Print

Automatizace připravená k instalaci

-- 31.03.08

Trh s automatizační technologií, a konkrétně se systémy pro montáž a manipulaci, zažívá v posledních letech nárůst značně přesahující celosvětový hospodářský růst. To byla jedna z poznámek Dr. Eberharda Veita, člena správní rady společnosti Festo, na tiskové konferenci konané na veletrhu Motek v německém Stuttgartu. V důsledku toho Dr. Veit vidí nový globální trend: automatizační systémy připravené k instalaci.

Jak byste mohli očekávat, tento trend se týká rychlosti. Zde, v jižním Německu, srdci světového trhu s výrobní a automatizační technologií, hovoří výrobci strojů vždy o rychlosti. Ale jak říká manažer společnosti Festo pro koordinaci prodeje v regionu 5 Walter Pfaller: „Automatizační technologie dneška zahrnuje více než jen zkracování doby cyklu. Jde také o potřebu flexibility z hlediska přístupu člověka v případě řešení malosériových zakázek.“

Nestačí tedy, aby výrobní nebo montážní systém pracoval rychle, operátoři musí být schopni rychle implementovat změny mezi jednotlivými šaržemi. To si může vyžádat určité změny a přizpůsobení současného vybavení, nebo to může znamenat nutnost vyvinutí zcela nových strojů.

Pfaller se domnívá, že společnost Festo má odpověď, kterou výrobci strojů hledají. Tou je systém Systemtechnic typu „zapoj a pracuj“ pro zakázkově přizpůsobenou manipulaci. Namísto dodání krabice plné součástek Festo celé zařízení sestaví a dodá zákazníkovi na klíč. A rovněž zaručí, že bude pracovat, tak jak bylo slíbeno. Tyto systémy pro manipulaci jsou obvykle dílčími systémy namontovanými na velkých strojích nebo jsou vybaveny motory či jinými zdroji energie na pracovišti zákazníka.

Lineární portálový manipulátor s elektrickými osami
a pneumatickými čelistmi, dodaný již smontovaný a
otestovaný do závodu Siemens VDO v České republice,
uvolnil ruce místním technikům a urychlil plánování systému.
Zdroj: Festo

 

Řešení Systemtechnic může být čistě pneumatická manipulace s osami nebo čistě elektrická manipulace s osami nebo hybridní systém využívající obou způsobů. „Kritickým faktorem je to, že úkony spojené s instalací zařízení může provádět sám zákazník,“ říká Pfaller. Mottem společnosti je: „Nainstalovat a už se nestarat.“

Neúprosný tlak

Neúprosný tlak na zvýšení automatizace výroby v současnosti přichází ze zemí střední a východní Evropy, kde automatizované pracovní stanice nahrazují manuální pracovní stanice za účelem zvýšení kvality, zkrácení doby cyklu a snížení nákladů. To však nepotrvá věčně. Mzdy rostou a manuální pracovní stanice náročné na pracovní sílu se přesouvají dále na východ. I tito Evropané nakonec doženou západ, ale v tomto okamžiku je zde skvělá obchodní příležitost pro dodavatele automatizace.

Ale dodavatelé musí jednat rychle, stejně jako jejich zákazníci. Výroba automobilů v České republice a na Slovensku se vyvíjí tak rychle, že technici nemají čas procházet katalogy a pátrat po tom, které kuličkové vřeteno vložit do kterého polohovacího zařízení. Dávají přednost dodávkám již smontovaných zařízení.

„Společnosti Siemens VDO dodáváme manipulační systémy připravené k instalaci,“ vysvětluje Jiří Petránek, oblastní obchodní manažer společnosti Festo pro Českou republiku. Tato společnost nedávno dodala lineární portálový manipulátor s elektrickými osami a pneumatickými čelistmi pro testování automobilových rádií v závodě Siemensu v Brandýse nad Labem. Rádia se nejprve musí přemístit z jednoho držáku dílu do druhého, otočit o 90° a naklonit o 30°. Nový manipulátor splňuje tyto požadavky.

K výhodám patří rychlejší plánování systému a nákup s menšími provozními náklady vzhledem ke zjednodušení nákupu pomocí jediného čísla dílu nebo projektu.

V závodě Leoni Autokabel v Trenčíně technici vyvinuli systém, který kontroluje 100% kvalitu ochranného obalu kabelu u protiblokovacích systémů brzd. Podsystém zahrnoval Checkbox Compact společnosti Festo, terminály ventilů CPX/ MPA, elektrické a pneumatické osy, vedení a čelisti. Jeden zaměstnanec do systému zavede 2 000 až 2 400 kabelů za jednu směnu (pětinásobné zrychlení) bez újmy na kvalitě produktu.

„Automatizační systémy připravené k instalaci jsou globálním trendem,“ říká Pfaller, „nejen něčím, čím společnost Festo okořeňuje trh ve střední a východní Evropě. Úkoly, jako je nalezení správných komponent, dimenzování pohonů, kreslení schémat okruhů, začlenění jednotlivých komponent do celkového designu, postupy objednávání, instalace, uvádění do provozu, servis a údržba jsou položky ovlivňující náklady.“ Pfaller uvádí, že v USA se mnoho OEM výrobců a koncových uživatelů domnívá, že mohou snížit celkové náklady zohledněním celkových nákladů na vlastnictví. Proto výrobci zvažují možnost objednávání manipulačních systémů již připravených k instalaci. Mimo jiné jim to umožňuje soustředit se na jejich hlavní předmět podnikání.

ce

Michael Babb je redaktor časopisu Control
Engineering Europe. Kontaktujte jej na adrese
michael.babb@imlgroup.co.uk.

 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI