Print

AEG Power Solutions používá software pro návrh kabelových svazků EPLAN Harness proD

-- 14.03.16

AEG Power Solutions se sídlem v německém Belecke vyrábí mj. špičkové solární invertory a nepřerušitelné napájecí zdroje (UPS). V obou případech se jedná o značně standardizované výrobky s minimálními požadavky na individuální zákaznické úpravy, proto AEG Power Solutions při jejich montáži vždy využívala standardizované kabelové svazky.

Kabelové svazky totiž poskytují mnohé výhody – umožňují optimálně využít vnitřní prostor, celý systém kabeláže může být namontován velmi rychle, minimalizují riziko nesprávného propojení a v neposlední řadě jejich celkový vzhled působí výrazně přehledněji. Kabelové svazky tak poskytují v elektrických zařízeních prostor a řád.

AEG Power Solutions začlenila do svého vývojového a výrobního prostředí software EPLAN Harness proD, který se specializuje právě na návrh a dokumentaci kabelových svazků. S pomocí EPLAN Harness proD se společnosti podařilo dosáhnout vyššího stupně efektivity zejména při vývoji nových výrobků nebo při úpravách těch stávajících. Zatímco před nasazením EPLAN Harness proD trval návrh kabelových svazků okolo 6 týdnů, nyní stačí jeden až jeden a půl týdne. Co je pro vývojáře nejdůležitější, popisuje Olaf Linke z AEG Power Solutions: „Úpravy je možné provádět jednoduše v průběhu celého projektu, bez ztráty času. Jestliže se změní jednotlivá zařízení, prostě je pomocí myši propojíme a software zařídí zbytek.“ Harness proD totiž používá zcela intuitivní metodu ve 3D prostoru (point-and-click), která tento postup umožňuje. 

V případě nepřerušitelných zdrojů napájení (UPS) se samostatně realizuje silová kabeláž, která musí být schopná přenášet vysoké proudové zátěže a kabeláž řídicí elektroniky, jež propojuje řídicí a měřicí desky a může obsahovat až 100 propojení. Tím, že jsou řídicí a měřicí desky výklopné, musí být kabelové svazky delší. Software EPLAN Harness proD plně podporuje i tyto požadavky a navíc automaticky vytvoří kusovník, včetně délek jednotlivých kabelů. 3D schémata kabelových svazků jsou dále automaticky převedena do 2D výrobních schémat. 

V minulosti se každý nový produkt musel nejprve plně vyvinout jak po mechanické, tak i po elektrotechnické stránce. Z plánů se vyrobil prototyp, do kterého byly ručně instalovány kabelové svazky, a všechny informace o typech kabelů, jejich délce a požadovaných konektorech byly manuálně sesbírány podle skutečného provedení na prototypu do poměrně rozsáhlé excelovské tabulky. Pokud se vyskytly požadavky na změnu, proces vývoje se zastavil do té doby, než nákup sehnal všechny požadované komponenty, a teprve pak bylo možné znovu vytvořit kabelové svazky na prototypu. Zpoždění obvykle trvalo několik dnů.

Pokud se změny realizují dnes, spoléhá se na schopnosti EPLAN Harness proD. Používá se vytvořený 3D model kabelových svazků, který je možné modifikovat a upravovat myší. EPLAN Harness proD je otevřený i k ostatním MCAD a ECAD systémům, od kterých dokáže přebírat aktuální stav dokumentace a automaticky zajišťuje, aby jakákoli změna v mechanickém či elektrotechnickém návrhu byla ihned zohledněna při návrhu kabeláže. „Vývoj dnes probíhá mnohem rychleji,“ konstatuje Olaf Linke. AEG Power Systems prodává své výrobky po celém světě. Software EPLAN jim umožňuje efektivně spravovat a vytvářet dokumentaci k výrobkům, která může sloužit jako podklad pro nezávislé výrobce kabelových svazků či může být rychle modifikována do patřičné jazykové verze.

Nasazení EPLAN Harness proD také umožnilo, aby byl vnitřek UPS nebo solárních invertorů přehledně uspořádán. „Přehlednost je zásadní pro první dojem. Pokud otevřu zařízení a vevnitř je chaotická změť drátů, nepřidá mi to na důvěře k jeho výrobci,“ komentuje dále Linke. Dobře navržené kabelové svazky také pomáhají při transportu zařízení – vše je na svém místě, nic se nepohybuje a ani běžné otřesy během dopravy nemohou zařízení poškodit.

Využití softwaru EPLAN Harness ProD přineslo společnosti AEG Power Solutions nejen výrazné zkrácení doby vývoje kabelových svazků, ale i podstatný nárůst produktivity ve vlastní výrobě.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI