Print

10 tipů pro úspěšnou integraci systému v době recese

-- 14.07.09

Hospodářská recese může pro důvtipné techniky znamenat skvělou příležitost k modernizaci jejich závodů a přípravu na oživení trhu. Zatímco obchodníci hledají nové obchodní příležitosti, pracovníci ve výrobě a projekci mohou využít relativně klidné období pro modernizaci stávajících strojů. Zde uvádíme 10 kroků, jak chytře využít systémového integrátora, aby vám pomohl s těžkými úkoly.

1. Vyčíslete přínosy modernizace.

Zjistěte, jaké finanční přínosy bude mít modernizace stávajícího zařízení ve srovnání s nákupem nového. Stávající zařízení jsou často zdravá. Promyšlená modernizace řídicího systému může proto znamenat značný přínos. Po modernizaci řídicího hardwaru a implementaci lepšího uživatelského rozhraní se běžně setkáváme se zvýšením objemu výroby o 30 %–50 % a úsporami v řádu stovek tisíc dolarů. Dobře naplánovaná modernizace pohonů a řídicího systému vás může téměř přes noc zbavit problémů, s nimiž jste se potýkali po celá léta. Modernizace stroje prodlouží životnost ověřeného výrobního prostředku a současně zvýší objem výroby a spolehlivost.

2. Zapojte integrátora včas.

Dobré partnerství je základem úspěchu. Zapojením integrátora v rané fázi vyhodnocovacího procesu zvyšujete šanci na získání lepšího řešení vašich výrobních problémů. Dobří integrátoři vidí situaci v celé šíři a navrhují cenově přijatelná zlepšení celé výrobní linky. Váš tým by si přitom možnost takových řešení možná ani neuvědomil. Vyberte si integrátora, s nímž byste chtěli navázat dlouhodobou spolupráci. Bude sledovat vaše nejlepší zájmy a pomůže vám dosáhnout vašich rozpočtových cílů prostřednictvím efektivních a zkušenostmi podložených návrhů v rané fázi projektu namísto nákladových škrtů a vypouštění funkčních vlastností při vyčerpání prostředků.

3. Získejte komplexní balíček.

Ujistěte se, že váš integrátor zajistí programování PLC/ polohování, návrh softwaru pro HMI, pohony, řídicí hardware, výrobu panelů, akceptaci a testování v provozu, uvedení do provozu, zaškolení a dokumentaci. Vaším zájmem je dostat celý systém od jednoho odpovědného subjektu. Tímto způsobem se nic nevynechá a bude méně příležitostí k nedorozumění. Ušetří vám to čas, peníze a starosti.

4. Porozumějte správě modernizačního projektu.

Modernizace stávajícího zařízení v provozu se zásadně liší od instalace nového zařízení. Aktivity projektového managementu v případě modernizace jdou daleko nad rámec koordinace dodavatelů a harmonogramu dodávek zařízení. Tíži úkolů ponese především integrátor, kterého si pro projekt zvolíte. K úkolům souvisejícím s plánováním modernizace patří:

• průzkum na pracovišti pro zjištění aktuálního stavu zařízení před modernizací,

• měření zařízení s ohledem na mechanické úpravy,

• shromáždění a ověření elektrické dokumentace pro modernizaci řídicích prvků,

• diskuse s operátory o tom, jak řešit provozní nedostatky.

Váš integrátor by měl být schopen koordinovat harmonogram a technické aspekty projektu. Jako zákazník budete muset také hrát aktivní roli při získávání a analyzování informací týkajících se současné a budoucí konfigurace zařízení.

5. Opravte to, co je potřeba.

Funkce vašeho zařízení po modernizaci bude přímo ovlivněna jeho aktuálním mechanickým stavem. Nyní je ten správný čas vyměnit opotřebené díly a provádět další úkony údržby, které bývaly případně přehlíženy nebo odkládány. Pokud po modernizaci očekáváte zvýšení objemu výroby anebo rychlosti, věnujte zvýšenou pozornost ložiskům a vyvážení válečků, abyste předešli závadám po opětovném zahájení výroby.

6. Zaveďte vzdálenou podporu systému.

Díky průmyslovému Ethernetu je nyní vzdálená podpora hračkou, takže v případě přerušení výroby nebo potřeby odstranění problému se vám může dostat pomoci včas. Vzdálená podpora je cenově výhodným řešením a službou, kterou by dnes měl nabízet každý systémový integrátor. Když jsou problémy vyřešeny rychle a dostupnost stroje je maximalizována, vaše celkové náklady na vlastnictví se sníží.

7. Při výběru řídicího prvku buďte flexibilní.

Ne všechny řídicí prvky jsou stejné. I když většina z nich je poměrně schopna plnit každodenní úkoly, kvalifikovaný systémový integrátor vám může v závislosti na náročnosti aplikace doporučit konkrétní řídicí prvek. To platí zejména v případě aplikací polohování. Většina polohovacích řídicích prvků dokáže provádět základní úkoly polohování poměrně uspokojivě. Avšak u aplikací, které vyžadují přesnou koordinaci vysoce proměnlivých procesů, nemusejí být některé řídicí prvky dostačující. Pokud váš systémový integrátor nabízí zkušenosti a dobré rady týkající se výběru hardwaru, snažte se zjistit, proč nabízí zrovna tyto varianty a proč vaše první volba řídicího prvku nebyla optimální.

8. Posuzujte poskytované služby a zkušenosti.

Pečlivá a okamžitá zákaznická podpora vám ušetří peníze. Požádejte o reference a informace o úspěšných projektech, které se podobaly tomu vašemu. Renomované firmy se svými projekty rády pochlubí. Pachuť špatně provedeného projektu zůstává mnohem déle než potěšení z nízké ceny. Měli byste si vybrat takového systémového integrátora, k němuž se zákazníci vracejí s dalšími projekty. Nejlepším způsobem, jak dosáhnout návratnosti hodnoty vašeho projektu, je v prvé řadě zajistit, aby byl úspěšný. Pro integrátory je snadné nabídnout nízkou cenu, když si neuvědomují, co je pro dosažení úspěchu nutné udělat. Nikdy byste si neměli vybrat takového, který toho nejvíce vynechá.

9. Prostudujte si dokumentaci a nechte se zaškolit.

Tento aspekt se snadno přehlíží, ale má zásadní význam. Víte, kde se nacházejí vaše manuály a výkresy? Dodává tato společnost výkresy a manuály a poskytuje aktualizace v případě změn? Je tato dokumentace vašim technikům dostupná on-line 24 hodin denně? Dokáže integrátor efektivně vyškolit váš personál pro nový způsob provozu a údržby zařízení? Ušetřete svým pracovníkům čas a zklamání a zajistěte, aby váš integrátor dodal dokumentaci, která je snadno dostupná, a zajistil efektivní školení.

10. Poraďte se se svým současným integrátorem.

Jestliže jste si vybudovali vztah s dobrým integrátorem, nezapomeňte o nabídku požádat také jeho, zejména pokud se doposud snaží dosáhnout dokonalosti systému, i kdyby jej to mělo stát peníze. Využití vztahu se současným integrátorem může přinést tu největší hodnotu celého projektu. Jako zákazník dostáváte nejlepší služby, když partner pro integraci hledí na vaše nejlepší zájmy. Dan Walser je vedoucí systémový technik společnosti Applied Motion Systems ve Vancouveru ve státě Washington. Můžete jej kontaktovat na adrese:

dwalser@appliedmotionsystems.com

www.appliedmotionsystems.com

 

Při současné modernizaci už myslete na další

Zásady Dana Walsera jsou velmi užitečné. Při výběru prvků pro modernizaci stávajících zařízení doporučuje myslet na další růst. Zamyslete se společně se systémovým integrátorem nad některými parametry:

• Dají se jednoduše zvětšit počty vstupů a výstupů? Vždy se může stát, že bude třeba připojit dodatečně čidla či doplnit další výstup.

• Kde je soustředěna inteligence systému? Distribuovaná inteligence může být sice výhodná z hlediska rychlosti a omezení toku dat, ale pokud se nároky na řízení zvýší, nebude změna jednoduchá.

• Co nastane, když bude nutná malá změna činnosti – můžeme ji provést sami v rámci seřízení? Nebo ji může vykonat systémový integrátor? Vzdáleně, či za jeho přítomnosti? Bude třeba kontaktovat výrobce?

• Jsou komunikační protokoly mezi zařízeními standardní a nejlépe i otevřené? V dnešní době M2M komunikací si musí stroje rozumět. A protože vždy nejsou kompatibilní, mohou pomoci konvertory protokolů, ale k tomu je třeba, aby protokoly byly známé.

• Je možné sledovat stav zařízení na dálku a začlenit důležité hodnoty do podnikového informačního systému? Někdy opomíjená otázka, která se však stane aktuální ve chvíli, kdy začne být zajímavá efektivita a vytížení zařízení. Pokud jsou komunikační protokoly otevřené nebo standardizované, lze s daty dále pracovat. Například doplnit přenos poruchového stavu na mobilní telefon servisního technika či zpřístupnit důležitá data vedoucím pracovníkům.

Pavel Poucha, Papouch s. r. o.

Autor: Dan Walser, Applied Motion Systems


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI