Print

10 tipů pro řešení problémů se sítěmi

-- 06.09.10

Zkušenosti a vhodné nástroje umožňují úspěšné odstraňování problémů u průmyslových sítí. V tomto článku je popsáno 10 oblastí, na které byste se měli zaměřit.

U průmyslových sítí může občas docházet k potížím s komunikací. Adrian Young, vedoucí technik zákaznické podpory společnosti Fluke Networks, je pomáhá napravovat. Young zde nabízí konkrétní doporučení pro zamezení vzniku komunikačních problémů v sítích a uvádí 10 tipů pro odstraňování problémů, dojde-li k nesnázím s kabeláží, a to u sítí s měděnými (kroucená dvoulinka) i optickými kabely.

Měděné kabely – kroucená dvojlinka


1. Používejte vhodné testovací zařízení pro sběr informací ze sítě.

Pokud test selže, spusťte diagnostiku. Pomocí pokročilé diagnostiky, jako je Fourierova analýza, můžete určit, zda je problém v připojení nebo v kabelu. V obtížných situacích může technik zákaznické podpory analyzovat informace z testovací zprávy a řekne vám, zda naznačuje problém s připojením nebo kabelem. Například kabely kroucené dvoulinky musí být zkrouceny až ke konektoru M12, aby nedocházelo k problémům s přeslechy.

2. Zkontrolujte útlum odrazu.

U ethernetových protokolů 100BASE-TX a ODVA EtherNet/IP může mít útlum odrazu původ buď v konektorech, nebo v kabelu. Běžná zkoušečka propojení za 2 000 Kč problémy s útlumem odrazu nezjistí. Při použití kvalifikační nebo homologační zkoušečky je však již odhalíte. V jednom případě měření útlumu odrazu zjistilo 2,6 m vadného kabelu v kabelovodu ve vzdálenosti 34,4 m od konektoru.

3. Zajistěte, aby kabel zůstal v suchu.

Mohli byste si myslet, že kabel je vůči vodě odolný, ale vlhkost se může dostat dovnitř v místech připojení. Společnost Fluke Networks má dvě až tři zákaznická volání týdně a důvodem je kabel poškozený vlhkostí. V jistém případě se do kabelovodu pod betonovou podlahou areálu dostala dešťová voda. Záznam testu útlumu odrazového proudu je v této situaci unikátní. Měřič útlumu odrazu v časové oblasti s vysokým rozlišením (High Definition Time Domain Reflectometer – HDTDR) může vodu v kabelu lokalizovat. V jiném případě se voda nacházela 18,6 m od místa zkoušečky. Mějte na paměti, že:

  • Kabel nelze vysušit, ale po vysušení kabelovodu se musí vyměnit.
  • Vyfoukání kabelovodu vzduchem nemusí stačit.
  • Dobře se osvědčilo protažení kabelovodu tkaninou absorbující vlhkost (ShamWow nebo podobnou).
  • Pozor, kabely Cat5e plněné gelem NEJSOU povoleny pro použití v interiérech.

  4. Myslete na vložný útlum.

  Propojovací kabely mohou mít až o 50 % vyšší vložný útlum než nepřerušovaný kabel. Kabelové vedení o délce 100 m nemusí být spolehlivé, pokud obsahuje mnoho propojovacích kabelů. Norma ANSI/TIA-1005 doporučuje u nepřerušovaného kabelu délku do 90 m. Poté lze použít až 10 m uživatelských propojovacích kabelů a zařízení.

  5. Nezapomeňte – vyšší teplota může snižovat spolehlivost.

  S rostoucí teplotou roste i vložný útlum: na jeden stupeň Celsia je to až 0,4 % zvýšení útlumu. Norma nepřipouští změny testovacích limitů. Návrh sítě to musí zohledňovat.

  6. Na funkci kabeláže mohou mít vliv instalační materiály.

  Maziva používaná k protahování kabelu kabelovodem mohou při bezprostředním testování způsobovat selhání. Dramatická selhání u vložného útlumu jsou otázkou maziva. Záznam z měření HDTDR bude vypadat bezproblémově. V průběhu času bude mazivo zrát a vložný útlum se zlepší.

  7. Sledujte odpor při stejnosměrném proudu.

  Například kabelový analyzátor DTX může porovnávat měření s limity normy 100Base-TX IEEE 802.3. Odpor při stejnosměrném proudu není požadavkem, a i když se hodnota zaznamenává, neexistují kritéria prospěl/neprospěl. Například v jistém případě odstraňování chyb odečet ukazoval 25,1 ohmu oproti hodnotě 6,7 ohmu. Vyšší hodnota způsobovala výrazné chyby v síti z důvodu připojení M12 k propojovacímu kabelu, což činilo problémy pro připojené roboty v automobilovém průmyslu.


  Optické kabely

  8. Zkontrolujte optické konektory.

  Většina komunikačních problémů nespočívá v kabelu, ale v konektorech nebo koncových bodech. Například:

  • Optické kabely zabrušované na místě mohou způsobovat mnoho chyb. Zakončování a zabrušování na místě může mít v závislosti na zručnosti montážního pracovníka kolísavou kvalitu. Přílišné zabroušení může vytvořit vzduchovou mezeru způsobující chyby v síti.
  • Lepší řešení: z výroby předem zabroušené připojovací konektory.
  • Nejlepší řešení: z výroby zabroušené konektory s odrazivostí menší než 50 nm.
  • Měření odrazivosti není normou vyžadováno, ale -35 dB je dobrou počáteční hodnotou.

  Pamatujte, že pouhé položení ruky na zadní stranu panelu může optické vlákno zlomit. Zlom nebo ohnutí může najít lokalizátor chyb.

  9. Čistění provádějte pečlivě.

  Ethernetové optické kabely vyžadují pro špičkovou funkčnost pečlivé čistění a kontrolu. Čelní stranu optického vlákna ukáže jednoduchý fibroskop. Videomikroskop pro optická vlákna může ukázat, jak špatně na tom čelní strana je.

  • Mezi obvyklé chyby při čistění patří použití izopropylalkoholu o koncentraci nižší než 98 %, který může zanechávat zbytky a nečistoty.
  • Hybridní čistidla se odpařují rychleji, jsou při čistění agresivnější a mají antistatické vlastnosti.
  • Znečištěné konektory mohou způsobovat vzájemné znečištění s navazujícími konektory.

  10. Při návrhu sítě dbejte, abyste nepřidávali útlum.

  Optické vlákno OM3 může podporovat přenos protokolem 10GBASE-S až na vzdálenost 300 m, nové optické vlákno OM4 může jít až na 550 m, ale nezapomínejte počítat – požadavky na výkon do značné míry závisí na aplikaci. Adrian Young tato doporučení prezentoval na semináři v rámci kalifornského veletrhu Automation Fair 11. listopadu 2009, akci sponzorované společností Rockwell Automation.


  www.flukenetworks.com/fnet/en-us/solutionCenter

   

   

  Autor: Mark T. Hoske, Control Engineering


  Sponzorované odkazy

   
  Aktuální vydání
  Reklama

  Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

  Události

  Automatizace a modernizace pivovarů 2019
  2019-01-24 - 2019-01-24
  Místo: Hotel Luční bouda, Pec pod Sněžkou
  DIAGO 2019
  2019-01-29 - 2019-01-30
  Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
  Roboty 2019
  2019-01-30 - 2019-02-01
  Místo: Brno, hotel Avanti
  Úspory v průmyslu
  2019-03-05 - 2019-03-05
  Místo: Hotel STEP ****, Praha
  AMPER 2019
  2019-03-19 - 2019-03-22
  Místo: Výstaviště Brno

  Katalog

  BALLUFF CZ s.r.o.
  BALLUFF CZ s.r.o.
  Pelušková 1400
  19800 Praha
  tel. 724697790

  COGNEX
  COGNEX
  Emmy-Noether-Str. 11
  76131 Karlsruhe
  tel. 720 981 181

  B+R automatizace, spol. s r.o.
  B+R automatizace, spol. s r.o.
  Stránského 39
  616 00 Brno
  tel. +420 541 4203 -11

  Schneider Electric CZ, s. r. o.
  Schneider Electric CZ, s. r. o.
  U Trezorky 921/2
  158 00 Praha 5
  tel. 00420737266673

  Mitsubishi Electric Europe B.V.
  Mitsubishi Electric Europe B.V.
  Pekařská 621/7
  155 00 Praha 5
  tel. +420 251 551 470

  všechny firmy
  Reklama


  Tematické newslettery
  Anketa


  Na internetu
  V tištěných médiích
  Na veletrzích a výstavách
  Jinde

  O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
  Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
  Navštivte naše další stránky
  Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI