Print

Automatizační „stavebnice“ společnosti Panasonic

-- 23.07.18

Pro stavbu jednoúčelového stroje, výrobní linky či jakéhokoli jiného zařízení je třeba vždy na začátku stanovit, jaké komponenty budeme používat. Motory má výborné firma XY, programovatelné automaty dodá jiná a senzoriku koupíme „tam a tam“. Zkuste na to jít opačně. Zvolte si celosvětově silného partnera, který zastřeší kompletní dodávku automatizační techniky. Vše vám dodá jedna společnost. Veškerý vývoj v rámci společnosti Panasonic probíhá interně a tím je zaručeno, že pohony, PLC, dotykové displeje, bezpečnostní brány, popisovací lasery a další produkty mají jednotný systém komunikace. Zapomeňte na nepřehlednou změť protokolů a pojďte s námi projít krátkou ochutnávku produktů, které si vzájemně „rozumí“.

Servomotory MINAS A6SX s pokročilými bezpečnostními funkcemi podle EN 61800-5-2

Průmysl zaznamenal v posledních letech několik významných změn v oblasti pohonů. Splnit bezpečnostní požadavky je dnes pro pohony náročnější než kdy jindy.

Pro naplnění bezpečnostních funkcí musejí pohony splňovat zvláštní požadavky, zejména pokud mají vyhovovat normě EN61800-5-2.

Klasické bezpečnostní PLC jsou limitovány sadou logických funkcí a mají omezeno množství procesních dat. S těmito jednotkami často není bezpečné sledování pohonů podle požadavků evropské směrnice o strojních zařízeních možné.

Samozřejmě že možnost vypínat stroje elektronicky nabízí řadu výhod. Například krátká reakční doba, menší opotřebení v důsledku odstranění mechanických částí nebo menší rozměry – to vše má přímý vliv na dostupnost a cenu strojů a zařízení.

Při návrhu strojů bývá nejvyšší prioritou bezpečnost obsluhy. Optimální návrh však může vést k vyšším nákladům nebo potřebě většího prostoru. Panasonic čelí oběma výzvám řadou inteligentních řešení, která zaručují minimální náklady a požadavky na prostor v kombinaci s maximální bezpečností obsluhy, stroje a nástrojů.

Inteligentní bezpečnostní řešení šetří místo a peníze: 

 • odstranění bezpečnostních vypínačů;
 • žádné odstávky během údržby, žádné nebezpečí pro obsluhu během uvádění do provozu nebo při změnách nastavení;
 • bezpečné snížení rychlosti;
 • díky významnému omezení bezpečnostního prostoru a ochranných zón je zapotřebí méně místa. 

Základní verze servopohonu Panasonic je vybavena 17 bezpečnostními funkcemi a 9 bezpečnými vstupy/výstupy.

Panasonic FP-XH: kompaktní PLC s vestavěným řízením pohonů

Nové FP-XH je kombinací kompaktního odolného programovatelného automatu (PLC) a systému pro řízení pohybu.

CPU má 16 digitálních vstupů/výstupů + 4 vysokorychlostní vstupy navíc. PLC lze rozšířit o jednotky Panasonic z řady FP0R a FP-X. FP-XH je dodáváno s elektronickou spojkou, vačkou a převodovkou, stejně jako s funkcemi pro lineární a kruhovou interpolaci.

Polohovací parametry lze nastavit v programu PMX Configurator pomocí profilů vaček. PMX Configurator je součástí programovacího softwaru FPWIN Pro 7.

FP-XH využívá sběrnici pro řízení v reálném čase; jde o prověřenou sběrnici RTEX (Realtime Express).

Díky své vysoké přenosové a vzorkovací rychlosti je tato rychlá ethernetová sběrnice zvlášť vhodná pro vysoce dynamické úlohy řízení polohy jedné i více os. Komunikace mezi Master a Slave prvky se pak děje v reálném čase. Montáž a připojení zařízení FP-XH je velmi snadné, smyčková kabeláž pak zajišťuje bezporuchový chod. Pro kabeláž bez problému postačí standardní kabely Ethernet (Cat 5e, vzdálenost až 100 m mezi jednotkami).

Díky tomuto sběrnicovému systému se tak výrazně zvyšuje výkon a produktivita v aplikacích, které byly dosud řešeny pomocí tradičních programovatelných digitálních a analogových řadičů.

Spolu s řadami servomotorů MINAS A6N / MINAS A5N funguje FP-XH jako technologický upgrade pro aplikace až s osmi osami.

Řada MINAS A6 vyniká díky vysoce dynamickým servomotorům s nejmodernějšími technologiemi a velkým výkonem, přičemž si zachovává lehké a kompaktní provedení. Díky inovativní elektronice umožňuje řízení pohybu MINAS A6N přesné polohování. Speciální funkce a šířka pásma 3,2 kHz pomáhají redukovat vibrace. Standardní parametry jsou až 6 500 otáček za minutu a zpětná vazba je zajištěna 23bitovým přírůstkovým nebo absolutním enkodérem. Pří řízení pohybu může dojít krátkodobě k dosažení 350 % jmenovitého krouticího momentu.

Panasonic MINAS A6V: moderní servomotory i pro DC sítě

Vysoký výkon je nyní k dispozici i pro napájecí napětí 24 nebo 48 V DC. Panasonic rozšiřuje svou řadu servomotorů MINAS A6 o nový typ MINAS A6V.

Energetická účinnost, dlouhá životnost, vysoký výkon, odolnost proti přepětí – společnost Panasonic dokázala převést výhody servomotorů s permanentními magnety i do světa 24- a 48voltového napětí.

Bateriové stejnosměrné motory se běžně používají pro řešení pohonů všude tam, kde není k dispozici žádná jedno- či třífázová napájecí síť. Ve většině případů mohou být tyto motory přizpůsobeny speciálnímu napětí. Zvláště v oblasti automobilového průmyslu a zdravotnictví je poptávka po motorech s bateriovým napětím stále větší. Tyto motory vhodně doplňují široké portfolio servomotorů společnosti Panasonic.

Základní parametry: 

 • vstupní napětí 24/48 V DC
 • 200 W nebo 400 W
 • 23bitový absolutní enkodér
 • rozhraní Modbus RTU
 • ovládání polohy, rychlosti a točivého momentu
 • pulzní ovládání s výkonem až 500 kpps (kpps = tisíc impulzů za sekundu)
 • jmenovitá rychlost 3 000 ot./min 

Pohybový senzor pro detekční vzdálenost až 17 m

Nový pasivní infračervený senzor společnosti Panasonic se vyznačuje svou neuvěřitelně malou optikou a dosahem až 17 metrů. Pokud je senzor instalován v této výšce, dosáhne detekční oblast průměru 23,5 metru.

Speciální konstrukce objektivu s rozšířeným okrajem umožňuje rychlou integraci do aplikací vyžadujících určitý standard IP (například použitím o-kroužku). Minimální průměr objektivu je 19,3 mm.

Pyroelektrický snímač doplňuje rodinu PaPIR EKMC (spotřeba v pohotovostním režimu 170 μA) pro bezbateriová zařízení a rodinu EKMB (spotřeba v pohotovostním režimu 1 μA, 2 μA a 6 μA) pro zařízení s baterií.

Čtyřnásobný snímač s velmi vysokou hustotou 128 detekčních zón zaručuje spolehlivou odezvu i na velké vzdálenosti. Detekční oblast je kruhová a symetrická, což zjednodušuje integraci senzorů díky nezávislosti orientace čidel v konečném produktu.

Pasivní infračervené senzory Panasonic jsou vhodné pro širokou škálu aplikací řízení osvětlení. Typickými oblastmi použití jsou např. svítidla ve velkoplošných skladech, detektory pohybu ve veřejných a průmyslových budovách, bezpečnostní kamery a pouliční osvětlení.

Parametry: 

 • detekční vzdálenost až 17 m
 • výstup: digitální (výstup otevřeného kolektoru) a analogový (výstup optického zesilovače)
 • dostupné barvy objektivu: bílá, perleťově bílá a černá


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

 •   Události  
 •   Katalog  

Události

Moderní technologie v potravinářství
2019-09-24 - 2019-09-24
Místo: Brno
Moderní technologie ve farmacii
2019-09-25 - 2019-09-25
Místo: Brno
Mezinárodní strojírenský veletrh 2019
2019-10-07 - 2019-10-11
Místo: Výstaviště Brno
MSV TOUR 2019
2019-10-07 - 2019-10-10
Místo: MSV, Brno
Fórum údržby 2019
2019-10-09 - 2019-10-09
Místo: MSV, Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI