeje, bezpečnostní brány, popisovací lasery a další produkty mají jednotný systém komunikace. Zapomeňte na nepřehlednou změť protokolů a pojďte s námi projít krátkou ochutnávku produktů, které si vzájemně „rozumí“.

Servomotory MINAS A6SX s pokročilými bezpečnostními funkcemi podle EN 61800-5-2

Průmysl zaznamenal v posledních letech několik významných změn v oblasti pohonů. Splnit bezpečnostní požadavky je dnes pro pohony náročnější než kdy jindy.

Pro naplnění bezpečnostních funkcí musejí pohony splňovat zvláštní požadavky, zejména pokud mají vyhovovat normě EN61800-5-2.

Klasické bezpečnostní PLC jsou limitovány sadou logických funkcí a mají omezeno množství procesních dat. S těmito jednotkami často není bezpečné sledování pohonů podle požadavků evropské směrnice o strojních zařízeních možné.

Samozřejmě že možnost vypínat stroje elektronicky nabízí řadu výhod. Například krátká reakční doba, menší opotřebení v důsledku odstranění mechanických částí nebo menší rozměry – to vše má přímý vliv na dostupnost a cenu strojů a zařízení.

Při návrhu strojů bývá nejvyšší prioritou bezpečnost obsluhy. Optimální návrh však může vést k vyšším nákladům nebo potřebě většího prostoru. Panasonic čelí oběma výzvám řadou inteligentních řešení, která zaručují minimální náklady a požadavky na prostor v kombinaci s maximální bezpečností obsluhy, stroje a nástrojů.

Inteligentní bezpečnostní řešení šetří místo a peníze: 

 • odstranění bezpečnostních vypínačů;
 • žádné odstávky během údržby, žádné nebezpečí pro obsluhu během uvádění do provozu nebo při změnách nastavení;
 • bezpečné snížení rychlosti;
 • díky významnému omezení bezpečnostního prostoru a ochranných zón je zapotřebí méně místa. 

Základní verze servopohonu Panasonic je vybavena 17 bezpečnostními funkcemi a 9 bezpečnými vstupy/výstupy.

Panasonic FP-XH: kompaktní PLC s vestavěným řízením pohonů

Nové FP-XH je kombinací kompaktního odolného programovatelného automatu (PLC) a systému pro řízení pohybu.

CPU má 16 digitálních vstupů/výstupů + 4 vysokorychlostní vstupy navíc. PLC lze rozšířit o jednotky Panasonic z řady FP0R a FP-X. FP-XH je dodáváno s elektronickou spojkou, vačkou a převodovkou, stejně jako s funkcemi pro lineární a kruhovou interpolaci.

Polohovací parametry lze nastavit v programu PMX Configurator pomocí profilů vaček. PMX Configurator je součástí programovacího softwaru FPWIN Pro 7.

FP-XH využívá sběrnici pro řízení v reálném čase; jde o prověřenou sběrnici RTEX (Realtime Express).

Díky své vysoké přenosové a vzorkovací rychlosti je tato rychlá ethernetová sběrnice zvlášť vhodná pro vysoce dynamické úlohy řízení polohy jedné i více os. Komunikace mezi Master a Slave prvky se pak děje v reálném čase. Montáž a připojení zařízení FP-XH je velmi snadné, smyčková kabeláž pak zajišťuje bezporuchový chod. Pro kabeláž bez problému postačí standardní kabely Ethernet (Cat 5e, vzdálenost až 100 m mezi jednotkami).

Díky tomuto sběrnicovému systému se tak výrazně zvyšuje výkon a produktivita v aplikacích, které byly dosud řešeny pomocí tradičních programovatelných digitálních a analogových řadičů.

Spolu s řadami servomotorů MINAS A6N / MINAS A5N funguje FP-XH jako technologický upgrade pro aplikace až s osmi osami.

Řada MINAS A6 vyniká díky vysoce dynamickým servomotorům s nejmodernějšími technologiemi a velkým výkonem, přičemž si zachovává lehké a kompaktní provedení. Díky inovativní elektronice umožňuje řízení pohybu MINAS A6N přesné polohování. Speciální funkce a šířka pásma 3,2 kHz pomáhají redukovat vibrace. Standardní parametry jsou až 6 500 otáček za minutu a zpětná vazba je zajištěna 23bitovým přírůstkovým nebo absolutním enkodérem. Pří řízení pohybu může dojít krátkodobě k dosažení 350 % jmenovitého krouticího momentu.

Panasonic MINAS A6V: moderní servomotory i pro DC sítě

Vysoký výkon je nyní k dispozici i pro napájecí napětí 24 nebo 48 V DC. Panasonic rozšiřuje svou řadu servomotorů MINAS A6 o nový typ MINAS A6V.

Energetická účinnost, dlouhá životnost, vysoký výkon, odolnost proti přepětí – společnost Panasonic dokázala převést výhody servomotorů s permanentními magnety i do světa 24- a 48voltového napětí.

Bateriové stejnosměrné motory se běžně používají pro řešení pohonů všude tam, kde není k dispozici žádná jedno- či třífázová napájecí síť. Ve většině případů mohou být tyto motory přizpůsobeny speciálnímu napětí. Zvláště v oblasti automobilového průmyslu a zdravotnictví je poptávka po motorech s bateriovým napětím stále větší. Tyto motory vhodně doplňují široké portfolio servomotorů společnosti Panasonic.

Základní parametry: 

 • vstupní napětí 24/48 V DC
 • 200 W nebo 400 W
 • 23bitový absolutní enkodér
 • rozhraní Modbus RTU
 • ovládání polohy, rychlosti a točivého momentu
 • pulzní ovládání s výkonem až 500 kpps (kpps = tisíc impulzů za sekundu)
 • jmenovitá rychlost 3 000 ot./min 

Pohybový senzor pro detekční vzdálenost až 17 m

Nový pasivní infračervený senzor společnosti Panasonic se vyznačuje svou neuvěřitelně malou optikou a dosahem až 17 metrů. Pokud je senzor instalován v této výšce, dosáhne detekční oblast průměru 23,5 metru.

Speciální konstrukce objektivu s rozšířeným okrajem umožňuje rychlou integraci do aplikací vyžadujících určitý standard IP (například použitím o-kroužku). Minimální průměr objektivu je 19,3 mm.

Pyroelektrický snímač doplňuje rodinu PaPIR EKMC (spotřeba v pohotovostním režimu 170 μA) pro bezbateriová zařízení a rodinu EKMB (spotřeba v pohotovostním režimu 1 μA, 2 μA a 6 μA) pro zařízení s baterií.

Čtyřnásobný snímač s velmi vysokou hustotou 128 detekčních zón zaručuje spolehlivou odezvu i na velké vzdálenosti. Detekční oblast je kruhová a symetrická, což zjednodušuje integraci senzorů díky nezávislosti orientace čidel v konečném produktu.

Pasivní infračervené senzory Panasonic jsou vhodné pro širokou škálu aplikací řízení osvětlení. Typickými oblastmi použití jsou např. svítidla ve velkoplošných skladech, detektory pohybu ve veřejných a průmyslových budovách, bezpečnostní kamery a pouliční osvětlení.

Parametry: 

 • detekční vzdálenost až 17 m
 • výstup: digitální (výstup otevřeného kolektoru) a analogový (výstup optického zesilovače)
 • dostupné barvy objektivu: bílá, perleťově bílá a černá


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

 •   Události  
 •   Katalog  

Události

Automatizace a modernizace pivovarů 2019
2019-01-24 - 2019-01-24
Místo: Hotel Luční bouda, Pec pod Sněžkou
DIAGO 2019
2019-01-29 - 2019-01-30
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Roboty 2019
2019-01-30 - 2019-02-01
Místo: Brno, hotel Avanti
Úspory v průmyslu
2019-03-05 - 2019-03-05
Místo: Hotel STEP ****, Praha
AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI