Print

7 nejdůležitějších věcí, které byste měli vědět o Ethernetu

-- 01.07.08

Dříve, než si Ethernet najde cestu na vaši základní řídicí úroveň, přečtěte si sedm nejdůležitějších věcí, které byste měli znát. Jako příklad nám poslouží protokol Profinet.

1. Rozvržení sítě. Nepřenášejte na základní řídicí úroveň kancelářskou topologii, ale použijte topologie určené pro sítě Ethernet ve výrobních závodech se stroji. Kancelářské infrastruktury Ethernetu jsou obvykle založeny na produktech komerční třídy, určených pro prostředí s udržovanou teplotou, a přepínačích na bázi topologie velké hvězdy. Naproti tomu architektury průmyslového Ethernetu počítají s různými provozními podmínkami a dalšími funkčními požadavky, jako je redundance při vysoké rychlosti. Průmyslová síť využívá různé topologie (hvězda, kruh, strom, sběrnice), stejně jako stíněné kabely, kovové konektory a zařízení s vyššími specifikacemi pro teplotu a vibrace. Přepínače jsou navíc navrženy tak, aby jejich nastavení a údržbu mohli provádět i pracovníci, kteří zajišťují podporu automatizačního systému.

2. Protokoly. Nejdůležitější věcí, kterou musíte o Ethernetu znát, je to, že je to jen kabel. Abyste mohli provozovat automatizační aplikace, potřebujete průmyslový protokol. Ethernetový standard IEEE 802.3 definuje zapojení, pravidla pro přístup k médiím a strukturu rámce Ethernetu. I když mohou na stejné síti společně fungovat různá zařízení využívající komunikaci na bázi tohoto standardu, zařízení musejí používat stejný protokol neboli „komunikační jazyk“. Profinet je komunikačním protokolem navrženým pro průmyslové aplikace a poskytujícím funkce potřebné pro distribuované I/O, konektivitu mezi stroji, bezpečnost strojů a polohování.

3. Přenosová kapacita. Nezáleží na tom, jak rychlá síť je, ale na tom, jak rychle a spolehlivě se data dostanou tam, kde jsou potřeba. Přenosová kapacita je skutečně zásadním faktorem. Přenosová kapacita je definována objemem dat, které lze přenést po síti za dané časové období. Zvýšit výkonnost sítě je možné jedině zkrácením doby odezvy systému v komunikačním zásobníku. Doba odezvy u zásobníku Profinet je více než 10krát kratší než u standardní implementace Ethernet TCP/UDP. Protokol Profinet toho dosahuje využitím kanálu Ethernetu, určeného pro reálný čas, pro časově kritické aplikace, a použitím standardního kanálu TCP/IP pro konfiguraci, diagnostiku, směrování v síti a komunikaci typu „přenos hromadných dat“.

4. Konfigurace sítě. Důležitá je nejen snadnost nastavení, ale také to, jak málo programování je zapotřebí k jejímu uvedení do provozu. Při ustavování komunikačního vztahu mezi zařízeními se Profinet soustředí spíše na konfiguraci než na programování. Systémoví integrátoři a koncoví uživatelé, využívající objektově orientovaný přístup, potvrzují u konfigurace propojení jednotlivých zařízení (namísto přístupu typu programování / ladění) zkrácení doby potřebné pro technické zajištění a uvedení do provozu o 25 %.

5. Plánování. Důležitá není jen podpora současných aplikací. Potřebujete, aby tatáž síť Ethernet podporovala všechny aplikace v budoucnu. Profinet zákazníkům umožňuje implementovat integrované řešení automatizace svým vlastním tempem, v jediné síti Ethernet podporující různé varianty řízení, jako je komunikace peer-to-peer, distribuované I/O, bezpečnost strojů, polohování a sběr dat. Profinet je připraven zvládat budoucí požadavky na konektivitu.

6. Tradiční systémy. Závažnou otázkou u průmyslového Ethernetu není jen to, zda hovoří řečí Ethernetu, ale to, jak se integruje do již implementovaných sítí a strojů od různých dodavatelů. Vzhledem k tomu, že Profinet funguje se standardními přepínači Ethernetu a využívá sadu protokolu TCP/IP, lze systém na bázi Profinetu připojit k celkové automatizační síti bez nutnosti špičkových přepínačů nebo speciálních funkcí, jako je IGMP snooping a VLAN. Profinet rovněž umožňuje komunikaci mezi řešeními od více dodavatelů. Jeho automatizační koncepce na bázi komponent využívá XML pro reprezentaci celého stroje jako komponenty, nezávisle na řídicím systému uvnitř.

7. Cena. Rozhodujícím aspektem ceny sítě průmyslového Ethernetu není cena komponent, ale cena technického zajištění, instalace a údržby. Komponenty Profinetu a průmyslového Ethernetu využívají IT technologie, jako je OPC a SNMP pro monitorování a zobrazování stavu sítě. Kromě toho diagnostické schopnosti nabízejí možnost začlenit stav sítě přímo do automatizačního systému, který může zahrnovat i systémy PLC a SCADA. Konfigurace a odstraňování chyb je snadnější díky tomu, že lze vše provádět z jediného centrálního umístění.

 

Jeremy Bryant je specialista na síťovou technologii

společnosti Siemens Energy & Automation.

Další informace o protokolu Profinet naleznete na

adrese www.automation.siemens.com/profinet.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Moderní technologie v energetice
2019-05-28 - 2019-05-28
Místo: Hotel Avanti, Brno
Fórum kvality
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Holiday Inn, Žilina
Národné fórum údržby 2019
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Hotel PATRIA, Vysoké Tatry
I servis může být SMART
2019-06-04 - 2019-06-05
Místo: ABB s.r.o., Ostrava-Hrabová
Technology Days 2019
2019-06-17 - 2019-06-20
Místo: Výstavní a společenské centrum IDEON, Pardubice

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI